Швидке анулювання та перебронювання в Дії, продовження бронювання до 28.03, відрядження у вихідний день, звільнення осіб з інвалідністю від ВЛК. Коротко про головне за тиждень 17.02–21.02.2025

Анулювання бронювання в Дії: нові вимоги щодо зазначення причини. Механізм бронювання до 28 лютого. Відрядження у вихідний день: які компенсації передбачені працівнику? Статус особи з інвалідністю: відмітка у ВОД та звільнення від ВЛК за новим порядком. Щорічна відпустка: хто має право скористатися повною тривалістю? Додаткова відпустка для одинокої матері: які документи необхідні? Про це та інше – читайте у статті

 

  1. Анулювання бронювання в Дії: нові вимоги щодо зазначення причини
  2. Механізм бронювання до 28 лютого
  3. Відрядження у вихідний день: які компенсації передбачені працівнику?
  4. Статус особи з інвалідністю: відмітка у ВОД та звільнення від ВЛК за новим порядком
  5. Щорічна відпустка: хто має право скористатися повною тривалістю?
  6. Додаткова відпустка для одинокої матері: які документи необхідні?

 

Анулювання бронювання в Дії: нові вимоги щодо зазначення причини

 

Послуга анулювання бронювання на порталі «Дія» зазнала змін. З’явилось нове обов'язкове поле, у якому необхідно вказувати причину анулювання бронювання.

 

Нагадаю, анулювання бронювання через Дію запроваджене, зокрема, у зв’язку з можливістю «швидкого» бронювання для підприємств, які отримали оновлену критичність за новими критеріями. Перед поданням списків на нове бронювання необхідно спершу оформити електронну заяву про анулювання попереднього бронювання. Після її опрацювання можна подати документи на бронювання за новими умовами.

 

Процедуру анулювання бронювання через портал Дію увідповіднили із пп. 2 п. 32 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Порядок №76). Відтепер у заяві про анулювання бронювання потрібно зазначати не лише відомості про військовозобов’язаного працівника, а й причини скасування відстрочки.

 

Вичерпний перелік підстав для анулювання бронювання визначено в п. 31 Порядку №76. Як зазначають фахівців Дії, у полі «Причина анулювання бронювання працівників» необхідно вказати відповідне рішення керівника, наприклад, перебронювання.

 

Більше про бронювання та про анулювання бронювання в Дії на безоплатному вебінарі 27 лютого.

 

Механізм бронювання до 28 лютого

 

Федерація роботодавців України закликала Мінекономіки ініціювати продовження терміну подачі документів на підтвердження статусу критично важливого підприємства та діючих відстрочок для військовозобов'язаних працівників до 28 березня 2025 року.

Пов’язано це передусім із низкою факторів, які унеможливили вчасне отримання критичності за новими правилами. Серед них затвердження галузевих та регіональних критеріїв зі значним запізненням, а деякі досі не ухвалені.

 

Нагадаю, що наразі активно триває процедура переборювання працівників.

 

Відповідно до нових правил бронювання, що діють до 28 лютого (включно) підприємства, які вже отримали статус критичного за новими критеріями, можуть скористатися послугою «швидкого» бронювання та забронювати працівників на новий строк до 12 місяців без очікування 72 годин.

 

Для отримання «критичності» більшості підприємств потрібно відповідати двом обов’язковим критеріям. Один з критеріїв – відсутність заборгованості по сплаті усіх податків. Другий – нарахована середня зарплата застрахованих осіб – працівників на підприємстві за останній квартал має бути не менше 20 тис. грн. Як правило, потрібен третій критерій й більшість підприємств орієнтуються на регіональні або галузеві. Як раз з їх перезатвердженням й виникла затримка.

 

Результат бронювання буде позитивним, за умови, якщо військовозобов’язаний (п. 29 Порядку №76):

 

  1. перебуває на військовому обліку;
  2. обіймає посаду на критично важливому підприємстві та отримує зарплату не менше 20 000 грн протягом строку відстрочки від призову;
  3. уточнив персональні дані;
  4. не перебуває у розшуку.

 

Нас запитують, чи надає статус «Порушення правил військового обліку» у Резерв+ можливість забронювати. Так ось практика склалася неоднозначна. Проте у більшості випадків все ж таки із таким статусом бронювання неможливе.

 

Більше про отримання статусу «критичності» для цілей бронювання у курсі на Kadroland.

 

Відрядження у вихідний день: які компенсації передбачені працівнику?

 

Фахівці Держпраці роз’яснили, якщо день вибуття або прибуття з відрядження припадає на вихідний, після повернення працівнику надається інший день відпочинку в установленому порядку.

 

Нагадаю, що порядок відрядження працівників регулюється ст. 121 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) та Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 №59 (далі – Інструкція №59). Зокрема, Інструкція №59 застосовується не лише для держслужбовців, а й для суб’єктів господарювання через відсутність альтернативного нормативного акта. Проте на підприємстві має бути власне Положення про відрядження, яке як раз і розробляють з урахування Інструкції №59.

 

Пункти 10, 11 Інструкції №59 передбачають: якщо працівник відбуває у відрядження у вихідний день, після повернення йому надається інший день відпочинку. Те саме стосується випадків, коли наказом передбачено повернення з відрядження у вихідний – відпочинок компенсується відповідно до законодавства.

 

Порядок виходу працівника на роботу в день вибуття у відрядження та в день прибуття з відрядження регулюється Правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства (далі – Правила). Залежно від положень Правил, працівник подає заяву про надання іншого дня відпочинку, а роботодавець видає відповідний наказ.

 

Зразок наказу про надання іншого дня відпочинку у рубриці документи на Kadroland.

 

Статус особи з інвалідністю: відмітка у ВОД та звільнення від ВЛК за новим порядком

 

14 лютого Уряд (постановою КМУ від 14.02.2025 №163 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 і від 16 серпня 2024 р.№932») вніс зміни до двох постанов, зокрема щодо спрощення порядку оформлення військово-облікових документів для осіб з інвалідністю (постанова КМУ від 16.04.2024 №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа») та щодо автоматичного внесення до реєстру «Оберіг» даних чоловіків віком від 17 до 25 років, у тому числі тих, хто перебуває за кордоном, через електронну взаємодію реєстрів (постанова КМУ від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проект з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів»).

 

Змінами передбачено, що відомості про наявність інвалідності можуть потрапляти до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів за ініціативою особи з інвалідністю через Резерв+ шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційними реєстрами (п. 8-1 Постанови №932). Особи, інформація про інвалідність яких внесена до реєстру «Оберіг», не підлягають направленню на ВЛК для медогляду, зокрема для взяття на військовий облік.

 

Відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність) будуть відображатися в електронному військово-обліковому документі (п. 7-1 Порядку №559).

 

Крім того, чоловіки віком від 25 до 60 років, які звернулись для отримання паспорта громадянина України або для виїзду за кордон до 24 квітня 2024 року будуть автоматично ставитись на військовий облік на підставі даних, сформованих Державною міграційною службою, без проходження ВЛК та з оформленням військово-облікового документа в електронній формі.

 

Маєте запитання щодо працівників з інвалідністю? Задайте його у рубриці «Особистий консультант» та отримайте відповідь протягом доби.

 

Щорічна відпустка: хто має право скористатися повною тривалістю?

 

Фахівці Держпраці роз’яснили щодо права працівника на щорічну відпустку у перший рік роботи.

 

Нагадаю, що право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві. Надалі щорічна відпустка надається в будь-який час відповідного робочого року.

 

Якщо ж працівник бажає скористатися щорічною відпусткою до закінчення шестимісячного терміну у перший рік роботи її тривалість визначається пропорційно відпрацьованому часу розрахунковим шляхом.

 

Однак, є категорії працівників, яких не стосуються дані обмеження і вони можуть скористатися щорічною основною та додатковою відпусткою повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві. Серед них, зокрема, жінки перед або після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а також жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю; особи з інвалідністю; сумісники.

 

Усі категорії таких працівників у нашому довіднику, а для швидкого підрахунку днів щорічних відпусток рекомендуємо скористатися калькулятором на Kadroland.

 

Додаткова відпустка для одинокої матері: які документи необхідні?

 

Фахівці Держпраці роз’яснили, щоб скористатися додатковою відпусткою, розлучена жінка або жінка, яка народила дитину без перебування у шлюбі та виховує її самостійно, повинна подати роботодавцю відповідні документи.

 

Мова йде про жінку, яка має статус «Одинокої матері».

 

Згідно зі ст. 19 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» одиноким матерям щорічно надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Однак чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, що підтверджують статус одинокої матері для розлучених жінок, та жінок, які народили дитину поза шлюбом.

 

Фахівці Держпраці роз’яснили, що для реалізації права на соцвідпустку на дітей, жінка, яка виховує дитину без батька, має надати за місцем роботи свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про розлучення та документи, що підтверджують відсутність участі батька у вихованні дитини. Це може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, рішення органів опіки та піклування або суду щодо участі батька у вихованні дитини, ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини тощо.

 

Детальніше про соцвідпустки на дітей у курсі на Kadroland.

 

Тетяна ШОЛКОВА, редактор Kadroland

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇