Вже 5 червня спливає термін, відведений для повторного проходження ВЛК військовозобов’язаними, які раніше були визнані обмежено придатними. Незабаром такі особи отримають новий статус, який визначатиме їхню придатність до військової служби.
Разом з цим зростає актуальність питання:
як діяти у разі незгоди з висновком ВЛК?
Міністерство юстиції нагадало, як можна оскаржити висновок ВЛК – як у досудовому, так і в судовому порядку.
Досудовий порядок оскарження
Перший крок – звернення до вищої за рівнем військово-лікарської комісії з письмовою заявою. Залежно від рівня комісії, яка ухвалила висновок, оскаржити його можна у вищій за підпорядкуванням ВЛК:
- постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної (ТЦК та СП) оскаржуються в обласних ВЛК або ВЛК м. Києва;
- постанови обласних ВЛК (Київського міського) ТЦК та СП, оскаржуються в штатних ВЛК (Центральна ВЛК або ВЛК регіону);
- постанови ВЛК регіонів оскаржуються у ЦВЛК або у судовому порядку. Постанови ЦВЛК оскаржуються у судовому порядку.
За результатами розгляду вища інстанція ВЛК може залишити скаргу без задоволення або прийняти рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.
Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати:
- заяву про перегляд постанови з чітким викладенням підстав незгоди (наприклад, проігнороване захворювання, помилка в діагнозі тощо);
- додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією;
- за наявності – інші документи, які підтверджують вашу позицію (медичні довідки, висновки фахівців тощо).
Перебуваєте у постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!
Судовий порядок оскарження
Також можна оскаржити висновок ВЛК в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.
Відведені строки для подання позову:
- 3 місяці – якщо вже зверталися до вищої інстанції ВЛК (строк відліковується з дня вручення рішення);
- 6 місяців – якщо не зверталися в досудовому порядку: відлік ведеться з моменту, коли стало відомо про порушення ваших прав (тобто з дати висновку ВЛК).
Вимоги до позовної заяви та необхідні додатки подаються з урахуванням вимог статей 160 і 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зокрема, позовна заява має містити:
- найменування адміністративного суду, до якого подається заява;
- повне найменування сторін та їх місцезнаходження (місце проживання);
- зміст оспорюваного рішення (постанови ВЛК);
- виклад обставин, на яких ґрунтуються вимоги;
- вимоги позивача і їх обґрунтування;
- перелік документів, що додаються до заяви.
До заяви мають бути додані копії оскаржуваної постанови ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).
Пам’ятайте: подання позову не зупиняє дію висновку ВЛК. Тому важливо не зволікати з процесом
Проходження ВЛК – обов’язковий і надважливий етап для кожного військовозобовʼязаного. Якщо ви не згодні з ухваленим висновком, ви маєте повне право на його оскарження. Не відкладайте звернення – чим раніше подано заяву або позов, тим більше шансів на своєчасне та об’єктивне вирішення питання
Джерело: Мін’юст