Члени сімей військовослужбовців, які загинули в полоні в період дії воєнного стану, отримуватимуть одноразову грошову допомогу (далі – ОГД) у розмірі 15 млн грн.
Відповідні зміни до Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (законопроєкт від 11.04.2025 №13168) ухвалила Верховна Рада на засіданні 16 липня 2025 року.
Тепер чітко визначено право на отримання такої допомоги у випадку загибелі (смерті) військовослужбовця в полоні, незалежно від причини настання смерті. Разом з цим ця норма не поширюється на тих, хто добровільно здався в полон ворогу.
Також збільшено з трьох місяців до одного року термін, протягом якого можуть бути здійснені виплати ОГД в разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов’язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин.
Практика засвідчила, що через тривалий період лікування та реабілітації та знаходженням підрозділу в районі бойових дій таким військовослужбовцям часто було неможливо вчасно отримати всі необхідні документи та реалізувати своє право на ОГД.
Ми зібрали для вас все найголовніше у зручному відеоформаті: тижневі огляди, короткі пояснення змін у законодавстві, практичні інструкції. Дивіться Відео у будь-який зручний момент – вдома, на роботі чи в дорозі
Крім того, змінено порядок визначення розміру ОГД при зміні групи інвалідності. Відтепер для визначення розміру ОГД при зміні групи інвалідності застосовується прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено нову групу інвалідності. Раніше розмір ОГД у разі зміни групи (причинного зв’язку) інвалідності визначався на дату первинного встановлення інвалідності.
Джерело: Міноборони