Залучаємо до роботи у вихідні під час воєнного стану та компенсуємо таку роботу

Під час дії воєнного стану працівники можуть бути залучені до роботи у вихідний день, що заборонено у мирний час. Водночас робота у вихідні дні має бути компенсована. Як саме? Роз'яснюємо далі

Як зазначають фахівці Держпраці, в період дії воєнного стану не застосовують, зокрема, норми ст. 71 Кодексу законів про працю України. Ця стаття забороняє роботу у вихідні та визначає виняткові випадки, коли залучення до роботи у вихідні дозволяється. Оскільки її норми під час воєнного стану не застосовуються (ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136), то залучення до роботи у вихідні дозволяється, зокрема, і з виробничої необхідності, що в мирний час заборонялося.


У період з 24 березня по 18 липня 2022 року норма про компенсацію за роботу у вихідний день також не застосовувалася на підставі тієї ж ч. 6 ст. 5 Закону № 2136. Тож у цей період роботу у вихідний день просто оплачували на загальних підставах. Натомість з 19 липня 2022 року запрацювала оновлена редакція ч. 6 ст. 5 Закону № 2136, яка більше не передбачає обмеження дії ст. 72 КЗпП.

А тому з 19 липня 2022 року і станом на сьогодні робота у вихідний день компенсується або наданням іншого дня відпочинку, або подвійною оплатою

Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами ст. 107 КЗпП.


При цьому спосіб компенсації за роботу у вихідний день доречно визначити працівнику в заяві, а також у наказі про залучення працівника до роботи у вихідний день.


Джерело: Держпраці

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇