
Право працівника на відпочинок гарантоване Конституцією України, Кодексом законів про працю та Законом України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки». Однак під час воєнного стану діють спеціальні правила, встановлені Законом України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон №2136).
Саме цей закон дозволив роботодавцям у певних випадках обмежувати реалізацію права на відпустку.
Чи може роботодавець відмовити у щорічній відпустці?
Так, може.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №2136, у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Також надання щорічної основної відпустки може бути обмежене тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
Тобто якщо працівник має право на більш тривалу щорічну відпустку (наприклад, педагоги, особи з інвалідністю чи інші категорії працівників), роботодавець може надати лише 24 календарні дні, а решту перенести на період після припинення або скасування воєнного стану.
Коли відмова у відпустці є законною?
Найширші повноваження роботодавець має щодо працівників, які:
- залучені до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури;
- виконують роботи з виробництва товарів оборонного призначення;
- виконують мобілізаційні завдання або замовлення.
Для таких працівників роботодавець може відмовити у наданні будь-якого виду відпустки. Виняток становлять лише відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустка для догляду за дитиною до трьох років.
Чи означає це, що у відпустку взагалі не можна піти?
Ні.
Закон надає роботодавцю право відмовити, але не зобов'язує його це робити. Більшість роботодавців продовжують надавати відпустки відповідно до графіків, якщо це не створює ризиків для роботи підприємства.
Тому кожна ситуація оцінюється індивідуально з урахуванням виробничої необхідності, кількості працівників та специфіки діяльності підприємства.
Що буде з невикористаними днями відпустки?
Невикористані дні не зникають.
Якщо через воєнний стан працівник не зміг використати належну йому відпустку, такі дні переносяться на майбутній період. Крім того, при звільненні працівник має право на грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки.
Важливо! У травні 2026 року Конституційний Суд України ухвалив рішення, яким визнав неконституційним обмеження щодо окремих категорій працівників, для яких мінімальна тривалість щорічної основної відпустки перевищує 24 календарні дні, зокрема неповнолітніх осіб та осіб з інвалідністю. Це рішення може вплинути на подальшу практику застосування статті 12 Закону №2136.
Джерело: Інспекція з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради
Стаття на тему:
Нові умови оплати відпусток під час та після воєнного стану: які норми Закону №2136 не діють з 19.05
Мінікурс на тему:
Які відпустки потрібно використати до кінця 2026 року, чи можна скоротити тривалість





















