ТЦК більше не має права штрафувати за непроходження ВЛК: яких військовозобов’язаних це стосується

6 червня 2026 року спливає максимальний строк притягнення до адміністративної відповідальності за непроходження повторної ВЛК для частини військовозобов’язаних. Дар’я Тарасенко пояснила, чому штрафи та розшук у таких випадках незаконні

1

237


Як пояснює адвокат Дар’я Тарасенко, за загальним правилом, обов'язок з проходження ВЛК виникає тоді, коли ТЦК та СП направив на ВЛК (і не просто направив, а направив, маючи на це законне право). Обов'язку самому ініціювати проходження ВЛК ні раз на рік, ні раз на 5 років – за загальним правилом такого обов'язку немає!


І був лише єдиний випадок, коли у військовозобов'язаного виникав обов'язок пройти ВЛК. Він стосується тих, хто мав статус «обмежено придатний» до прийняття Закону про фактичне скасування такого статусу, не мав інвалідності і був у віці від 25 до 60 років.


Такі військовозобов'язані мали обов'язок самі ініціювати і пройти ВЛК до 5 червня 2025 року.

Якщо ви не отримували направлення на ВЛК чи не належати до тієї категорії військовозобов'язаних, які мали обов'язок самі ініціювати проходження ВЛК до 5 червня 2025 року, то штраф чи розшук незаконні

Припустимо, ми говоримо про військовозобов'язаного, який таки мав обов'язок ініціювати і пройти ВЛК до 5 червня 2025 року і не зробив цього.


Норма прописана так:

Громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Оскільки у обов'язку є крайня дата, правопорушення не є триваючим. Воно вважається завершеним 6 червня 2025 року.

Навіть якщо військовозобов'язаний пройшов ВЛК 6 червня 2025 року, правопорушення він вчинив, бо в строки не вклався (крім випадків, коли не було його вини).


Відтак, ми знаємо точну дати вчинення правопорушення.


І тепер згадуємо норму ст. 38 КУпАП:

Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Рахуємо:


  1. Дата вчинення – 6 червня 2025 року.
  2. 1 рік з дати вчинення – 6 червня 2026 року.


Висновок: стягнення за невиконання цього обов'язку вже не може бути накладено.



Важливо! Це не означає, що обмежено придатні більше не мають обов'язку проходити ВЛК. Саме обов'язку самому ініціювати проходження вони вже не мають, але ТЦК та СП має право направити їх на ВЛК. Навіть якщо є оформлена відстрочка, виключення – лише особи з інвалідністю.


Тому, якщо військовозобов'язаний, якому станом на 5 червня 2025 року було від 25 до 60 років, який мав статус «обмежено придатний», не мав інвалідності і не пройшов ВЛК, то:


  1. Оштрафувати за непроходження ВЛК за власною ініціативою – не можуть!
  2. Направити на ВЛК і потім оштрафувати за непроходження – можуть!


Джерело: адвокат Дар’я Тарасенко


Схожі публікації:


Коли висновок ВЛК не підтверджує придатність до служби

ВЛК працюватимуть за новими правилами: які зміни готують до Наказу №402

Максимальний строк проходження ВЛК: скільки може тривати медогляд і коли направляють повторно

Категорії придатності ВЛК у 2026 році: кого мобілізують, а кого визнають непридатним

Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз'яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.
1

237

8

6093

2

122

3

362

3

408

15

3896

2

132

3

145

4

381

4

255

5

176

4

105

6

4965

4

99

3

830

5

104

4

299

3

2743

10

25964

4

152