Неробочий понеділок після свята: чи виключати із розрахунку відпускних святковий день

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

Роботодавець вирішив зробити 26 серпня вихідним, неробочим днем, оскільки 24 серпня припало на суботу. То цей день в подальшому потрібно виключати з розрахунку відпускних (дохід за 12 місяців) : (кількість днів у цих 12 місяцях - 1 день свята)?

Ви можете зробити такий день днем, робота в який не проводиться. Але він не стає святковим. Тому відсутні підстави для виключення таких днів із розрахункового періоду при обчисленні середньої зарплати. 


В період дії воєнного стану немає святкових днів. Це передбачено ст. 6 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» на період воєнного стану не застосовуються норми ст. 73 Кодексу законів про працю України.


Оскільки воєнний стан було продовжено до 05:30 10 листопада 2024 року, то 24 серпня 2024 року не є святковим днем. Святковими дні можуть визнати тільки на законодавчому рівні. Також не діє норма щодо перенесення вихідного дня, у разі коли на такий вихідний день припадає святковий день. 


Але роботодавець може прийняти рішення щодо зменшення норми тривалості робочого часу і визнати такий день таким, робота в який не проводиться. Для цього слід видати відповідний наказ, зразок якого є в розділі документи.


Отже, у Вас немає підстав для виключення таких днів із розрахункового періоду при обчисленні середньої зарплати.


Джерело: kadroland

 

Шаблони та зразки документів:


Наказ про норму тривалості робочого часу для 5-денного робочого тижня у серпні 2024 р. з урахуванням того, що 26.08.2024 - день, робота у який не проводиться

Про організацію роботи у серпні 2024 року