У відпустку – на вихідні: ризики для роботодавця

Ситуація знайома багатьом кадровикам: працівник-трудоголік не бере щорічні відпустки, а вони накопичуються та загрожують штрафами під час перевірки Держпраці. Як зменшити заборгованість щодо відпусток? Чи можна працівнику оформлювати відпустку частинами на вихідні дні? Розберемося разом


Поділ відпусток на частини


Одразу згадаємо про умови поділу відпусток на частини, що дає змогу роботодавцям зробити ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки), а саме:


  1. відпустка може бути поділена на частини на прохання працівника;
  2. одна з частин має бути безперервною та тривати 14 календарних днів.


Тож, з огляду на законодавчі умови, все-таки доведеться Вашого трудоголіка відправити у відпустку хоча б на два тижні на рік.

А що вдіяти із залишком?

Стаття 12 Закону про відпустки зазначає, що відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості. Здається, все добре: працівник оформлює залишки відпусток по два календарних дні на вихідні, борги з відпусток зменшуються, працівник залишається на роботі, все законно? Так! Однак трішечки не зовсім…


Ризики для роботодавця


Вихідні дні – це щотижневий час відпочинку працівників, встановлений законодавством, правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності підприємств. Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) містить цілих шість статей (ст.ст. 67–72), які регулюють встановлення вихідних на підприємствах з різними режимами роботи, тривалість щотижневого відпочинку, можливість роботи у вихідні та компенсацію такої роботи. Тобто, держава гарантує працівнику можливість щотижневого відпочинку.


Відпустка також є відпочинком, гарантованим державою. Мета відпустки – відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, задоволення життєвих потреб та інтересів.


За умови оформлення частини відпустки тільки на вихідні дні роботодавець фактично замінює відпустку грошовою компенсацією. Звісно, не прямо. Але це спричинить додаткові запитання під час перевірки, адже грошова компенсація без звільнення працівника може бути виплачена винятково тоді, коли він відгуляв не менше 24 календарних днів щорічної відпустки (ч. 4 ст. 83 КЗпП та ч. 4 ст. 24 Закону про відпустки).

Як же тоді правильно позбавитися залишків відпусток, щоб контролери з Держпраці не мали запитань?

Під час оформлення відпустки прихопіть хоча б 1 робочий день: надайте відпустку на 3 календарних дні з п’ятниці по неділю, або з суботи по понеділок, або на 4 дні з четверга по неділю тощо.


Висновки


1. Під час поділу відпусток на частини одна з них має бути безперервною та тривати 14 календарних днів.

2. Можна оформлювати залишки відпусток на вихідні дні з додаванням хоча б одного робочого дня.


Галина БЄЛІКОВА, експерт із кадрових питань


Статті на тему:


Тривалість щорічної основної відпустки після нестандартних робочих років: відпускний стаж і підрахунок днів

Грошова компенсація мобілізованим працівникам: претенденти, строки та документи для оформлення


Шаблони та зразки документів:


Заява про надання щорічної основної відпустки

Наказ про надання щорічної основної відпустки (за заявою)

Наказ про надання щорічної основної відпустки працівнику за декілька робочих років (П-3)

Заява про надання щорічної основної відпустки(особи з інвалідністю)

Наказ про надання щорічної основної відпустки(особи з інвалідністю)

Заява про надання щорічної основної відпустки через Viber

Наказ про надання щорічної основної відпустки (ознайомлення через Viber)