Основні новації
Минув рівно тиждень, як уряд постановою від 22.11.2024 № 1332 (далі – постанова № 1332) затвердив нову редакцію Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок № 76), і вже з 01.12.2024 вона застосовуватиметься на практиці.
Але на засіданні 29.11.2024 КМУ ухвалив одразу дві постанови № 1361 та №1362.
Постанова № 1361 вносить зміни до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, які затверджено постановою КМУ від 27.01.2023 № 76. Постанова № 1361 установлює нові правила визначення підприємств критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ чи інших військових формувань.
А ось власне постанова №1362 вносить зміни до постанов № 76 та № 1332.
Зміни суттєві й ми їх розбиратимемо не один день, зокрема й на наших безоплатних вебінарах.
Сьогодні ж розповімо про одне із найсуттєвіших правил, яке впроваджується з 01.12.2024. А саме про розмір зарплати працівників, яких бронюють. З нової редакції Порядку № 76 виходило: працівники, у яких щомісячна зарплата за останній звітний період (квартал) була меншою за 20000 грн, не міг бути заброньованим.
Це викликало численні запитання: чи можливо бронювати працівників одразу після їхнього прийняття на роботу? Попередні норми відповідали негативно. Проте завдяки змінам внесеним постановою №1362, це дозволятиметься, але за певних умов.
Зміни в зарплатному критерії: важливе уточнення
Згідно з оновленими нормами, військовозобов’язані працівники критично важливих підприємств можуть бути заброньовані одразу після прийняття на роботу. Головна умова — їхня щомісячна нарахована заробітна плата протягом строку відстрочки має становити не менше 20000 грн.
Таким чином, роботодавці отримують можливість:
- Приймати працівників на роботу.
- Встановлювати їм відповідний рівень оплати праці (не нижче 20000 грн).
- Оформлювати бронювання без необхідності очікувати завершення кварталу.
Як це відбуватиметься через портал «Дія»
Ключову роль у виконанні цих вимог відіграє портал «Дія». Під час подання списків роботодавець має декларативно підтвердити, що заробітна плата працівника до сплати податків становить не менше 20 000 гривень.
Якщо згодом буде виявлено, що зарплата нижча за встановлений рівень, тобто підприємство подало неправдиву інформацію, це може призвести до скасування статусу критичності.
У такому разі підприємство втратить можливість подавати документи на повторне отримання статусу протягом шести місяців.
Можливості бронювання з 1 грудня
Ще одна важлива зміна стосується підприємств, які вже мають чинний статус критично важливих. З 1 грудня вони можуть бронювати працівників до 28 лютого 2025 року, навіть без перепідтвердження статусу.
Це тимчасове рішення діятиме до завершення зазначеного періоду. Протягом цього часу підприємства зможуть перепідтвердити свій статус відповідно до нових вимог та надалі отримувати можливість бронювати працівників строком до 12 місяців.
Висновки
- Бронювання працівників через Мінекономіки чи портал «Дія» чинне до 28 лютого 2025 року.
- Вимоги до зарплати: не менше 20 000 гривень щомісячно під час строку відстрочки.
- Підприємства з критичним статусом можуть почати оформлювати бронювання з 01.12.2024.
Останні новації забезпечують гнучкіші умови для підприємств, дозволяючи зберігати робочі місця та критично важливий кадровий потенціал. Однак роботодавцям варто уважно слідкувати за дотриманням вимог, адже порушення можуть призвести до втрати «критичності».
Джерело: kadroland