- Чи обов’язково затверджувати Положення про оплату праці
- На які документи орієнтуватися під час розробки Положення про оплату праці
- Які норми включати до Положення про оплату праці
- Процедура складання та затвердження Положення про оплату праці
- Чи ознайомлювати працівників із Положення про оплату праці
- Висновки
Чи обов’язково затверджувати Положення про оплату праці
Законодавство вимагає щоб питання оплати праці були врегульовані у колдоговорі. Зокрема, ст. 13 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) та ст. 7 Закону України від 01.07.1993 № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» (далі – Закон про колдоговори) передбачено, що саме у колдоговорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин. Зокрема, це стосується нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів зарплати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо), а також умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.
Своєю чергою ст. 97 КЗпП також визначено, що:
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом
Підсумуємо: питання оплати праці на підприємстві мають бути врегульовані в колдоговорі.
Утім колдоговір може бути не на всіх підприємствах. Саме тому ці питання потрібно прописати в іншому локальному документі підприємства – Положенні про оплату праці.
На практиці, навіть коли на підприємстві є колдоговір, питання щодо оплати праці також можна прописати в Положенні про оплату праці, яке у такому випадку оформлюють як додаток до колдоговору. Вказували на це й фахівці Держпраці.
На які документи орієнтуватися під час розробки Положення про оплату праці
Під час розроблення Положення за орієнтир беріть законодавчі та нормативно-правові акти, які мають відношення до встановлення, нарахування, виплати зарплати та інших виплат працівникам а також положення генеральної та галузевих угод (якщо їх положення поширюються на ваше підприємство). Серед основних нормативно-правових актів, які варто врахувати:
- КЗпП.
- Закон України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон про оплату праці).
- Закон про колдоговори.
- Закон України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки);
- Закон України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон про індексацію);
- Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5 (далі – Інструкція №5).
Які норми включати до Положення про оплату праці
Законодавство не визначає як розробляти та затверджувати Положення про оплату праці. Не існує й типового Положення про оплату праці. Проте є Методичні рекомендації щодо оплати праці працівників малих підприємств, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.08.2004 №186 (далі – Методрекомендації №186). У їх п. 1.10 перелічені питання, які можна закріпити в Положенні:
- структура основної зарплати за елементами, з яких вона складається;
- показники, за якими певним групам та категоріям працівників нараховується зарплата;
- умови, за яких основна зарплата працівників може бути підвищеною або зниженою до рівня, передбаченого трудовим договором, з визначенням показників та умов діяльності, за якими це підвищення або зниження може бути застосовано, та розмірів такого підвищення або зниження;
- показники та умови нарахування додаткової оплати праці: премій, доплат, надбавка, бо інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Також, в Положенні потрібно зазначити систему та форму оплати праці, строки й періодичність нарахування та виплати зарплати, які мають відповідати вимогам ст. 24 Закону про оплату праці. Окрім того можна передбачити додаткові оплатні гарантії працівникам. А завдяки тому, що ці питання будуть прописані в Положенні про оплату праці роботодавець зможе довести правомірність зарахування певних витрат до витрат підприємства, навіть якщо ці виплати не передбачає законодавство.
Із формулюванням норм Положення про оплату праці вам без сумніву допоможе наш новий Сервіс – Конструктор Положення про оплату праці! Наш унікальний конструктор стане надійним помічником, який за кілька хвилин допоможе підготувати персоналізований документ. Інтуїтивний інтерфейс, гнучкі налаштування та можливість завантаження готового результату у форматах PDF чи Word гарантують якісний результат! Маєте побажання щодо його покращення залишайте коментарі за посиланням
Отже, в Положенні про оплату праці прописують конкретні умови оплати праці для відповідного підприємства. Виключно підприємство вирішує, яка буде структура Положення про оплату праці. Утім можемо навести основні розділи для такого документа:
Розділ 1. Загальні положення. Зазначайте відповідно до яких нормативно-правових актів складено Положення про оплату праці та з якою метою його розроблено, на кого поширюються його норми (на підприємстві можливе затвердження кількох положень про оплату праці для різних груп працівників).
Розділ 2. Порядок оплати праці працівників.
Тут зафіксуйте:
- яка діє система оплати праці;
- на підставі чого нараховується зарплата працівникам підприємства. Наприклад, відповідно до затвердженого штатного розпису, який формується на підставі тарифних ставок (окладів), визначених відповідно до тарифної сітки (схеми посадових окладів) підприємства;
- у яких випадках та у який спосіб чого відбувається підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам;
- умови виплати зарплати в розмірі не менше мінімальної зарплати;
- можливість виплати доплат, надбавок до окладів працівникам;
- структуру зарплати. Її визначають відповідно до норм Закону про оплату праці та Інструкції №5. Зарплата складається з основної, додаткової зарплати та інших гарантійних та компенсаційних виплат. Бажано прописати конкретні види доплат, надбавок працівникам, їх розмір, премії, інші види гарантованих виплат працівникам, наприклад оплату за роботу у вихідні, святкові дні, в надурочний час, оплату за невідпрацьований час (наприклад за час відпусток, проходження курсів підвищення кваліфікації тощо), порядок оплати праці під час відряджень, види матеріальних допомог тощо.
- порядок повідомлення працівників щодо запровадження нових або зміни чинних умов оплати праці.
Розділ 3. Строки та періодичність нарахування і виплати заробітної плати.
В цьому розділі прописують на підставі яких документів проводиться щомісячне нарахування зарплати (штатний розпис, накази, табель обліку використання робочого часу).
Також рекомендуємо прописати строки та періодичність надання табеля обліку робочого часу в бухгалтерію для нарахування та виплати зарплати.
Обов’язково зазначте періодичність та конкретні строки виплати зарплати (наприклад, за 1 та 2 половину місяця) з урахуванням норм ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону про оплату праці. Зафіксуйте яким чином визначають розмір зарплати за першу половину місяця.
Зазначте також строки виплати:
- відпускних працівникам підприємства;
- належних сум працівнику при звільненні.
Не зайвим буде визначити порядок повідомлення роботодавцем інформації щодо нарахованої та виплаченої працівникам зарплати (на папері, електронна розсилка тощо).
Окремо фіксуйте обов’язок роботодавця нараховувати працівникам компенсацію втрати частини зарплати у зв’язку з порушенням строків її виплати у разі затримки виплати зарплати на один і більше місяців, а також індексацію зарплати.
Розділ 4. Гарантії, компенсації і пільги працівникам.
Якщо плануєте надавати працівникам додаткові гарантії, компенсації та пільги, не передбачені законодавством, то варто розписати їх види, умови та порядок надання.
Розділ 5. Соціальні пільги й гарантії.
Досить часто до Положення про оплату праці включають соціальні пільги і гарантії. Це роблять у такому розділі. Втім інколи ліпше щоб це було окремим положенням колдоговору і не фіксувалося у положенні про оплату праці.
Розділ 6. Відповідальність.
Зазначте хто несе відповідальність за дотримання питань стосовно оплати праці, зазначених в Положенні.
Але як ми вже сказали це приблизна структура положення про оплату праці. Тож у себе на підприємстві можете передбачити інші розділи та положення. У нас на платформі ви можете завантажити шаблон Положення про оплату праці. А також ще раз нагадуємо про можливість самостійно сконструювати положення за допомогою нашого нового сервісу.
Процедура складання та затвердження Положення про оплату праці
Робіть все у три прості кроки:
- Роботодавець готує проєкт Положення про оплату праці.
- Норми Положення погоджують із профспілкою або представником трудового колективу. Погодження оформлюють відповідним протоколом.
- Директор підприємства затверджує Положення наказом з основної діяльності підприємства.
Звісно якщо Положення є додатком до колективного договору, то його затверджують разом із колдоговором. Докладно про це читайте у статті «Колективний договір на підприємстві: на що звернути увагу кадровику».
Чи ознайомлювати працівників із Положення про оплату праці
Працівників обов’язково слід ознайомити із Положенням про оплату праці. Це фактично передбачено ст. 29 КЗпП. Тут читаємо про те, що роботодавець до початку роботи в узгоджений із працівником спосіб повинен поінформувати працівника, зокрема, про:
- положення колдоговору (у разі його укладення);
- умови та розмір оплати праці.
Зробити це варто під підпис, щоб мати доказ, що роботодавець такий обов’язок виконав.
Висновки
- Питання щодо оплати праці слід врегулювати у колдоговорі або Положенні про оплату праці.
- Положення про оплату праці погоджують із профспілкою або представником трудового колективу та затверджують наказом
- У розробці Положення вам допоможе новий сервіс від kadroland – Конструктор Положення про оплату праці.
Джерело: Kadroland
Шаблони та зразки документів:
Наказ про затвердження Положення про оплату праці
Наказ про затвердження Положення про оплату праці працівників в новій редакції
Положення про оплату праці (у ФОП)
Протокол загальних зборів трудового колективу щодо погодження Положення про оплату праці (ФОП)
Наказ про затвердження Положення про оплату праці (ФОП)
Статті на тему:
Колективний договір на підприємстві: на що звернути увагу кадровику
Тарифні розряди: мета встановлення, коли і як підвищувати