Звільняється працівник, якого ми бронювали до 01.12 ще за наказом Мінекономіки і якому видавали витяг із такого наказу. Чи треба під час звільнення забирати у працівника такий витяг? А якщо звільнятиметься працівник, якого ми забронюємо вже через портал «Дія»?
Так, вам потрібно вимагати у працівника витяг й надіслати його до ТЦК, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку. А ось у разі звільнення працівника, заброньованого через портал «Дія», не потрібно подавати працівника на анулювання відстрочки. Але в обох випадках Вам слід подати оперативні відомості на порталі до ПФУ про звільнення працівника.
До 01.12.2024 п. 13 старої редакції Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023№ 76, передбачав: у випадках анулювання бронювання, згаданих у пп. 2-9 цього пункту, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації.
Одним з обов’язків роботодавців було вилучити у п’ятиденний строк з дня прийняття такого рішення у військовозобов’язаного витяг про бронювання та надіслати його ТЦК, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку (органу СБУ, підрозділу СЗР, розвідувального органу Міноборони), з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку.
Але з 01.12.2024 у новій редакції Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок бронювання), такої норми немає.
Натомість у пп. 3 п. 2 постанови КМУ від 22.11.2024 № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» є аналог норми п. 13 старої редакції Порядку бронювання.
І саме тому вам все ще потрібно вилучати відповідні витяги та надсилати їх до згаданих вище органів.
Водночас відповідно до п. 31 нової редакції Порядку бронювання надана відстрочка (як ми розуміємо, йдеться про відстрочки надані після 01.12.2024) підлягає анулюванню, зокрема, в разі звільнення військовозобов’язаного.
До того ж роботодавці, визначені в пп. 4 п. 2 постанови КМУ від 22.11.2024 № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час», не пізніше ніж протягом наступного дня після звільнення працівника (не важливо заброньованого чи ні!) подають відповідні відомості через портал ПФУ.
Тож логічно, що відстрочку працівника, якого заброньовано через портал «Дія» (як до, так і після 01.12.2024), буде припинено автоматично після подання інформації щодо його звільнення на порталі ПФУ.
До речі, фахівці порталу «Дія» на сторінці у facebook також зазначають:
Якщо працівник звільняється і про це подано інформацію до ПФУ – бронювання припиниться автоматично
Джерело: kadroland
Статті на тему: