Звільнення за угодою сторін можливе за мовчазної згоди

Верховний Суд України дійшов висновку, що звільнення працівника за угодою сторін можливе у випадку мовчазної згоди. Зокрема, це стосується ситуації, коли роботодавець ініціював звільнення за угодою сторін і встановив певні вимоги, а працівник жодним чином не виявив своєї зацікавленості в продовженні трудових відносин

Верховний Суд України розглянув справу щодо отримання згоди на припинення трудових відносин на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП.


Відповідно до наказу роботодавця працівник у визначений час мав з'явитися за юридичною адресою роботодавця для оформлення переведення до інших структурних підрозділів, розміщених на підконтрольній території України. Наказом роботодавця кожному працівнику, зацікавленому у збереженні трудових відносин, було запропоновано з’явитися за новою юридичною адресою підприємства. У разі неприбуття за зазначеною адресою та не виявлення у письмовому вигляді згоди на продовження трудових відносин буде вважатись, що з боку працівника надається згода на розірвання трудового договору на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП.


Своєю чергою, позивач оскаржує рішення роботодавця про звільнення його з посади за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП), мотивуючи тим, що жодної домовленості щодо припинення трудового договору між ним та роботодавцем не існувало.


Однак в даній справі Суд став на бік роботодавця.


Так, Суд дійшов висновку, що підприємство обрало єдину в умовах, що склалися, можливу законну підставу для звільнення працівника – за угодою сторін, перед цим запропонувавши йому виконати певні дії для підтвердження наміру продовжити трудові відносини з підприємством.


Судом установлено, що у встановлені наказом строки за юридичною адресою Позивач не з'явився та жодним іншим чином зацікавленості у продовженні трудових відносин із Відповідачем не виразив.


Таким чином, мовчання (не виявлення позивачем відсутності згоди на припинення трудових відносин) визнається виявом волі укласти/змінити угоду у випадках, передбачених законодавством.


Зазначено, що законодавство України допускає прийняття підстав для укладення/зміни правовідносин конклюдентних дій та мовчазної згоди.


Джерело: Єдиний державний реєстр судових рішень