Крок 1. Перевірити наявність, а за потреби підготувати та затвердити в установленому порядку накази по підприємству про призначення осіб, відповідальних за:
- електрогосподарство;
- технічний стан та безпечну експлуатацію газового господарства;
- утримання засобів пожежогасіння;
- безпечну експлуатацію та утримання у справному стані вентиляційних установок;
- безпечну експлуатацію та утримання у справному стані обладнання, що працює під тиском;
- безпечну експлуатацію та утримання у справному стані вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання;
- безпечну організацію робіт підвищеної небезпеки;
- технічний стан електро- (пневмо-) інструменту та засобів малої механізації;
- застосування биркової системи.
Крок 2. Перевірити наявність, а за потреби підготувати та затвердити в установленому порядку наказ(-и) по підприємству про:
- порядок видачі, зберігання, експлуатації ручного електроінструменту;
- створення пожежно-технічної комісії;
- створення комісії з перевірки знань електротехнологічного (електротехнічного) персоналу;
- створення комісії зі спостереження за станом та експлуатацією будівель і споруд;
- встановлення протипожежного режиму та призначення відповідальних осіб;
- призначення комісії ІІ та ІІІ ступенів контролю перевірки стану охорони праці;
- призначення комісії з перевірки знань із питань охорони праці у посадових осіб підприємства;
- призначення осіб, відповідальних за правильну організацію і безпечне проведення робіт підвищеної небезпеки, які мають право видавати наряди-допуски; допускачів; керівників робіт;
- затвердження переліку робіт підвищеної небезпеки, які виконують за нарядом-допуском.
Крок 3.Підготувати проєкт наказу про затвердження графіка перегляду інструкцій з охорони праці, строк дії яких закінчується в наступному році (п. 5 розд. IV Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9, далі – Положення № 9).
Крок 4. Затвердити плани-графіки навчання та перевірки знань із питань охорони праці в установленому порядку й оприлюднити їх у засобах масової інформації підприємства – в газеті, на офіційному сайті тощо. Сформувати плани-графіки навчання та перевірки знань із питань охорони праці як за основними професіями, так і за професіями, що суміщуються (п. 3.2, 3.6 гл. 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15). Варто нагадати, що робота СОП відповідно до планів та графіків обстежень передбачена п. 5.1 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255 (далі – Положення № 255).
Крок 5. Оновити за потреби переліки професій, посад і видів робіт, на які необхідно розробити інструкції з охорони праці, що діють у межах підприємства. Надати методичну допомогу безпосереднім керівникам робіт та / або відповідальним особам структурних підрозділів під час розробки / перегляду інструкцій з охорони праці (п. 3 розд. I Положення № 9 та п. 3.8 гл. 3 Положення № 255).
Крок 6. Оформити номенклатурні справи СОП за 2024 рік та передати їх до архіву для тривалого зберігання у встановленому порядку з відповідним описом (п. 3.7 гл. 3 Положення № 255).
Крок 7. Спільно з керівниками структурних підрозділів, відділів та служб підготувати проєкт комплексних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози життю або здоров’ю працівників на 2025 рік (п. 3.1 гл. 3 Положення № 255).
Крок 8. Організувати придбання матеріалу для посипання пішохідних доріжок та маршрутів пересування працівників підприємства (пісок, шлак, сіль тощо) у зимовий період задля попередження травматизму (абз. 12 п. 3.14 гл. 3 Положення № 255).
Крок 9. Спільно з керівниками структурних підрозділів провести цільові перевірки щодо наявності в структурних підрозділах енергозберігальних приладів освітлення та стану утеплення будівель і споруд (горищ, сходових кліток, підвалів, вікон, дверей тощо) (див. Закон України від 21.10.2021 № 1818-IX «Про енергетичну ефективність»).
Крок 10. Задля запобігання переохолодженню працівників у холодну пору року, зокрема в неопалювальних приміщеннях, розглянути з керівництвом питання:
1. Облаштування спеціальних приміщень / місць для обігріву.
2. Установлення засобів для швидкого та ефективного обігріву:
- масляні обігрівачі (каміни);
- електричні конвектори;
- інфрачервоні обігрівачі (з кварцовим нагрівальним елементом);
- кондиціонери з функцією обігріву та інверторною спліт-системою;
- повітряні та / або повітряно-теплові завіси.
3. Встановлення режиму праці та відпочинку, що передбачає можливість перерв для обігріву (п. 2 розд. II Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджених наказом Мінсоцполітики від 29.11.2018 № 1804, далі – Мінімальні вимоги № 1804).
Крок 11. Організувати роботу комісії з перевірки утеплених засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), що надходять на підприємство, на відповідність вимогам нормативних документів. У разі невідповідності ЗІЗ вимогам нормативних документів у встановленому порядку вжити заходів, щоб повернути або замінити неякісні ЗІЗ відповідно до чинного законодавства та укладеного з постачальником договору (п. 4, 5 розд. III Мінімальних вимог № 1804).
Крок 12. Організувати та провести підсумкову нараду про виконання запланованих заходів з питань охорони та безпеки праці за участі керівництва підприємства, головних спеціалістів та керівників структурних підрозділів (п. 3.11 гл. 3 Положення № 255).
На нараді варто:
- прозвітувати про виконання всіх запланованих заходів на 2024 рік;
- ознайомити присутніх із запланованими заходами на 2025 рік, обговорити їх актуальність та визначити пріоритетні напрямки для покращення Системи управління охороною праці;
- розглянути ключові питання, які потребують термінового вирішення;
- побажати стабільної роботи та безпечних умов праці на робочих місцях.
Висновки
- Вчасне планування – запорука ефективної роботи служби охорони праці на підприємстві.
- Важливо не лише планувати роботу з питань охорони та безпеки праці на підприємстві, а й оперативно стежити за її виконанням.
- Потрібно обов’язково визначати пріоритетні питання, враховуючи важке фінансове становище на більшості підприємств.
Віктор СТЕПАНОВИЧ, редактор kadroland