Розрахункові листки для працівників: коли і як їх надавати

Роботодавець зобов’язаний інформувати працівників про розмір їхньої заробітної плати при кожній виплаті. Які дані мають міститися у розрахункових листках, чи можна їх надавати електронною поштою та які вимоги передбачає законодавство?

Фахівці Держпраці роз’яснили необхідність видачі розрахункових листків.


Статтею 110 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) встановлено, що при кожній виплаті заробітної плати власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про розміри оплати праці, про дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці:


  1. загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат;
  2. розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;
  3. сума заробітної плати, що належить до виплати.


Наголосили на тому, що повідомлення власником працівника про заробітну плату повинне провадитися при кожній виплаті зарплати. Відповідно до ст. 115 КЗпП аванс – це теж заробітна плата. Але розмір авансу визначається орієнтовно, а не на підставі документів про виконану роботу. І при виплаті авансу немає можливості повідомити працівникові будь-яку іншу інформацію, крім самої суми авансу.


Як правило, на підприємстві працівнику при виплаті заробітної плати надається розрахунковий лист про дані щодо сум, які належать до виплати та відрахувань з них.

Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!

Водночас законодавством не передбачено заборони у разі погодження працівника на надання йому інформації про розмір його заробітної плати на вказану ним електронну адресу.


У Держпраці підсумували:


  1. роботодавець зобов’язаний повідомляти працівника про розміри оплати праці;
  2. повідомлення має здійснюватися при кожній виплаті заробітної плати;
  3. чіткої форми повідомлення не існує.


Джерело: Держпраці

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇