Будь-який працівник не може бути допущений до виконання роботи без укладення офіційного трудового договору. А обов’язок подання до Державної податкової служби повідомлення про прийняття працівника на роботу передбачений у ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП).
КЗпП і постанова КМУ від 17.06.2015 №413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником» не встановлюють конкретних строків подання Повідомлення про прийняття на роботу. Але важливо, щоб таке повідомлення роботодавець подав до початку роботи працівника.
З особою, яка працевлаштовується, укладається трудовий договір – усний або письмовий. Втім, під час воєнного стану застосовуються спеціальні норми Закону України від 15.11.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», якими передбачено, що зараз трудовий договір може бути укладено усно навіть тоді, коли ст. 24 КЗпП вимагає наявність письмової форми.
У Державній службі з питань праці звертають увагу, що з 26 лютого 2025 року в Україні діє оновлена форма Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту. Цього дня набула чинності нова редакція постанови КМУ від 21.02.2025 №184 «Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413» (далі – Постанова №184).
Перебуваєте у постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!
Але якщо під час воєнного стану у роботодавця немає можливості подати Повідомлення навіть на папері та з копією в електронній формі, то фахівці Держпраці радять роботодавцю мати підтвердження намагання подати таке Повідомлення. Тобто роботодавцю слід зафіксувати й підтвердити документально його спроби подати Повідомлення і причини, які цьому завадили. Інформація про неможливість подати Повідомлення може бути викладена в акті або довідці.
У випадку подання повідомлення за старою формою можливі питання від Держпраці. Хоча на практиці ДПС може деякий час приймати повідомлення за старою формою. Держпраці в майбутньому може визнати це порушенням. Це пов’язано з тим, що після набрання чинності Постановою №184 стара форма втрачає свою актуальність. На підприємство можуть накласти штраф, як за інші порушення трудового законодавства – 8000 грн (ст. 265 КЗпП).
Якщо не подати повідомлення взагалі (ані за старою, ані за новою формою), Держпраці може розцінити це як фактичний допуск працівника до роботи без повідомлення. Це тягне за собою адміністративний штраф для посадових осіб підприємства (або підприємця) у розмірі від 510 до 1700 грн. У разі повторного порушення штраф зростає до 1700-5100 грн (ч. 1 та 2 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Якщо домашнього працівника звільняють, то необхідно подати форму Повідомлення про припинення трудового договору з цим працівником протягом трьох днів з дня звільнення.
Джерело: Держпраці
Стаття на тему: