Що має зробити роботодавець, коли працівник досягає пенсійного віку: алгоритм дій

Роботодавець зобов’язаний завчасно підготувати документи працівника, який досягає 60 років, для призначення пенсії. Важливо перевірити записи у трудовій книжці, дані у формі ОК-5, подати документи через вебпортал ПФУ для цифровізації трудового стажу. У ПФУ нагадали, що підготовка до пенсії – це відповідальність не лише працівника, а й страхувальника


Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) пенсію за віком призначають особам, які досягли 60 років і мають достатній страховий стаж.

Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства

Законом №1058 визначено, що страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.


Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – реєстр застрахованих осіб).

У 2025 році, страховий стаж має бути не менше ніж 32 роки

Питання підтвердження страхового стажу може стати одним з ключових при призначенні пенсії, т.я. від цього залежить дата виходу на пенсію та розмір призначеної виплати.


З метою своєчасної підготовки та подання документів працівника для призначення пенсії органи ПФУ заздалегідь повідомляє страхувальників про працівників, які досягнуть 60-річного віку у наступному кварталі та надають загальну інформацію щодо подання документів для призначення пенсії.


Страхувальник, своєю чергою, має не пізніше ніж за місяць до того, як особа досягне пенсійного віку:


  1. повідомити її;
  2. вжити заходів для підготовки необхідних документів для призначення пенсії.


Зокрема:


1.Перевірити правильність внесення записів до трудової книжки, відповідність вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зокрема, оформлення титульного аркушу, внесення реквізитів розпорядчих документів, наявність виправлень, та надання роз’яснень, що неточні та помилкові записи треба виправити звернувшись за попередніми місцями роботи, а невідповідно оформленні періоди мають бути засвідчені довідками, за потреби – з архівних установ;

2.Перевірити виписки з облікової картки застрахованої особи за формою ОК-5, яку страхувальник, як юридична особа, може отримати через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду щодо коректності відображення даних по особі про страховий стаж, сплату страхових внесків (єдиного соціального внеску);

За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку (після 01.07.2000) дані про зарплату, а з 01.01.2004 про страховий стаж, що розраховується автоматично прямопропорційно сплаченим внескам, беруться за даними з реєстру застрахованих осіб

3.Подати засобами вебпорталу до Пенсійного фонду відомостей про трудову діяльність працівника (трудову книжку або документи про стаж) для переведення даних в цифровий формат, згідно з постановою КМУ від 27.11.2019 №1084 «Про запровадження обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи – підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі».


Повний перелік підтвердних документів містить Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058.


Якщо трудової книжки або відповідних записів у ній немає, стаж роботи встановлюють на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У цьому разі стаж підтверджують документами, визначеними в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ від 12.08.1993 №637.


Джерело: ПФУ


Стаття на тему:


Страховий стаж: для чого потрібен та як обчислити

Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇