Нові підходи до критичності, зміни у перевірках ТЦК, новий розділ у Класифікаторі професій, дедлайн для сканування трудових книжок. Коротко про головне за тиждень 14.07–18.07.2025

Оновлення Класифікатора професій: Мінекономіки затвердило Зміну № 15. Зміни у відпустках: кого стосується новий Закон? Зміни у бронюванні: Уряд зобов’язав держадміністрації переглянути критерії критичності. Право на виїзд за кордон для заброньованих: нюанси, документи, обмеження. Сканування трудових книжок: дедлайн, вимоги та інструкції від ПФУ. ТЦК не зможе штрафувати після 17.07: як перевірити, чи ваш штраф «неактивний». Зміни до Порядку військового обліку №1487: нове у перевірках. Про це та інше – читайте у статті


  1. Оновлення Класифікатора професій: Мінекономіки затвердило Зміну №15
  2. Зміни у відпустках: кого стосується новий Закон?
  3. Зміни у бронюванні: Уряд зобов’язав держадміністрації переглянути критерії критичності
  4. Право на виїзд за кордон для заброньованих: нюанси, документи, обмеження
  5. Сканування трудових книжок: дедлайн, вимоги та інструкції від ПФУ
  6. ТЦК не зможе штрафувати після 17.07: як перевірити, чи ваш штраф «неактивний»
  7. Зміни до Порядку військового обліку №1487: нове у перевірках


Оновлення Класифікатора професій: Мінекономіки затвердило Зміну №15


Наказом Мінекономіки від 10.07.2025 №2845 внесено Зміну № 15 до Класифікатора професій ДК 003:2010 (Наказ Мінекономіки від 10.07.2025 №2845 «Про затвердження Зміни № 15 до національного класифікатора ДК 003:2010»).


Нагадаю, що до запуску Єдиного реєстру кваліфікацій, у перехідний період саме Класифікатор професій (Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327) залишається основою для формування назв посад у штатному розписі, трудових книжках та кадрових наказах.


Наразі Зміна №15 вже оприлюднена, і до Класифікатора професій додано новий розділ, який стосується військовослужбовців та резервістів оперативного резерву Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, Національної Гвардії України.

Докладніше, у рубриці «Новини та статті» на kadroland

Зміни у відпустках: кого стосується новий Закон?


11 липня 2025 року Президент підписав Закон України від 19.06.2025 №4514-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання відпустки для підготовки та участі у спортивних змаганнях».


Законом, зокрема, приведено у відповідність ст. 43 Закону України від 24.12.1993 №3808-ХІІ «Про фізичну культуру і спорт» (далі – Закон №3808) до положень Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) та Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки).


Нагадаю, що у 2024 році Законом Україна від 22.11.2023 №3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» (далі - Закон №3494) було оновлено ст. 77¹ КЗпП і ст.161 Закону про відпустки, визначивши, що тривалість, порядок і умови надання спортивної відпустки встановлюються трудовим або колективним договором.


Наразі ж Закон №4514 уточнює ці положення, зокрема:


  1. якщо працівник є спортсменом національної збірної або спортивним суддею – тривалість і умови відпустки визначає Кабінет Міністрів України;
  2. для інших учасників змагань – питання врегульовуються трудовим або колективним договором.


Закон набирає чинності з 12 жовтня 2025 року.


Кадровикам і бухгалтерам варто очікувати підзаконного акту від Уряду, який конкретизує умови надання спортивної відпустки для визначених категорій працівників.

Слідкуйте за рубрикою «Новини та статті» на kadroland, щоб першими дізнаватися про всі важливі зміни

Зміни у бронюванні: Уряд зобов’язав держадміністрації переглянути критерії критичності


Постановою КМУ від 14.07.2025 №847 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Постанова №847) внесено зміни до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Критерії та порядок).


Зокрема, пункт 4 викладено в новій редакції. Відтепер чітко розмежовано хто саме приймає рішення про критично важливий статус, за якими критеріями це рішення приймається та в яких сферах це можливе.


Відповідно до змін, статус критично важливих для функціонування економіки та життєдіяльності населення підприємствам надають:


  1. Центральні органи виконавчої влади – у межах сфер, де вони формують або реалізують державну політику. Це насамперед стосується галузей національної економіки.
  2. Місцеві державні адміністрації – щодо підприємств, установ та організацій, що розташовані на відповідній території у понад 15 визначених напрямах, зокрема: сільське господарство, промисловість, енергетика, будівництво, транспорт, фінансові послуги, торгівля, інформатизація тощо.


Змінами також передбачено, що для визначення підприємства критично важливим у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, воно має звертатись до одного з органів, на які поширюється відповідна юрисдикція.

Більше про отримання статусу критично важливого підприємства у курсі на kadroland

Право на виїзд за кордон для заброньованих: нюанси, документи, обмеження


Заброньовані працівники можуть виїхати у відпустку за кордон – але є нюанси, на які звертають увагу фахівці системи безоплатної правової допомоги.


Нагадаю, що відповідно до п. 26 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 №57 (далі – Правила перетинання кордону), у період надзвичайного або воєнного стану право на виїзд мають, зокрема, «інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації».


Серед таких осіб – і заброньовані військовозобов’язані. Саме їх і розуміють під згаданою у документі категорією.


Водночас варто пам’ятати, що обмеження на виїзд зберігаються для окремих категорій, зокрема здобувачів освіти, наукових і науково-педагогічних працівників та деяких посадовців, які мають відстрочку від мобілізації.


Аби заброньований працівник міг законно виїхати у відпустку за кордон, він повинен мати при собі певні документи:


  1. Закордонний паспорт.
  2. Військово-обліковий документ (у паперовій формі або в застосунку «Резерв+») із зазначеною відстрочкою. Дані повинні бути внесені до Реєстру «Оберіг».
  3. Копію або витяг з наказу про відпустку.
  4. Дозвіл на виїзд за кордон від роботодавця, у якому повинна бути інформація про країну виїзду, термін перебування, посаду працівника тощо.
  5. Підтвердження мети поїздки, наприклад, документи про родину, яка перебуває за кордоном.

Дозвіл на виїзд за кордон заброньованого у відрядження/відпустку у рубриці Документи на kadroland

Сканування трудових книжок: дедлайн, вимоги та інструкції від ПФУ


Фахівці Пенсійного фонду роз’яснили, що залишилося менше року, щоб відомості з паперової трудової книжки були внесені до реєстру застрахованих осіб на вебпорталі Пенсійного фонду України. Кінцевий термін – 10 червня 2026 року (Закону України від 05.12.2021 №1217-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (далі – Закон №1217).


Є кілька способів подання відомостей до електронної трудової книжки.


Серед них:


  1. передача скан-копій паперової трудової книжки до ПФУ – найпростіший та найшвидший спосіб;
  2. оцифрування паперової трудової книжки безпосередньо на порталі відомства – триваліший процес, що передбачає ручне внесення кожного запису з додаванням скан-копії наказу або іншого підтвердного документа;
  3. створення запису «вручну» в електронному кабінеті страхувальника або застрахованої особи з додаванням сканованих копій документів, на підставі яких здійснюється запис.


Оцифрування не покладається виключно на роботодавця – цей процес може виконати й сам працівник, особливо якщо паперова трудова книжка зберігається у нього, наголошують в Пенсійному фонді.


Алгоритм оцифрування паперової трудової наступний:


  1. Авторизуйтесь в особистому кабінеті на порталі ПФУ.
  2. У розділі «Відомості про трудову діяльність» завантажте кольорові скан-копії всіх заповнених сторінок трудової книжки.
  3. За потреби додайте інші документи для підтвердження стажу.
  4. Підпишіть заявку електронним підписом і надішліть її до ПФУ.


Для успішного оцифрування скан-копії повинні бути кольоровими, завантажуватися у хронологічному порядку, чітко відображати всі реквізити документа, бути у форматах jpg. або pdf.

Детальніше про сканування трудових книжок на вебінарі 24 липня

ТЦК не зможе штрафувати після 17.07: як перевірити, чи ваш штраф «неактивний»


Нагадаю, що з квітня діють зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), які дозволяють громадянам, які без поважних причин не оновили дані до 16 липня 2024 року, самостійно ініціювати розгляд справи про адмінправопорушення та сплачувати штраф у розмірі 50% мінімальної суми – 8500 грн замість 17 000 грн (ст. 210, 210-1 КУпАП).


Інформацію про наявність штрафу можна перевірити через Портал «Дія» або застосунку «Резерв+», де також доступна його оплата через новий сервіс.


При цьому, згідно з ч. 9 ст. 38 КУпАП, штраф за неоновлення даних можна накласти:


  1. не пізніше трьох місяців з дня виявлення правопорушення,
  2. але не пізніше одного року з дня його вчинення.


Отже, з 17 липня 2025 року спливають строки притягнення до адміністративної відповідальності за порушення, пов’язані з несвоєчасним оновленням даних до 16.07.2024.


Відтак ТЦК не мають законних підстав накладати штрафи за такі порушення після цієї дати.


Якщо після 17.07.2025 ви отримаєте постанову ТЦК про штраф за несвоєчасне оновлення даних, її можна і треба оскаржити в суді, посилаючись на сплив строків притягнення до адмінвідповідальності.


У останній версії застосунку Дія з’явився новий статус у справах про адмінправопорушення – «Неактивно». Він означає, що строки сплинули, і такий штраф вже не підлягає оплаті.

Всі суми штрафів за порушення законодавства про військовий обов’язок і військову службу зібрано нашими експертами у довіднику «Відповідальність за порушення ведення військового обліку» у рубриці «Довідники» на kadroland

Зміни до Порядку військового обліку №1487: нове у перевірках


16.07.2025 Уряд Постановою №892 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» вніс зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487.


Змінами передбачено, що районні (міські) ТЦК та СП тепер виключають з військового обліку не лише померлих або оголошених померлими, а й осіб, визнаних безвісно відсутніми, непридатними до військової служби, тих, хто досяг граничного віку перебування в запасі або припинив громадянство України. Усі підстави підтверджуються відповідними документами.


Водночас вилучено підстави: визнання недієздатним та засудження до позбавлення волі.


Уточнено склад комісій з перевірки стану військового обліку. Відтепер їх кількість визначатимуть з урахуванням потреби проведення перевірок на підприємствах, установах та організаціях відповідно до вимог Порядку.


До складу комісій включатимуться також представники:


  1. міжрегіональних територіальних органів Держпраці (в межах повноважень);
  2. територіальних органів ДПС.


Постанова набере чинності з дня опублікування.

Маєте запитання щодо нових змін? Задайте в сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин до доби

Тетяна ШОЛКОВА, редактор kadroland

Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇