З 23.07.2025 до складу комісій з перевірки стану військового обліку, крім представників, визначених у пункті 84 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12 2022 №1487, включатимуться також представники:
- міжрегіональних територіальних органів Держпраці (в межах повноважень);
- територіальних органів ДПС.
Постійні перевірки та нові вимоги до ВО – стрес? Ми готові підтримати вас на кожному кроці. Ваш Консультант з ВО чекає запитання
Це передбачено постановою КМУ від 16.07. 2025 №892 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів». Деталі – тут.
Виникає питання:
Яким чином Держпраці і ДПС перевірятимуть військовий облік, адже ні один, ні інший орган не мають таких повноважень?
Сьогодні, 24.07.2025, наш лектор Тетяна Мойсеєнко в своєму telegram-каналі повідомила, що ні ДПС ні Держпраці ходити на перевірки разом з ТЦК не будуть. На її думку, те що ДПС у і Держпраці додано до складу комісії з питань перевірки стану військового обліку, – означає, що вони можуть звернутися до роботодавця під час проведення перевірки ТЦК із запитом надати певні документи, що повʼязані з військовим обліком чи бронюванням (якщо ТЦК вкаже на це).
Мабуть, так і є, вся комісія вряд чи фізично прийде до офісу на перевірку. Але той факт, що ці органи будуть у складі комісії, вже говорить про те, що для цього є певні причини і певна мета таких змін до законодавства.
Згадаємо, які схожі повноваження є одночасно у ДПС і Держпраці.
Наразі Держпраці та ДПС мають право перевіряти, зокрема:
- дотримання роботодавцем вимог законодавства щодо оформлення трудових договорів;
- належне документальне оформлення трудових відносин;
- правильність оплати праці;
- використання договорів цивільно-правового характеру замість трудових.
Хоча офіційно не деталізовано, що саме та в якому обсязі перевірятимуть ці органи в межах контролю за веденням військового обліку, можна припустити, що особливу увагу вони звертатимуть на випадки прихованих трудових відносин, зокрема через укладення договорів ЦПХ або господарських договорів з ФОП, які часто застосовують для маскування трудових відносин.
Ви спитаєте:
для чого їм виявляти неоформлені трудові відносини і рамках перевірки з військового обліку?
Маємо відповідь. Багато юридичних осіб на початку 2023 року звільнили військовозобов'язаних чоловіків, щоб не інформувати ТЦК про прийняття їх на роботу, не включати до списків персонального військового обліку. Але ці військовозобов'язані продовжуть «працювати» за ЦПД або як ФОПи на підставі договорів про надання послуг (виконання робіт).
ТЦК самостійно не може виявити таких «працівників», а от разом з Держпраці та податковою це зробити досить просто.
⏰🎉 На годиннику – Щасливі години! Оплачуйте 10 місяців користування, а забирайте +2 місяці в ПОДАРУНОК!
Уже завтра в нашому мінікурсі ми детальніше проаналізуємо це питання. Не проґавте!
Джерело: kadroland, Тетяна Мойсеєнко
Статті на тему:
Перевірка ТЦК у 2025 році: повний пакет документів з військового обліку