Мобілізація з 18 років? Скандальні норми законопроєкту

Нещодавно в коментарі Новини.LIVE народний депутат Дмитро Разумков заявив, що у новому законопроєкті про мобілізацію є норми, які дозволять відправити на фронт чоловіків, починаючи з 18 років. І дійсно, такі норми в законопроєкті є. Але про що конкретно сказано в законопроєкті та як вони узгоджуються з діючим законодавством – далі в публікації


Обов’язкова базова загальновійськова підготовка


Законопроєкт №10449, який депутати готують до другого читання, передбачає проходження обов’язкової базової загальновійськової підготовки та базової військової служби замість строкової служби.


Базова загальновійськова підготовка буде проходити у вищих навчальних закладах, вона включатиметься до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна.


Варто зазначити, що мова йде про базову загальновійськову підготовку, яку планують проводити з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності.


Наслідком такої підготовки є отримання військово-облікової спеціальності. Тобто, після проходження базової загальновійськової підготовки особа стає військовозобов’язаною. Власне, так само як і зараз. Студенти після військової кафедри у вишах одразу стають військовозобов’язаними. Навіть якщо їм 21-22 роки, вони після військової кафедри вже не є призовниками, а військовозобов’язаними і можуть бути мобілізованими.


Базова військова служба


Крім цього, в законопроєкті передбачена ще базова військова служба, на проходження якої направлятимуться чоловіки віком від 18 до 25 років, але при цьому громадяни України можуть обирати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24 років.


Тобто, особа сама обирає, коли буде проходити базову військову службу: у 18, 19 років або у 23 з половиною роки.


Далі про найбільш неприємний і незрозумілий момент законопроєкту. Він передбачає положення, згідно якого відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надаватиметься призовникам, які:


  1. визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
  2. навчаються у закладах освіти за денною чи дуальною формою навчання, в інтернатурі чи докторантурі. При цьому зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку.


Окрім цього, відстрочка надається тим, хто обрав відповідний рік, в якому бажає пройти базову військову підготовку.


Тобто, якщо особа ніде не навчається, вона могла б просто обрати проходження загальної військової служби ближче до дати, коли їй виповниться 24 років, але, зазначена відстрочка не надається під час дії воєнного стану.


Якщо читати те, що написано в тексті проголосованого в першому читанні законопроєкту, то виходить, що обрати рік проходження служби особа може, але відстрочки від проходження служби у неї немає.


Коротко це можна охарактеризувати так: «Вибір є, але вибору немає…» або «Вибір без вибору».


Висновки


  1. У вищих навчальних закладах буде щось на зразок військової кафедри і вона буде обов’язковою для осіб чоловічої статі, а після її закінчення особа стає військовозобов’язаною і може бути мобілізована. Проте, на час навчання на денній чи дуальній формі у особи є відстрочка від мобілізації.
  2. Якщо ж особа ніде не навчається, то вона повинна пройти військову службу до 25 років. При цьому, може обрати рік проходження служби з 18 до 24 років, але під час під час воєнного стану відстрочки від мобілізації з такої підстави як обрання року проходження служби, у особи немає.
  3. Мабуть, це і мав на увазі пан Разумков і, очевидно, що вказані норми потребують нагального доопрацювання, оскільки дійсно виглядає, що за певних умов 18-19-річних хлопців вже зможуть мобілізувати.


Нормативно-правове забезпечення


Законопроєкт №10449 - Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 30.01.2024 №10449.


Джерело: kadroland