Новий Закон про мобілізацію діє з 18 травня: коротко про головні зміни

16 квітня Президент підписав Закон № 3633, а 17 квітня його офіційно опубліковано. В Законі вказано, що він набере чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування. Тобто 18 травня. Інформацію про ключові зміни ми зібрали у цьому матеріалі

Оосновні новації, які прописані у Законі України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»:


Військовий облік


1. Під час мобілізації усі громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК або поліцейського.


2. Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Якщо вони перебувають на території України, то це можна зробити шляхом відвідування ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або через ЦНАП, або через електронний кабінет.


3. Якщо громадянин України перебуває за кордоном, то оновити або уточнити свої військово-облікові дані він повинен шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).


Більш детально читайте в матеріалах:


Закон про мобілізацію прийнято! Обмеження керування авто та інші зміни

Є текст Закону про мобілізацію: обов’язки чоловіків, ризик затримання поліцією

До 17 липня військовозобов’язані мають уточнити свої облікові дані

Вимоги і обмеження для українських чоловіків за кордоном

60 днів на оновлення даних військовозобов'язаним: чи контролює роботодавець

Міноборони запускає мобільний застосунок Резерв+ для військовозобов'язаних

З 18 травня ЦНАПи Києва будуть готові приймати військовозобов’язаних

Про бронювання військовозобов’язаних за погодженням з Міноборони: роз’яснення Мінекономіки

Штраф за військовий облік: коли сплачувати у подвійному розмірі

Перевірки ТЦК: питання та періодичність

Збільшені штрафи за порушення військового обліку діють з 19 травня: опубліковано Закон


Вручення повісток, мобілізація, відстрочка


1. Під час вручення повістки представники ТЦК на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення.


2. Військовозобов'язаних, які не сплатили аліменти протягом більше ніж трьох місяців хоча б за одну дитину, будуть позбавляти права на відстрочку від військової служби, на яку вони мали право як такі, що мають трьох і більше дітей. У разі погашення заборгованості, право на відстрочку буде повернуто.


3. За новою версією статті 23 Закону про мобілізацію призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають:


  1. здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий у послідовності, визначеній у ч. 2 ст. 10 Закону Про освіту;
  2. докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.


Більш детально читайте в матеріалах:


За несплату аліментів зможуть мобілізувати

До 25 років також можуть мобілізувати!

Відстрочка для студентів та аспірантів: хто втратить право за новим Законом?


Військова підготовка


Замість строкової військової служби вводять базову військову службу. Крім того, запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах, проводитиметься у вишах усіх форм власності.


Міноборони в інфографіці навело основні зміни, які стосуються як військовослужбовців, так і цивільних громадян України.


Джерело: kadroland.com