Мобілізаційні порушення і штрафи: маємо чим заспокоїти!

Який розмір штрафу загрожує громадянам та посадовим особам за порушення, що вчинені сьогодні, якщо порушення виявлять після того, як розмір штрафу за такі порушення буде збільшено? Відповідь на питання – в публікації


Збільшення штрафів


Після того, як Верховна Рада у першому читанні проголосувала законопроєкт №10379, який суттєво збільшує розмір штрафів за порушення Правил військового обліку, Закону про оборону та Закону про мобілізацію, у багатьох виникло питання за яким Законом доведеться відповідати за старі гріхи. Тобто, якщо порушення вчинено до збільшення штрафу, то відповідальність буде за старим штрафом чи за новим, збільшеним штрафом?


Наприклад, військовозобов’язаний сьогодні не з’явився по повістці. І сьогодні за це можуть оштрафувати на 1 700 грн.


Але очікується прийняття Закону, і ці 1 700 грн можуть перетворитися на 17 000 грн.


Ще один приклад: за будь-які помилки у веденні військового обліку зараз можуть накласти штраф на винну посадову особу у розмірі 8 500 грн, а відповідно до проголосованого законопроєкту ця сума може зрости чи то до 59 500 грн, чи, навіть, до 204 000 грн. 


Остаточна сума буде визначена після прийняття Закону.


Принцип застосування штрафних санкцій


Стаття 8 КпАП визначає, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі Закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. В цій же статті зазначено, що закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. А закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.


Наприклад, якщо зараз штраф 8 500 грн, а буде 59 500 грн, то це посилення відповідальності. Тому порушник буде відповідати на підставі Закону, що діє на час вчинення порушення. Тобто максимальний штраф для нього буде 8 500 грн.


А якщо б прийняли Закон, який замість 8 500 грн встановить менший розмір штрафу, то відповідальність за старі порушення була б по новим нормам, оскільки вони пом’якшують відповідальність.


Отже, за всі порушення, які вчинено сьогодні, відповідальність буде на підставі сьогоднішніх законів.


Джерело: kadroland


Статті на тему:


60 днів на оновлення даних військовозобов'язаним: чи контролює роботодавець

Військово-обліковий документ: кому (не) пред’являти

Перевірки ТЦК – планові та позапланові