Як почати вести військовий облік: встигнути за 10 днів

А ви знаєте, як організувати ведення військового обліку, якщо до перевірки залишилося 10 днів? Які документи слід оформити, про що подбати, щоб не отримати збільшені з 19 травня штрафи? Про це і не тільки – далі в публікації


Перше. Потрібно призначити особу, відповідальну за ведення військового обліку.


Це може бути працівник служби персоналу, служби управління персоналом або особа, яка веде облік працівників. Наприклад, якщо у вас є інспектор з кадрів, то саме він має вести військовий облік. Якщо ж на підприємстві тільки директор і один військовозобов’язаний працівник, вести військовий облік має директор. 


Щоб призначити відповідального, потрібно надіслати пропозицію працівнику, отримати його письмову згоду та видати відповідний наказ. 

Увага! Відповідно до Поряду № 1487 відповідальному встановлюють доплату в розмірі до 50% його посадового окладу. У наказі обов’язково встановлюють конкретний розмір доплати за ведення військового обліку. Це не обов’язково мають бути 50%, але не може бути 0

До речі, ТЦК контролюють встановлення саме доплати. Варіант - прописати обов’язки в посадовій інструкції і не платити доплату – часто кваліфікують як порушення. 


Також потрібно повідомити «свій» ТЦК про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку. Форма повідомлення наведена в Додатку 1 до Порядку № 1487. Встигнути слід у семиденний строк з дати видання наказу про призначення відповідального. 


До речі, таке саме повідомлення подають і при звільненні та увільненні відповідального, а також при призначенні, звільненні та увільненні директора. 

          

Друге. Не рідше одного разу на п’ять років здійснюйте підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку.


Запланувати проходження навчання з отриманням сертифікату можна вже в цьому році. Для цього до 1 жовтня потрібно видати наказ про визначення потреби у підвищенні кваліфікації відповідальної особи. 

           

Третє.  Правила ведення військового обліку повинні бути «на виду».


Правила наведені у Додатку 2 до Порядку № 1487. Їх необхідно роздрукувати і розмістити, наприклад, на дошці або стенді у загальнодоступному приміщенні. 

Увага! Роботодавець зобов’язаний доводити такі Правила до призовників, військовозобов’язаних та резервістів під особистий підпис, під час прийняття на роботу. Такий підпис працівники можуть, наприклад, проставляти на спеціальному аркуші доведення правил військового обліку            

Четверте. Визначте кількість Списків персонального військового обліку і сформуйте їх з наявних відомостей про працівників.


Списки ведуть за формою, наведеною в Додатку 5 до Порядку № 1487. Загалом існує чотири групи списків. Але вести слід тільки ті списки, працівники якої групи є у вас. 

Увага! Списки це не звітність, тож регулярно подавати їх нікуди не треба. Списки формуються станом на 1 січня календарного року. При цьому щороку до 25 січня вони мають бути підписані керівником, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, і разом з відомістю оперативного обліку зареєстровані в службі діловодства

Проте, протягом року Списки поповнюються інформацією про прийняття, звільнення або зміну особових даних військовозобов’язаних, призовників та резервістів. 


Подавати Списки до ТЦК слід в разі зовнішнього звіряння даних з таким ТЦК. 


П’яте Потрібно перевірити наявність та актуальність військово-облікових документів ваших працівників. За потреби, письмово повідомляють працівника про необхідність оновити військово-обліковий документ. 

Увага! Відповідальний має перевіряти наявність військово-облікових документів при прийнятті на роботу. Рекомендуємо зробити декілька ксерокопій таких документів

Шосте. Всі повідомлення про прийняття, звільнення та зміну облікових даних військовозобов’язаних, призовників та резервістів повинні бути направлені до ТЦК.


Такі повідомлення подаються за формою, наведеною в Додатку 4 до Порядку № 1487. Надсилати їх слід до того ТЦК, де працівник перебуває на військовому обліку за даними військово-облікового документа. 


Сьоме. З 4 квітня 2024 року усі чоловіки, які досягли 25 років, стали військовозобов’язаними.


Тож чоловікам від 25 до 27 років потрібно вручити під підпис повідомлення про необхідність звернутися до відповідного ТЦК та отримати військово-обліковий документ

 

Восьме. ТЦК повідомляють у довільній формі про жінок, які мають медичну чи фармацевтичну освіту і не стоять на військовому обліку.


Паралельно в довільний спосіб потрібно повідомити таких жінок про необхідність стати на військовий облік. 

 

Дев’яте. У разі отримання розпоряджень ТЦК щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до ТЦК у визначені строки потрібно видати наказ про оповіщення, довести його до відома відповідних осіб під особистий підпис та надіслати копію наказу у триденний строк до відповідного ТЦК. 

 

Десяте. На вимогу ТЦК потрібно надати затребувані відомості про призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Крім того, інформувати ТЦК про порушення Правил військового обліку. 

 

Висновки  


1. З 19 травня суттєво збільшено відповідальність за «неведення» військового обліку.


2. Щоб не отримати штраф, необхідно:

 

  1. призначити відповідального за ведення військового обліку. Встановити йому доплату та повідомити про це ТЦК; 
  2. формувати Списки персонального обліку та вносити до них дані протягом року. До 25 січня списки мають бути підписані керівником та відповідальним і зареєстровані в службі діловодства. Без «запиту» або без доведення до вас графіку звіряння подавати до ТЦК їх не обов’язково; 
  3. протягом року слід повідомляти про прийняття, звільнення чи зміну облікових даних працівників; 
  4. взаємодіяти з ТЦК, наприклад, оповіщувати працівників про виклик, інформувати ТЦК про порушення правил військового обліку. 


Джерело: kadroland