Переведення працівника з основного місця роботи на сумісництво: роз’яснення ПФУ

Що потрібно врахувати роботодавцю при переведенні працівника з основного місця роботи на сумісництво? У ПФУ роз’яснили вимоги законодавства та порядок відображення змін у звітності за Додатком 5

Пунктом 12 ч. 1 ст. 1 Закону України від 07.08.20210 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) визначено, що основне місце роботи – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.


Також, п. 3-1 ч. 2 ст. 16 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що застрахована особа зобов'язана повідомляти страхувальника, в якого особа працює за основним місцем роботи, про визначення особою такого місця роботи як основного згідно з поданою нею заявою (до її відкликання).


Дані до реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, що надходять з джерел, передбачених ст. 18 Закону №2464, зокрема, відомостей про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, сформованих на підставі даних, поданих страхувальником у складі звітних відомостей.


Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 (далі – наказ №4).


Відповідно до наказу №4 графа 12 в Додатку 5 – зазначається (1 – так, 0 – ні) у разі переведення, призначення застрахованої особи на іншу посаду або роботу, переміщення до іншого підрозділу.


Враховуючи зазначене, переведення із основного місця роботи на сумісництво наказом № 4 не передбачено.


Тому для правильного відображення в реєстрі застрахованих осіб необхідно на застраховану особу в Додатку 5 зазначити дату закінчення трудових або цивільно-правових відносин за категорією особи 1 (найманий працівник з трудовою книжкою) та відобразити дату початку – за категорією 2 (найманий працівник без трудової книжки).


Джерело: лист ПФУ від 14.01.2025 № 2800-060202-8/2786

В постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників постійно доповнюється, а головне, що тут вся інформація відповідає всім нормам чинного законодавства!