Контракт після прийняття на роботу: кому дозволено і за яких умов

Керівник бажає з деякими працівниками (які вже працюють) підписати контракт на певних умовах, з певними зобов'язаннями та відповідальністю працівників. Чи можливо це? Якщо так, то як правильно це зробити і чи можливо це зробити з будь-яким із працівників?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️ :


Контракт можна укласти після прийняття на роботу, але лише з доволі вузьким колом працівників.


Відповідно до ч. 3 ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки та відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору можуть встановлюватися за угодою сторін.


Оскільки у вказаній правовій нормі не зазначено, що контракт може бути укладено винятково при прийнятті працівника на роботу, то контракт може бути укладений як під час прийняття на роботу, так і згодом у разі, якщо працівник погоджується на укладення контракту за пропозицією роботодавця, його може бути укладено й у процесі роботи.


Додаткових документів, окрім самого контракту, оформлювати не потрібно – адже працівник не приймається на роботу заново і не переводиться на нову посаду.

Необхідно підібрати назву посади, перевірити код КП або ж знайти потрібну посадову інструкцію? Тоді переходьте до нашого пошукового сервісу – Класифікатор професій, в якому враховано останню Зміну №14!

Водночас згідно зі ч. 3 ст. 21 КЗпП сфера застосування контракту визначається законами України. Тобто його можна укладати лише у передбачених законом випадках. Також у п. 3 Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті на роботу працівників, затвердженим постановою КМУ від 19.03.1994 №170, зазначено, що укладання контракту може відбуватися лише у випадках, прямо передбачених законами. За різними нормативними актами, підприємства можуть укладати контракти з:


  1. керівниками підприємств;
  2. керівниками закладів освіти, керівниками факультетів;
  3. іноземцями;
  4. особами, залученими до роботи у фермерському господарстві;
  5. помічниками адвокатів;
  6. працівниками споживчих товариств,
  7. особами, які здійснюють професійну діяльність у спорті.


З працівниками, які не належать до жодної із зазначених категорій, укладати контракти не можна.


👌Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Контракт з Головою Правління АТ

Трудовий контракт з керівником

Контракт з керівником закладу культури


Статті на тему:


Укладення трудового договору з директором: враховуємо особливості

Звільнення з підстав, передбачених трудовим договором з нефіксованим робочим часом або контрактом

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇