- Правила законодавства щодо укладення контракту
- Що зміниться відносно укладання контракту з керівником з 28.08.2025?
- Чи зможе підприємство укладати із директором контракт після скасування ГКУ?
- Висновки
Правила законодавства щодо укладення контракту
Контракт – особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки та відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін (ст. 21 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП). Сфера застосування контракту визначається законами України.
Тобто, контракт може укладатися з працівниками тільки тоді коли це прямо передбачено законом.
Можливість укладення контракту з директором зараз передбачена ч. 4 ст. 65 Господарського кодексу України (далі – ГКУ), де зазначено: у разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки та відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Отже, виходячи з цієї норми з директором підприємства може бути укладений або контракт, або звичайний трудовий договір.
Підприємства, які знаходяться у державній власності, при укладенні контракту з керівником застосовують Типову форму контракту, затверджену постановою КМУ від 02.08.1995 № 597 (далі – Постанова № 597). Правила укладення цих контрактів визначені Положенням про порядок укладання контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, при найманні на роботу постановою, затвердженим постановою КМУ від 19.03.1993 № 203.
Типові форми контрактів з керівниками державних, комунальних закладів охорони здоров’я та порядок їх укладення затверджено постановою КМУ від 21.08.2019 № 792.
Є також інші затверджені міністерствами типові форми контрактів з керівниками державних та комунальних закладів у певних галузях господарства.
Відеокурси, курси-професії, відео з підсумками тижня – і це все в одному місці! Завітайте до розділу Відео, щоб першими подивитися свіженький відеоконтент!
Що стосується підприємств приватної власності, то вони самостійно розробляють контракти, які укладають з керівниками. При цьому, вони можуть взяти за основу затверджені типові форми для державних та комунальних підприємств, а також використати Типову форму контракту з працівником, затверджену наказом Мінпраці від 15.04.1994 № 23. При укладенні контракту з керівником недержавного підприємства також слід враховувати норми Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженого постановою КМУ від 19.03.1994 № 170 (далі – Положення № 170).
Що зміниться відносно укладання контракту з керівником з 28.08.2025?
Таке запитання зараз задають чимало підприємств, адже з 28.08.2025 втрачає чинність ГКУ, який передбачає можливість укладення контракту з керівником підприємства.
Нагадаємо, що втрата чинності ГКУ з 28.08.2025 передбачена ч. 3 ст. 17 Закону України від 09.01.2025 № 4196-IX «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб».
Отже, маємо відповісти на наступне запитання:
Чи втратять чинність контракти з керівниками (або їх окремі норми) укладені на підставі ч. 4 ст.65 ГКУ після втрати чинності ГКУ?
Ні, вважаємо, що такі контракти залишаться дійсними. Такий висновок базується на наступному:
- по-перше, згідно зі ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто, якщо контракт був укладений з керівником у період, коли діяла норма закону, яка передбачала цю можливість, то після скасування цієї норми, всі укладені контракти залишаються дійсними;
- по-друге, можливість укладення контрактів з керівниками підприємств передбачена не тільки ст. 65 ГКУ, але й іншими законами, які стосуються певних організаційно-правових форм юридичних осіб. Про норми інших законів, які передбачають укладення контрактів з керівниками підприємств поговоримо детальніше далі.
Чи зможе підприємство укладати із директором контракт після скасування ГКУ?
Так, така можливість залишиться для тих випадків коли це передбачено спеціальними законами. Розглянемо детальніше, про що саме йдеться.
ТОВ та ТДВ
Для товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю можливість укладення трудового контракту з керівником передбачена ст. 39 Закону України від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275).
Управління поточною діяльністю ТОВ або ТДВ здійснює виконавчий орган. Цей орган може бути одноособовим, назвою одноосібного виконавчого органу є «директор» (або назва може бути іншою, як це передбачено статутом товариства). Крім того, статутом товариства може бути встановлено, що виконавчий орган товариства є колегіальним, та визначено його кількісний склад. Назвою колегіального виконавчого органу є «дирекція», а його голови – «генеральний директор», якщо статутом не передбачені інші назви. Частина 12 ст. 39 Закону № 2275 передбачає, що з одноосібним виконавчим органом та кожним членом колегіального виконавчого органу укладається цивільно-правовий або трудовий договір (контракт). Договір (контракт), що укладають з одноосібним виконавчим органом та членом колегіального виконавчого органу, від імені товариства підписує особа, уповноважена на таке підписання загальними зборами учасників.
Отже, ТОВ та ТДВ мають право укладати контракт з директором або з кожним членом дирекції і зараз, і після скасування ГК. Підстава – ч. 12 ст. 39 Закону № 2275.
Акціонерні товариства
Для акціонерних товариств (далі – АТ) можливість укладання контрактів з керівниками передбачена ст.62 Закону України від 27.07.2022 № 2465-IX «Про акціонерні товариства».
В АТ утворюється колегіальний виконавчий орган під назвою «рада директорів», який в межах компетенції, визначеної статутом АТ здійснює управління товариством. До складу ради директорів обираються виконавчі та невиконавчі директори. Можливість укладення з виконавчими та невиконавчими директорами АТ контрактів передбачена ч. 5 ст. 64 Закону № 2465.
Приватні підприємства
Діяльність приватних підприємств (далі – ПП) зараз регулює ст. 113 ГКУ. В цій нормі зазначено, що приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання – юрособи. Порядок організації та діяльності ПП визначається ГКУ та іншими законами. Інших норм, які б конкретизували особливості роботи ПП, в законодавстві немає, тому, всі основні моменти ПП детально прописують у своїх статутах. Отже, зараз ПП укладають контракти з директорами саме на підставі ст. 65 ГКУ.
Але, після втрати чинності ГКУ з 28.08.2025 ситуація зміниться. Так, з цієї дати на діяльність ПП будуть розповсюджуватися норми Закону № 2275 (ч. 14 ст. 17 Закону № 4196). В Законі № 4196 вказано, що з дня введення в дію цього Закону дія Закону № 2275 поширюється, зокрема, на приватні підприємства у випадках, якщо відповідні правовідносини не врегульовані їхніми статутами та іншими законами. Тобто, вважаємо, що з 28.08.2025 ПП зможуть укладати контракти з директорами на підставі ст. 39 Закону № 2275, якщо інше не передбачено в їх статутах.
Нагадаємо також, що відповідно розглянутої норми Законі № 4196 ПП потрібно упродовж перехідного періоду (3 роки, тобто до 28.08.2028) провести перетворення підприємства в іншу організаційно-правову форму та привести свій статут у відповідність до нового законодавства.
Держпідприємства
Укладення контрактів з керівниками державних підприємств передбачено ч. 1 ст. 9 та ч. 1 ст. 114 Закону України від 21.09.2006 № 185-V «Про управління об'єктами державної власності».
Фермерські господарства
Зазвичай керівництво фермерським господарством (далі – ФГ) здійснює його голова. Але, законодавством прямо передбачено, що голова ФГ може письмово доручати виконання своїх обов’язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом. Тобто, для керівництва ФГ може бути найнята особа за трудовим договором та з нею може бути укладено контракт (ч. 4 ст. 4 Закону України від 19.06.2003 № 973-IV «Про фермерське господарство»).
Висновки
- Можливість оформлення контракту з директором підприємства зараз передбачена ст. 65 ГКУ та низкою інших спеціальних законів.
- З 28.08.2025, дати, коли втратить чинність ГК, більшість підприємств все так само зможуть укладати контракти з керівниками на підставі інших норм законодавства, які й зараз передбачають таке право.
Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з кадрових питань
Шаблони та зразки документів:
Трудовий контракт з керівником
Контракт з керівником закладу культури
Контракт на управління підприємством
Контракт з Головою Правління АТ
Статті на тему:
Колективний договір на підприємстві: на що звернути увагу кадровику
Письмові трудові договори: (не)обов’язковість, форми, перспективи переходу з усних на письмові