Єдиний реєстр кваліфікацій та необов’язковий звіт 3-ПН: коли запрацюють нові правила для роботодавців

15 квітня 2025 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9630 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці». З набранням чинності цим законом буде впроваджено Єдиний реєстр кваліфікацій – Класифікатор професій, а подання звіту про попит на робочу силу за формою №3-ПН більше не буде обов’язковим. Розбираємо ці та інші нюанси


  1. Що зміниться в КЗпП
  2. Головна новація – Єдиний реєстр кваліфікацій
  3. Що буде з чинним Класифікатором професій?
  4. Звіт за формою №3-ПН більше не обов’язковий
  5. Висновки


Законопроєкт №9630 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці» (далі – Закон № 4353, адже законопроєкт вже ухвалено та йому вже присвоєно № 4353-ІХ) вносить зміни, зокрема, до:


  1. Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП);
  2. Закону України від 05.07.2012 №5067-VІ «Про зайнятість населення» (далі – Закон №5067).


Текст Закону № 4353, підписаний Головою ВРУ 18 квітня 2025 року вже передано на підпис Президенту України. Він набере чинності з дня, наступного після дня його опублікування. Тож розглянемо зміни детальніше, щоб бути готовими до нововведень!


Що зміниться в КЗпП


Найбільш помітні оновлення стосуються статті 4-1 КЗпП. Попри це, деякі поняття залишаться у чинній редакції. Наприклад, визначення професійної кваліфікації не зазнає змін:

Професійна кваліфікація – це стандартизована сукупність компетентностей або результатів навчання, що підтверджена уповноваженим суб’єктом і дає змогу виконувати трудові функції, визначені професійним стандартом

Так само збережеться і поняття часткової професійної кваліфікації, а також визначення некваліфікованої праці – робіт, що не потребують професійної кваліфікації. Їх перелік затверджує Кабмін за поданням Нацагентства кваліфікацій.


Проте оновлюється підхід до присвоєння кваліфікації після виробничого навчання (ст. 206 КЗпП). Так, із набранням чинності Законом № 4353 вона має відповідати записам у Єдиному реєстрі кваліфікацій – Класифікаторі професій (далі – ЄРК). А працевлаштування працівника відповідно до здобутої кваліфікації буде можливим лише за наявності відповідної вакансії.


Головна новація – Єдиний реєстр кваліфікацій


Справжньою інновацією стане створення Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій (далі – ЄРК), який покликаний упорядкувати систему кваліфікацій в Україні. До ЄРК буде інтегровано:


  1. чинний Національний класифікатор професій;
  2. Довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників;
  3. Реєстр кваліфікацій;
  4. інші пов’язані ресурси.


Йдеться не просто про об’єднання документів – ЄРК забезпечуватиме обмін аналітичними, агрегованими даними, а також електронну інформаційну взаємодію з Єдиною державною електронною базою з питань освіти, Єдиною інформаційно-аналітичною системою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, Реєстром застрахованих осіб, Єдиним порталом вакансій EURES (Європейської мережі служб зайнятості), інформаційною системою органів Держстату, інформаційно-комунікаційними системами Пенсійного фонду України.

Єдиний реєстр кваліфікацій – Класифікатор професій – це автоматизована система класифікації, збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту інформації про кваліфікації, професії (види занять)

Доступ до його реєстрових даних є відкритим та безоплатним!


Національне агентство кваліфікацій відповідатиме за ведення цього реєстру, а порядок його функціонування затвердить Кабмін (очікується протягом двох місяців після набрання чинності законом).


Важливо: до реєстру включатимуть лише ті професії, щодо яких створено професійний стандарт.

Професійний стандарт – це затверджений документ із вимогами до компетентностей працівників, який і є підставою для формування професійної кваліфікації

Для роботодавців наявність структурованого реєстру зробить простішим формування:


  1. посадових / робочих інструкцій;
  2. штатних розписів (які, до речі, стануть необов’язковими з 28 серпня 2025 року);
  3. положень про оплату праці.


ЄРК мають створити за один рік з дня набрання чинності Законом № 4353.


Що буде з чинним Класифікатором професій?


Як ми сказали Законом № 4353 передбачено рік для розроблення та запуск ЄРК. Тому у перехідний період (до остаточного впровадження ЄРК) Національний класифікатор професій, затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327 буде чинним. Тобто, роботодавці, як і раніше, користуватимуться ним при оформленні штатних розписів та кадрових документів.

Необхідно підібрати назву посади, перевірити код КП або ж знайти потрібну посадову інструкцію? Тоді переходьте до нашого пошукового сервісу – Класифікатор професій, в якому враховано Зміни №14!

Звіт за формою №3-ПН більше не обов’язковий


До Закону №5067 вносяться важливі зміни, які покликані спростити життя роботодавцям. На сьогодні відповідно до п. 3 ст. 50 Закону №5067, роботодавці зобов’язані повідомляти центри зайнятості про наявні вакансії – шляхом подання звіту за формою №3-ПН, затвердженою наказом Мінекономіки від 12.04.2022 №827-22. Роботодавці повинні подавати такий звіт протягом трьох робочих днів з моменту відкриття вакансії.


Ситуація зміниться одразу із набранням чинності Законом № 4353. Усе тому, що він передбачає: подання звіту про попит на робочу силу більше не є обов’язок, а лише право роботодавця.


На підставі цієї зміни ймовірно буде оновлено порядок подання звіту та можливо й саму форму. Це має статися упродовж двох місяців після набрання чинності Законом № 4353.


Це відкриє для роботодавців більше гнучкості. Адже більше не доведеться поспіхом шукати працівника або заповнювати звіт, щоб не порушити триденний строк. Замість цього ви зможете звернутись до центру зайнятості у зручний момент – якщо вирішите, що вам дійсно потрібна допомога з підбору персоналу.


Висновки


Закон № 4353 – започатковує системну реформу, яка стосується кожного роботодавця і працівника. Поступове впровадження ЄРК, цифровізація процесів, оновлення підходів до формування зарплати, – усе це наближає Україну до сучасних європейських стандартів ринку праці.


Рекомендуємо уважно стежити за подальшими роз’ясненнями уряду, особливо щодо порядку формування ЄРК, змін у звітності до центрів зайнятості та оновлення нормативної бази у сфері кваліфікацій.


Аліна ГРОМІК, редактор kadroland


Шаблони та зразки документів:


Інформація про попит на робочу силу (вакансії) (ф. № 3-ПН)

Структура і штатна чисельність


Інструменти кадровика:


Класифікатор професій (зі зміною №14)


Довідники:


Похідні слова до професій (професійних назв робіт)

Штатний розпис


Статті на тему:

Назва посади не відповідає Класифікатору професій: чим це загрожує роботодавцеві та працівникові

Визначення назви посади за Класифікатором професій: головні правила та приклади

Посадові інструкції: що враховувати при складанні

Штатний розпис та структура підприємства з 28.08.2025: (не)обов’язкові, але чи такі вже не потрібні

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇