Е-направлення на медпослугу: як працює, коли потрібне та як скористатися

Е-направлення спрощує доступ до медичних послуг – його можна отримати навіть у приватного лікаря без декларації. У МОЗ пояснили, як воно працює, як ним скористатися, чи завжди потрібне, і коли послуги надаються безплатно

Е-направлення – це один із найбільш популярних цифрових медичних інструментів, з яким можна отримати певну медичну послугу – консультацію, аналізи чи обстеження. До речі, пацієнт самостійно обирає медзаклад та медпрацівника, у якого хоче отримати медичну послугу.


Е-направлення створюється в електронній системі охорони здоров’я (далі – ЕСОЗ) за рішенням лікаря після відповідного медичного огляду. Така можливість є у всіх лікарів незалежно від їх посади чи спеціальності, а також форм власності медзакладів, де вони працюють – комунальні, державні чи приватні тощо.


Договір з НСЗУ не є обов'язковою умовою для призначення необхідних медпослуг. Тобто навіть лікар приватної лікарні може видати е-направлення. Отримати е-направлення можуть і пацієнти без декларації із сімейним лікарем.


Зверніть увагу, є визначений перелік лікарів, до яких можна звернутися за медичною послугою без е-направлення, зокрема – гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог та фтизіатр. Також е-направлення не потрібне, якщо ви звертаєтесь до лікарні в ургентному стані самостійно.

Відеокурси, курси-професії, відео з підсумками тижня – і це все в одному місці! Завітайте до розділу Відео, щоб першими подивитися свіженький відеоконтент!

Послуга за е-направленням безкоштовна чи платна?


Пацієнт з е-направленням за власним бажанням обирає медзаклад та відповідного фахівця, у якого планує отримати медичну послугу. Завдяки Програмі медичних гарантій низка медичних послуг є безоплатними для українців і фінансово покривається державою в особі Національної служби здоров'я України (далі – НСЗУ).


Щоб скористатися медпослугою безоплатно, важливо обрати медзаклад, який має договір з НСЗУ за конкретним пакетом послуг. Перевірити таку інформацію можна на відповідному дашборді або зателефонувавши до безкоштовної інформаційно-довідкової служби НСЗУ за номером 16-77.


Якщо пацієнт за власним вибором хоче звернутися у медзаклади, які не мають договору з НСЗУ і надають певні медпослуги платно, то може туди звернутися без е-направлення.


Як використати е-направлення?


Коли лікар створює е-направлення, пацієнту на viber чи телефон надходить повідомлення з 16-значним номером у форматі «Ваше направлення: 6495-7332-1362-2361».


Іноді лікарі призначають е-направлення за єдиним груповим номером, коли за одним і тим же номером поєднується кілька послуг, наприклад, отримання консультації, проведення УЗД-дослідження та аналізу на гормони.


Щоб скористатися медпослугою, пацієнту достатньо надати цей номер лікарю чи працівнику реєстратури під час запису на послугу. За цим номером таке направлення буде знайдено в ЕСОЗ, а лікар / працівник рецепції має підтвердити можливість надання послуги.


Зверніть увагу, що роздруковувати направлення не потрібно. Якщо ви забули, на які послуги вам виписане направлення, зверніться до свого сімейного лікаря.


Термін дії е-направлення – 1 рік з дня створення.


Джерело: МОЗ

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇