Соціальна відпустка на дітей: все що потрібно знати (частина 1)

Упевнені, кожен інспектор з кадрів хоч раз та й стикався із відпустками на дітей. І надання таких відпусток завжди викликає безліч запитань. Тому ми пропонуємо вашій увазі добірки відповідей на такі запитання, які публікуватимемо щотижня. Сьогодні до вашої уваги перша п’ятірка


  1. Кому можна надавати соцвідпустку на дітей та яка її тривалість
  2. Чи збільшується тривалість відпустки кратно кількості дітей?
  3. Чи надається соцвідпустка на дітей сумісникам?
  4. Чи втрачається право на соціальну відпустку у разі її невикористання
  5. До якого віку дитини надається соцвідпустка?


Кому можна надавати соцвідпустку на дітей та яка її тривалість


Працівники, які мають дітей мають право на оплачувану додаткову соціальну відпустку. Це право передбачене ст. 19 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки). При чому в самій статті перелічені підстави для її надання. Так, соціальна відпустка на дітей може надаватись:


  1. одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років;
  2. одному з батьків, які мають дитину з інвалідністю;
  3. одному з батьків, які усиновили дитину;
  4. матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  5. одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  6. особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  7. одному з прийомних батьків;
  8. одному з батьків-вихователів.

Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!

Якщо працівник має право на соцвідпустку за однією підставою, її тривалість буде становити 10 календарних днів. Якщо є право за двома або більше підставами – тривалість 17 календарних днів.


Соцвідпустка на дітей належить усім працівникам, незалежно від галузевої належності підприємства (установи організації, закладу), в якому вони працюють. Тобто така відпустка (якщо є право на неї) надається медпрацівникам, педагогічним і науково-педагогічним працівникам, держслужбовцям, посадовим особам місцевого самоврядування та іншим працівникам звичайних підприємств. Право на соцвідпустку мають і фізособи, які працюють за трудовим договором у ФОП.

Увага! Якщо із фізособою укладено цивільно-правовий договір на виконання робіт або надання послуг, права на відпустки, зокрема і соцвідпустки на дітей, немає

Чи збільшується тривалість відпустки кратно кількості дітей?


Ні, не збільшується. Але одна і та сама дитина враховується для декількох підстав надання соцвідпустки. Це підтверджує Мінпраці у листах від 14.04.2008 № 235/0/15-08/13 та від 21.07.2010 № 215/13/116-10.


Наприклад, якщо працівниця має двох дітей віком до 15 років, одна з яких є дитиною з інвалідністю, вона має право на соцвідпустку тривалістю 17 днів за двома підставами:


  1. як мати, що має двох і більше дітей віком до 15 років;
  2. як мати, що має дитину з інвалідністю.


Як бачимо, дитину з інвалідністю враховано двічі для визначення права на соцвідпустку.


Але тривалість відпустки не визначаємо кратно кількості дітей. Враховуємо тільки підставу для її надання. Наприклад, жінка має трьох дітей віком до 15 років. Тож вона має право на соцвідпустку за однією підставою як «мати, яка має двох і більше дітей віком до 15 років». Або інший приклад – жінка має двох дітей з інвалідністю. Це також одна підстава. Тривалість відпустки в обох випадках буде по 10 днів.


Чи надається соцвідпустка на дітей сумісникам?


Так, надається.


Законодавством не заборонено надавати працівникам-сумісникам додаткову соціальну відпустку. Статтею 2 Закону про відпустки визначено право на відпустки громадян України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.


Працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією), фізичною особою і тому має такі самі гарантії й права щодо відпусток, як і основні працівники.


Законодавством не заборонено надання працівникам-сумісникам додаткової соціальної відпустки за ст. 19 Закону про відпустки.


Таким чином соцвідпустка буде надаватись і за основним місцем роботи, і за сумісництвом, в тому числі внутрішнім.


Це підтверджують і фахівці держорганів у листах Мінсоцполітики від 05.08.2016 № 438/13/116-16, від 26.06.2019 № 751/0/204-19 та Мінекономіки від 27.08.2021 № 4712-06/42842-07.


Чи втрачається право на соціальну відпустку у разі її невикористання


Ні, не втрачається. Законодавством не передбачено терміну давності, після якого працівник втрачає право на додаткову соціальну відпустку. Якщо він з якихось причин не скористався своїм правом на неї за попередній рік чи за кілька років, то має право використати її, а в разі звільнення (незалежно від підстав) йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні цієї відпустки, що передбачено ст. 24 Закону про відпустки. Це також підтверджують і фахівці Держпраці у своєму роз’ясненні.


До якого віку дитини надається соцвідпустка?


Право працівника на додаткову відпустку на дітей обмежено віком дитини.


Водночас у ст. 19 Закону про відпустки обмеження за віком дитини встановлено тільки для категорії «одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років».


В інших випадках граничний вік дитини, який дає право на соцвідпустку на дітей, не встановлений.


Отже, у цьому питанні слід керуватися загальними нормами (див. лист Мінпраці від 20.10.2009 № 292/13/116-09). Відповідно до ст. 1 Закону України від 26.04.2001 № 2402-III «Про охорону дитинства», ст. 2 Закону України від 21.11.1992 № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 6 Сімейного кодексу України:

дитина – це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Тому батьку або матері, які, наприклад, мають дитину з інвалідністю; всиновлену дитину; одинока матері або батько мають право на таку соцвідпустку до досягнення дитиною повноліття (тобто до 18 років).


Соцвідпустку надають в останній раз за календарний рік, в якому дитина досягла граничного віку. І, відповідно, з наступного року права на соцвідпустку вже не буде.


Далі буде...

Колеги, ставте в коментарях свої запитання щодо надання відпусток за ст. 19 Закону про відпустки й ми врахуємо їх у подальших публікаціях

Тетяна ГУЛЬ, редактор kadroland


Брошури та чеклісти:


Енциклопедія кадровика «Соцвідпустка на дітей: правила надання та зразки документів»

Енциклопедія кадровика «Соцвідпустка на дітей: практичні поради, корисні довідники та зразки документів»

Універсальний довідник кадровика «Щорічна відпустка та соцвідпустка на дітей: правила компенсації, відпускний стаж та перехід у 2024 рік»


Шаблони та зразки документів:


Заява про надання додаткової відпустки на дітей

Заява про надання соціальної відпустки на дітей (батьку)

Заява про надання додаткової відпустки на дітей (2 дітей та як одинокій матері)

Заява про надання додаткової соціальної відпустки на дітей (за двома підставами)

Наказ про надання додаткової відпустки на дітей

Наказ про надання додаткової соціальної відпустки на дітей батьку (друга підстава)

Наказ про надання додаткової відпустки на дітей (П-3)

Наказ про надання додаткової відпустки на дітей ((П-3) за двома підставами)

Наказ про надання додаткової соціальної відпустки на дітей (за двома підставами)

Наказ про надання додаткової соціальної відпустки на дітей

Наказ про звільнення з виплатою компенсації за додаткову соціальну відпустку на дітей


Статті на тему:


Соцвідпустка на дітей матері, якщо батько мобілізований

Соцвідпустка на дітей: ТОП-7 (не)типових кейсів

Заява та наказ на додаткову соціальну відпустку на дітей за двома підставами: зразки та шаблони

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇