Cкасування інвалідності, зменшення групи: що робити роботодавцю

Чимало роботодавців мають працівників з інвалідністю. Це дозволяє роботодавцю виконати встановлений законодавством норматив працевлаштування осіб з інвалідністю. Водночас це зобов’язує роботодавця виконувати відносно таких працівників певні вимоги трудового законодавства. Та не всім особам з інвалідністю її встановлюють довічно. Тож інколи особу можуть позбавити такого статусу або змінено раніше встановлену групу інвалідності. У статті розглянемо, що потрібно зробити роботодавцеві у таких випадках


  1. Законодавчі правила та особливості
  2. На які аспекти слід звернути увагу роботодавцю?
  3. Висновки


Законодавчі правила та особливості


Спочатку нагадаємо, основні моменти підтвердження факту інвалідності особи.


Особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист (ст. 2 Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», далі – Закон №875). Інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному КМУ. Наразі діє Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджений постановою КМУ від 15.11.2024 № 1338 (далі – Порядок № 1338 та Постанова № 1338).


Відповідно п. 53 Порядку № 1338, документом, якій підтверджує інвалідність особи, є витяг з рішення експертної команди. Форму цього витягу затверджено наказом МОЗ від 10.12.2024 №2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».


До 01.01.2025 діяли інші правила встановлення інвалідності. Тому, раніше видані документи на підтвердження інвалідності також є дійсними. Але, тут є нюанс: дійсність раніше виданих на підтвердження інвалідності документів буде залежати від того, на який термін вони були видані. Правила для цих документів, прописані у п. 2 розд. II. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 19.12.2024 № 4170-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Закон № 4170) та п. 3 Постанови № 1338.


Виходячи з приписів цих нормативних актів, роботодавцю слід пам’ятати:


  1. для осіб, яким інвалідність встановлена безстроково, документами, що підтверджують цей факт, є документи, видані МСЕК до 01.01.2025, а отримання документів нового зразка для них не є обов’язковим;
  2. для осіб з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 01.01.2025, але які не пройшли його своєчасно, старі документи є дійсними і також підтверджують інвалідність, але тільки до 01.07.2025. Після цієї дати документом, який підтверджує інвалідність, для них має бути витяг з рішення експертної команди, виданий після 01.01.2025.


Детальніше про це ми писали у статті «Працівники з інвалідністю: які документи потрібні роботодавцю» та розбирали на мінікурсі «Оформлення на роботу осіб з інвалідністю у 2025 році: документи та алгоритм дій».

Увага! З огляду на сказане, роботодавцю у липні варто переглянути всі документи своїх працівників, які мають інвалідність, оскільки дата 01.07.2025 може бути визначальною для дійсності, або недійсності цих документів

Також роботодавцю слід знати, що, особи, яким встановлено інвалідність на певний строк, повинні проходити повторні оцінювання, за результатами якого інвалідність може бути скасована, або ж змінена група інвалідності. Саме такі випадки ми й будемо далі розглядати.

Наша порада! Якщо маєте працівників, яким встановлена інвалідність з певним терміном дії, повідомте їх про необхідність проінформувати роботодавця про всі зміни, які можуть відбутися після проходження повторного оцінювання та надати до відділу кадрів копії витягу з рішення експертної команди. Це допоможе вам своєчасно виконати всі необхідні дії, які, зокрема стосуються трудових відносин та кадрового діловодства

На які аспекти слід звернути увагу роботодавцю?


Отже, якщо ви дізналися, що за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи інвалідність працівнику скасована, змінена група інвалідності, або раніше видані документи МСЕК на підтвердження інвалідності втратили чинність з 01.07.2025, роботодавцю слід звернути увагу на такі важливі аспекти.


1. Щорічні відпустки


Тривалість щорічної відпустки залежить від наявності у працівника інвалідності, та групи інвалідності. Так, відповідно до ст. 6 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки), працівники з інвалідністю мають право на щорічну відпустку тривалістю:


  1. 30 календарних днів (далі – к. дн.) – для I и II групи інвалідності;
  2. 26 к. дн. – для III групи інвалідності.


Щоправда, у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної відпустки може бути обмежено роботодавцем тривалістю 24 к. дн. за поточний рік (ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136). А, якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 к. дн., надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.


Отже, якщо у працівника змінилася група інвалідності (наприклад, була II, а стала III), або інвалідність працівнику скасована, з дати набрання чинності таких змін (вказується в рішенні експертної команди) зміниться кількість днів щорічної відпустки такого працівника. В таких випадках у багатьох роботодавців виникає питання:

Як розрахувати кількість днів щорічної відпустки, якщо зміна статусу працівника відбулася посеред його робочого року?

В цьому випадку роботодавцю слід розрахувати тривалість щорічної відпустки працівника, у якого відбулися зміни статусу по періодам: окремо за період, до дати змін і окремо, після цієї дати.


Для розрахунку можна скористатися алгоритмом, наведеним у листі Мінсоцполітики від 27.03.2013 № 321/13/84-13.


Розглянемо такий розрахунок на прикладі.

Приклад. Працівнику підприємства, якого прийнято на роботу 01.08.2024, була встановлена II група інвалідності відповідно до довідки МСЕК. За результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, працівнику на підставі рішення експертної команди від 15.06.2025 встановлено ІІІ групу інвалідності.

Таким чином, працівник з інвалідністю II групи мав право на відпустку тривалістю 30 к. дн. до 24.06.2025 (включно), а з 15.06.2025 – має право на відпустку, як особа з інвалідністю ІІІ групи – 26 к. дн.


Розрахуємо, яка тривалість відпустки для такого працівника за його робочий рік з 01.08.2024 по 31.07.2025 за періодами:


Період з 01.08.2024 – по 14.06.2025 (включно)


В цей період працівник має право на щорічну відпустку тривалістю 30 к. дн. – за повний відпрацьований рік. Кількість календарних днів в цьому періоді складає 318 к. дн.


  1. визначаємо кількість днів щорічної відпустки, які припадають на 1 календарний день. Цей показник визначається без урахування святкових і неробочих днів. Але наш розрахунковий період припадає на час, коли діє воєнний стан. Тому, у цей період ст. 73 КЗпП, яка передбачає святкові та неробочі дні, не застосовується (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136). Розрахунок буде наступний:


30 к. дн.: 365 к. дн. = 0,082192;


  1. визначаємо кількість днів щорічної відпустки, на яку має право працівник за цей період:


0,082192 х 318 к. дн. = 26,137 к.дн. ≈ 26 к. дн.

Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!

Період з 15.06.2025 – по 31.07.2025 (включно)


В цей період працівник має право на щорічну відпустку тривалістю 26 к. дн., кількість днів у розрахунковому періоді – 47 к. дн.


  1. визначаємо кількість днів щорічної відпустки, які припадають на один календарний день:


26 к. д. : 365 к. дн. = 0,071233.


  1. розраховуємо кількість днів щорічної відпустки, на яку має право працівник за цей період:


0,071233 х 47 = 3,348 ≈ 3 к. дн.


Таким чином у розглянутому прикладі, всього за свій робочий рік працівник має право на відпустку тривалістю 29 к. дн. (26 к. дн. + 3 к. дн).


2. Відпустки без збереження зарплати


Працівники з інвалідністю мають право на відпустки без збереження заробітної плати, які надаються за бажанням працівника в обов'язковому порядку на підставі ст. 25 Закону про відпустки. Тривалість такої відпустки залежить від групи інвалідності. Так, працівники з інвалідністю мають право на таку відпустку тривалістю:


  1. 30 к. дн. щорічно – якщо мають інвалідність III групи;
  2. 60 к. дн. щорічно – якщо мають інвалідність I та II груп.


Якщо у працівника змінюється група інвалідності, або інвалідність скасовано, це впливає на право надання відпустки без збереження заробітної плати. Але, якщо є потреба надати працівнику таку відпустку, завжди можна її надати за іншими підставами, не пов’язаними з інвалідністю працівника, зокрема, у зв’язку з дією воєнного стану.


3. Виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю


Для виконання нормативу група інвалідності не має значення. А от скасування статусу інвалідності одному з працівників впливає на виконання нормативу.


Нагадаємо, що норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлений ст. 19 Закону № 875. Згідно неї роботодавці повинні створювати робочі місця для осіб з інвалідністю у наступної кількості:


  1. для роботодавців, у яких працює від 8 до 25 осіб – одне робоче місце;
  2. для роботодавців, у яких працює 25 і більше осіб, – 4% середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за рік.


У разі невиконання нормативу, роботодавець повинен буде сплатити адміністративно-господарські санкції, встановлені ст. 20 Закону № 875.


Щоб уникнути зайвих фінансових витрат у вигляді санкцій, роботодавцю, у якого працівнику скасовано інвалідність, варто подбати про працевлаштування нового працівника, який має цей статус, або ж створити робоче місце для особи з інвалідністю і звернутися до центру зайнятості щ метою пошуку особи з інвалідністю.


4. Оподаткування доходів працівника


Питання стосується ставки ЄСВ, яка застосовується при нарахуванні зарплати працівникам, які мають інвалідність. Відповідно ч. 13 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) до таких виплат застосовується пільгова ставка ЄСВ у розмірі 8,41%.


Але, право на застосування зниженої ставки має бути підтверджено відповідними документами, як це передбачено Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженій наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449).


Як зазначено у пп. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449, підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є належним чином засвідчений витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності, отриманий відповідно до Постанови № 1338, або копія довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності, яка видана до 01.01.2025.


Якщо ж працівнику за рішенням експертної команди інвалідність скасовано, або ж документи, видані МСЕК, вже не дійсні після 01.07.2025 (про цей момент ми розповідали на початку цієї статті), відповідно і права на застосування пільгової ставки у такого роботодавця не буде.


5. Інші пільги


Крім вищезгаданих моментів, роботодавцю, у якого працівник втратив статус особи з інвалідністю, також слід врахувати інші питання, які стосуються надання пільг особам з інвалідністю, передбачених трудовим законодавством: з втратою статусу, втрачається й право на пільги. Зокрема, до таких пільг можна віднести:


  1. залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний тільки за згодою працівника (ст. 172 КЗпП);
  2. встановлення на прохання працівника неповного робочого дня або неповного робочого тижня та створення пільгових умов праці (ст. 172 КЗпП);
  3. надання щорічної відпустки за бажанням працівника з інвалідністю в зручний для нього час (ст. 10 Закону про відпустки).


Висновки


  1. Роботодавцю необхідно перевірити всі документи працівників, які підтверджують інвалідність. Особливо варто звернути увагу на документи, видані до 01.01.2025: якщо такі документи видані на певний строк і цей строк вже завершився до 01.07.2025, то вони втратять чинність з 01.07.2025.
  2. Якщо у статусі працівника з інвалідністю відбулися зміни: зміна групи, або взагалі скасовано інвалідність, роботодавцю необхідно перерахувати кількість днів щорічної відпустки, прийняти міри для виконання нормативу працевлаштування, звернути увагу на оподаткування доходів ЄСВ та інші пільги, які передбачені трудовим законодавством для працівників з інвалідністю.


Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з кадрових питань


Інструменти кадровика:


Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю

Калькулятор середньооблікової кількості штатних працівників

Калькулятор днів щорічних відпусток

Калькулятор тривалості відпустки


Мінікурс на тему:


Оформлення на роботу осіб з інвалідністю у 2025 році: документи та алгоритм дій


Статті на тему:


Працівники з інвалідністю: які документи потрібні роботодавцю

Оформлення на роботу осіб з інвалідністю у 2025 році: документи та алгоритм дій

Надання відпусток працівникам з інвалідністю: правила та нюанси

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇