Чи зникне порушення в «Резерв+» після 16 липня і чи варто сплатити 50% штрафу

Останнім часом активно обговорюють дві кардинально різні позиції щодо штрафів. Одні радять не зволікати й одразу сплатити 8500 грн – мовляв, це 50% від повного штрафу і можна буде сплатити онлайн, без відвідування ТЦК. Інші переконані: платити не варто, адже після 16 липня статус «Порушення» за несвоєчасне уточнення даних зникне автоматично. Розбираємося, що з цього правда, а що – міф, і яку роль у всьому цьому відіграє дата 16 липня


  1. Штраф зі «знижкою» шляхом подання заяви
  2. Штраф за несвоєчасне уточнення даних через «Резерв+»
  3. Коли зникне червона стрічка «Схоже у вас порушення» чи «У розшуку»
  4. Що відбудеться 16 липня
  5. Чи платити штраф в розмірі 8500 грн
  6. Чи зникне червона стрічка і статус «Порушення» чи «У розшуку» після 16 липня
  7. Висновки


Штраф зі «знижкою» шляхом подання заяви


Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила Закон України від 13.03.2025 №4316-IX, який дозволяє сплачувати штраф зі «знижкою», але для можливості отримати цю саму «знижку» необхідно дотриматись певних умов.


Насамперед особа повинна подати заяву і вказати, що вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Таку заяву можна було подавати безпосередньо в ТЦК. Дехто намагався подати її поштою, але у більшості випадків ТЦК не брав до уваги такі заяви.

Потрібна відповідь «на вчора»? Сервіс «ОК» – це оперативна консультація від профі. Поставте питання – і отримайте фахову відповідь протягом 24 годин!

Штраф за несвоєчасне уточнення даних через «Резерв+»


30 червня 2025 року стартувало бета-тестування нової опції – оплати штрафів у «Резерв+». Участь у тестуванні могли взяти ті громадяни, які не уточнили свої персональні дані до 16 липня 2024 року.


Щоб долучитись до тестування, необхідно було заповнити спеціальну форму.


Згодом з’явилася інформація, що «група бажаючих» сплатити штраф в режимі тестування вже «набрана» і після завершення тестування всі охочі, хто не уточнив свої дані до 16.07.2024, зможуть скористатися можливістю сплатити штраф через «Резерв+» у сумі – 50% від мінімально передбаченого розміру, тобто 8500 грн.


Отже, чекаємо на завершення тестування, коли всі, хто не уточнив вчасно дані, зможуть скористатися можливістю сплатити штраф у сумі 8 500 грн через «Резерв+».

Увага! Навіть після завершення тестування сплатити 50% штрафу через «Резерв +» зможуть лише ті, хто не уточнив дані до 16 липня. Щодо інших підстав для штрафу (неявка за повісткою, не проходження ВЛК до 05.06.2025 тощо), то можливість оплати через «Резерв+» також обіцяють, але не відразу. Тож наразі визнати факт порушення та сплатити 50% мінімального штрафу за неявку за повісткою можна лише шляхом подання відповідної заяви через ТЦК.

Коли зникне червона стрічка «Схоже у вас порушення» чи «У розшуку»


За словами заступниці міністра оборони з питань цифровізації Катерини Черногоренко після сплати штрафу порушення в реєстрі буде видалятися автоматично.


Маємо певні сумніви, що у всіх автоматично зникне цей статус, але побачимо згодом.


Що відбудеться 16 липня


Якщо ви чули, що 16 липня зникнуть штрафи за несвоєчасне уточнення даних і зникнуть статуси «Порушення» та «У розшуку», то тут у нас ще більше сумнівів, але цю інформацію не можна назвати міфом, адже для зникнення штрафу і, відповідно, статусу «Порушення» є юридичне підґрунтя.


Відповідно до ч. 9 ст. 38 КУпАП штраф можуть накласти протягом 3 місяців з моменту виявлення порушення, але не пізніше 1 року з моменту вчинення порушення.


Цитата:
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення

Тобто, якщо уточнити дані потрібно було до 16 липня 2024 року, то невиконання цього обов’язку є вчиненням адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 2101 КУпАП.


Якщо керуватися ст. 38 КУпАП, починаючи з 17 липня 2025 року штраф за несвоєчасне уточнення даних не може бути накладений.


Але чи буде ТЦК керуватися цією нормою? Нагадаємо, що саме ТЦК накладає штрафи за вчинення правопорушень, передбачених статтями 210, 2101 КУпАП.


З досвіду можемо сказати, що ТЦК без нагадування точно не визнає, що строк притягнення до адміністративної відповідальності вже сплив. Тож на подальший розвиток подій багато в чому вплине ваша обізнаність і можливість захищати свої права.


Чи платити штраф в розмірі 8500 грн


Отже, якщо йдеться про не уточнення даних до 16.07.2024, то строк притягнення до відповідальності спливає, але офіційні особи повідомляють про тестування можливості сплати штрафу через Резерв+, тож ні про яке «прощення» штрафу та зникнення статусів «порушення» після 16 липня мова не йде.


Тому якщо ви розумієте, що порушили закон, готові це визнати і сплатити половину мінімальної суми, то варто дочекатися закінчення тестування.


Чи зникне червона стрічка і статус «Порушення» чи «У розшуку» після 16 липня


На нашу думку, після 16 липня 2025 року статуси «Порушення» чи «У розшуку» до сплати штрафу не зникнуть.


Передбачаємо, що багато хто буде обурюватися на порушення закону, мовляв, до відповідальності притягнути не можуть, рік з моменту вчинення порушення вже минає, то чому не прибирають «червоні» статуси.


Але чому ми вимагаємо виконання закону від когось і забуваємо, що проігнорували закон, коли не уточнили дані до 16 липня?


Питання риторичне. Тому додамо ще трохи юридичного.


Якщо вже говорити про строк притягнення до відповідальності, то це не просто рік з моменту вчинення порушення, а ще й три місяці з моменту його виявлення.


Коли виявили порушення?

Юридично його виявили чи могли виявити вже 17 липня 2024 року, коли від призовників, військовозобов’язаних і резервістів не надійшли дані про уточнення даних. Тому якби хтось дуже хотів скасувати статуси та штрафи, то зробив би це ще в жовтні 2024.


Висновки


  1. Всі, хто не уточнив дані вчасно, скоро зможуть сплатити штраф через «Резерв+».
  2. Сплата штрафу через «Резерв+» не звільняє від виконання обов’язку. Тобто, дані все одно потрібно уточнити.
  3. Автоматичне зникнення статусу «Порушення» чи «У розшуку» після сплати штрафу не передбачене, але обіцяють, що зникне.
  4. Притягнути до відповідальності за порушення правил військового обліку і законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію можуть протягом 1 року з моменту вчинення правопорушення. Проте це не заважає сплатити штраф в разі, якщо порушення дійсно мало місце.


А от що робити – чекати, сплачувати чи оскаржувати – залежить від вашої конкретної ситуації та готовності визнати порушення.


Джерело: Тетяна Донець, шеф-редактор kadroland


Статті на тему:


Штраф від ТЦК: як сплатити 8500 грн замість 34000 грн за ігнорування повістки чи не уточнення даних

Оскарження штрафу ТЦК: аналіз позитивного рішення суду щодо неявки за повісткою

Як статуси «У розшуку» та «Порушення правил ВО» впливають на бронювання

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇