Нагадуємо, що для бронювання недостатньо, щоб людина була працівником компанії.
Так, у п. 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.23 №76, читаємо про те, що протягом 72 годин з моменту формування списку засобами порталу «Дія» переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
- перебуває на військовому обліку;
- перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
- уточнив персональні дані;
- не перебуває у розшуку.
Військовозобов’язаний, якого бажають забронювати, повинен уточнити свої дані та не перебувати в так званому розшуку. Водночас уточнення даних із порушенням строку не впливає на можливість бронювання.
Але як саме з’являється статус «Порушення правил військового обліку» (див. мал. 1), що це означає та як його прибрати? Давайте розбиратися!
Як можна отримати статус «Порушення правил військового обліку»?
Та досить просто. Достатньо:
- Не з’явитися за повісткою.
- Не виконати наказ роботодавця, яким оповістили про виклик до ТЦК.
- Не уточнити дані.
- Не з’явитися на виклик ТЦК.
Бажаєте бути в курсі всіх змін з кадрового та військового обліку, тоді завітайте на наші Безкоштовні вебінари! До прикладу вже 13.02.2025 на вас очікує вебінар «Кадрова безпека та військовий облік – 2025: ТОП 8 адвокатських порад і 7 реальних кейсів»
У підсумку отримаємо у Резерв+ напис (див. мал. 2).
Якщо працівникам ТЦК не вдається знайти людину, зокрема з метою накладення штрафу за порушення, вони можуть звернутися до поліції, і тоді статус «Порушення правил військового обліку» зміниться на статус «У розшуку».
Що робить поліція? Шукає та доставляє людину до ТЦК.
Що ще повинна зробити поліція, але часто забуває про це? Скласти протокол про адміністративне затримання.
Які наслідки у разі наявності статусів «У розшуку» та «Порушення правил військового обліку»?
- Не вдасться отримати бронь.
- Можуть примусово доставити до ТЦК.
- Можливе накладення штрафу у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
Якщо ви точно впевнені, що нічого не порушували, то є ймовірність, що поява статусу – це технічна помилка. І такі теж бувають.
Як розв’язати проблему?
Спочатку перезавантажте або перевстановіть Резерв+, адже, як ми вже підкреслили, іноді статуси з’являються помилково.
Якщо після цього нічого не змінилося – треба йти до ТЦК і розв’язувати проблему на місці.
Висновки
- Статус «Порушення правил військового обліку» може з’явитися за будь-яке порушення, наприклад, неуточнення даних, неявка за повісткою тощо.
- Статус «Порушення правил військового обліку» може свідчити про те, що ТЦК намагається накласти штраф, а для цього потрібно викликати таку людину на розгляд справи.
- Неявка людини до ТЦК дає їм право звернутися до поліції з вимогою доставити таку особу до ТЦК. Одночасно в Держреєстрі може з’явитися статус «У розшуку», який можна буде побачити в «Резерв+». Такий статус стане перешкодою для бронювання.
- Наявність у «Резерв+» статусу «У розшуку» – перешкода для бронювання. Утім, інколи такий статус з’являється помилково і перезавантаження додатка усуває проблему.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland