Цивільно-правовий договір: з ким (не)можна укладати

Неповнолітні українці мають право працювати, але з певними обмеженнями. Цивільно-правовий договір із підлітком можливий, проте є умови


Чи можна укладати договір цивільно-правового характеру на виконання робіт з неповнолітньою особою?

Статтею 43 Конституції України визначено право кожного громадянина на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.


Відповідно до ст. 2 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) державою забезпечується право громадян на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи.


Взаємовідносини фізичної особи і роботодавця можуть виникати на підставі:


  1. трудового договору;
  2. цивільно-правового договору.

Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства

Визначення цивільно-правового договору наведено у статті 626 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).


Так, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Такі угоди застосовуються для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, і у разі досягнення зазначеної мети вважаються виконаними і дія їх припиняється

При цьому, виконавець, який працює за ЦПД, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.


Згідно зі ст. 32 ЦКУ підлітки від 14 до 18 років у загальному випадку мають неповну цивільну дієздатність і не можуть самостійно укладати цивільно-правові чи будь-які інші договори.

Укладати договори вони можуть лише за згодою одного із батьків або особи, яка замінює батьків (ст. 21 Закону України від 26.04.2001 №2402 «Про охорону дитинства»). Згода має бути у письмовій формі (ст. 188 КЗпП)

Слід зауважити, що заборонено використовувати працю осіб, які молодше вісімнадцяти років, на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Забороняється також залучати їх до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (ст. 190 КЗпП).


Джерело: Держпраці

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇