Хто такі резервісти і як роботодавцю це визначити з військово-облікового документу

Хто такі резервісти? Де «видно», що працівника зараховано до резервістів. Чи можна назвати резервістами тих, кого демобілізували / звільнили з військової служби? З такими запитаннями час від часу доводиться стикатися особам, відповідальним за ведення військового обліку. Нумо розбиратися


  1. Хто такі резервісти
  2. Коли демобілізовані / звільнені з військової служби потрапляють до лав «резервістів»
  3. Де «видно», що працівника віднесено до резервістів
  4. Висновки


Хто такі резервісти


Резервіст – категорія громадян України щодо військового обов’язку.


Частина 9 статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) визначає:

резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.




Куточок історії (для тих, кому цікаво)


Україні залишилася у спадщину система мобілізаційного розгортання колишнього СРСР, яка включала і включає надалі – доукомплектування за необхідності Сил оборони до штатів воєнного часу.


У 2006 році розпочалася спроба модернізації цієї системи: з огляду на досвід передових держав світу було ініційовано експеримент із запровадження «резервістів» – громадян, які у добровільному порядку уклали контракт на проходження служби у військовому резерві, і зобов’язалися: за викликом командира військової частини, до якої вони приписані, самостійно (без повісток і військових комісаріатів) прибувати, регулярно проходити навчальні збори тощо. Було прийнято відповідні законодавчі акти.


З початком російсько-української війни було прийнято рішення в особливий період (який триває від 17 березня 2014 року, з оголошення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», по даний час) зараховувати до оперативного резерву в обов’язковому порядку (не в добровільному, без укладання контракту), всіх осіб, звільнених з військової служби, за умови відповідності певним вимогам – ч. 1 ст. 26-2 Закону № 2232, та інші законодавчі акти.



Коли демобілізовані / звільнені з військової служби потрапляють до лав «резервістів»


З настанням широкомасштабного вторгнення у 2022 році практика добровільного укладання контрактів резервістами була припинена (за відсутністю необхідності – або ти потрібен просто зараз, і тоді ласкаво просимо до Сил оборони, або ти поки що не потрібен). Всі резервісти повинні були бути приписані до військових частин, і, відповідно, з оголошенням загальної мобілізації мали бути призвані. Але в реальності так не вийшло з різних причин – і досі на обліку перебуває певна кількість не призваних резервістів.

⏰🎉 На годиннику – Щасливі години! Оплачуйте 10 місяців користування, а забирайте +2 місяці в ПОДАРУНОК!

Підстави для звільнення під час воєнного стану (пп. 3 ч. 5 ст. 26 Закону № 2232) або одночасно є підставами для виключення з військового обліку, або (у випадку звільнення за сімейними обставинами) – одночасно є підставами для надання відстрочки від призову.


Тобто, громадян України, які звільняються з військової служби під час дії воєнного стану до резерву не зараховують.


Утім на даний час існує єдине виключення – це звільнені у 2024 році в запас за Указом Президента «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби» військовослужбовці строкової служби, які протягом 12 місяців зі звільнення не підлягали призову.


Всі вони за відсутності підстав для відстрочки в обов’язковому порядку підлягали зарахуванню до військового резерву.


Отже, на сьогодні до складу резервістів входять громадяни України, які:


  1. До 24.02.2022 року добровільно уклали контракт резервіста або в обов’язковому порядку були зараховані до оперативного резерву, і при цьому з різних причин не були призвані.
  2. Звільнені в запас у 2024 році строковики. До слова: серед тих, хто добровільно уклали «контракт резервіста», могли бути і призовники – тобто існує можливість резервістів без досвіду військової служби.


Де «видно», що працівника віднесено до резервістів


Якщо громадянин має військово-обліковий документ в електронній формі – це буде зазначено в розділі «категорія обліку».



За наявності військового квитка – як правило, запис про зарахування до резерву заноситься до розділу VII. Службові відмітки на стор. 26 (див. нижче). До речі, всі резервісти за визначенням також повинні мати вручене мобілізаційне розпорядження (про які поговоримо у наступній нашій статті).



За наявності військово-облікового документу на бланку інформація про віднесення до резервістів буде в розділі 1. Хоча практика свідчить, що в розділі 1 ВОД на бланку резервіста може бути й запис «військовозобов’язаний», тож можливий також відповідний запис у розділі 12 «особливі відмітки».



Особам відповідальним за військовий облік на підприємствах хочу нагадати, що за вимогами п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №559, у разі невідповідності відомостей документів в паперовій формі відомостям Єдиного державного реєстру – громадянин повинен звернутися до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування на обліку. Про це варто письмово повідомити працівника у разі виявлення таких розбіжностей.


Висновки


  1. Резервістами вважають осіб, які уклали контракт на службу в резерві або були автоматично зараховані після звільнення зі строкової військової служби в особливий період.
  2. Після 24.02.2022 добровільні контракти резервістів не укладають, але є випадки коли резерв автоматично поповнюється.
  3. Наявність статусу резервіста фіксується у військово-облікових документах у відповідних розділах.


Роман ХАРДЕЛЬ, старший викладач Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного


Статті на тему:


Важливо! Звіряння персонального військового обліку: куди надсилати документи, якщо ТЦК змінив адресу

ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку

Складаємо повідомлення про зміну облікових даних при звільненні військовозобов'язаного

Складаємо повідомлення про зміну облікових даних при звільненні військовозобов'язаного

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇