ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку

Військовий облік слід вести в Списках персонального військового обліку згідно з додатком 5. Ніби нічого складного. Проте  на практиці виникає низка запитань, відповіді на які ще треба пошукати. Наприклад, як відобразити заброньованих, звільнених, внутрішніх сумісників? Нумо розбиратися разом


  1. Як у Списках виокремити заброньованих
  2. Як у Списках позначити звільнених
  3. Як у Списках відображати виключених з обліку
  4. Як у Списках відобразити мобілізованих
  5. Як вести справи за Списками персонального військового обліку
  6. Висновки


Як у Списках виокремити заброньованих


Відомості щодо військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, виокремлюються у списках персонального військового обліку військовозобов’язаних (п. 43 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).

Персональний Консультант з ВО вже готовий допомагати! Письмові та усні консультації, перевірка Ваших документів БЕЗ-ЛІ-МІТ-НО! Конфіденційність Ваших звернень гарантуємо!

Однак Порядок №1487 не визначає способу, як це зробити. Єдина підказка щодо відображення заброньованих в Списках наведена в Переліках інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів (1) офіцерського та (2) рядового, сержантського та старшинського складу. Нагадаємо, такі переліки наведені одразу під зразком Списку згідно з додатком 5. Отже, в графі 14 Списків зазначених груп вказують пункт, розділ та номер переліку, за якими оформлено бронювання військовозобов’язаним.

Як же виокремити заброньованих?

Оскільки це не визначено законодавчо, то пропонуємо свої варіанти.


Якщо Списки ведуться в електронній формі, то можна:


  1. згрупувати заброньованих на початку чи в кінці кожного списку під загальною плашкою «Заброньовані»;
  2. виділити кольором (наприклад, зробити заливку рядка блідо-сірим тоном);
  3. перенести на окремий аркуш, але в межах одного Списку. Наприклад, Список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу ведеться в окремому файлі Excel. У межах такого файлу створюємо окремий аркуш «Заброньовані».

Увага! Ведення окремих Списків заброньованих не передбачено.

Зазначені рекомендації реалізуються на практиці. Але для більшої впевненості радимо зробити запит і отримати відповідь Вашого ТЦК.


Якщо Списки ведуть в паперовій формі, то тут, на нашу думку, в графі 14 або навпроти відповідного рядка потрібно зазначити – «Заброньований». Краще це робити олівцем. Бо в разі звільнення чи анулювання броні буде легше повернути звичайний статус військовозобов’язаного в Списку.


Як у Списках позначити звільнених


Ще одна цікавинка. У разі звільнення з роботи призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформація про їхнє звільнення у п’ятиденний строк вноситься до списків персонального військового обліку, а також до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (п. 42 Порядку №1487).


При цьому інформацію про найменування посади, дату та номер розпорядчого документа (наказу) про звільнення у Списках відображають в графі 17, а дату та номер повідомлення за додатком 4 до ТЦК про звільнення з посади – у графі 18.


Окрім того, у примітці до Списку згідно з додатком 5 зазначено:

У разі звільнення з роботи, навчання військовозобов’язаного, резервіста робиться відмітка «Звільнено»

Цікаво, що знову немає підказок, де саме робити таку відмітку. Спеціальної графи для таких відміток не передбачено. На нашу думку, в графі 17 можна зазначати інформацію про звільнення.


Але тут є ще один момент. Зауважте, що вимагається зробити відмітку про звільнення, а не прибирати таких звільнених працівників зі Списку. Тому, на нашу думку, звільнені працівники повинні залишатися в Списках до 1 січня наступного року!


Водночас, на місцях деякі ТЦК висувають «свої» вимоги: радимо – дослухатися.


Як у Списках відображати виключених з обліку


Слід розрізняти поняття «зняття» та «виключення» з військового обліку.


Так, виключенню з військового обліку у відповідних ТЦК підлягають громадяни України, які досягли граничного віку перебування в запасі (п.п. 4 п. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу»). У загальному випадку – 60 років.


Військовозобов’язані та резервісти протягом семи днів з дня досягнення граничного віку перебування в запасі направляються керівниками підприємств, установ та організацій до відповідних ТЦК для виключення з військового обліку. На підставі відмітки відповідного ТЦК у військово-обліковому документі про виключення військовозобов’язаного та резервіста з військового обліку у відповідній графі Списків робиться відмітка «Виключено з військового обліку» (п. 35 Порядку №1487).


Цікаво, що про таку відмітку «Виключено з обліку» йдеться й у примітці до Списку. Однак жодних пояснень, в якій саме графі це слід зробити, не надано. Формально така інформація може бути відображена:


  1. або в графі 13 «Найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідному підрозділу розвідувального органу, де перебуває на військовому обліку» Списку;
  2. або в графі 15 «Придатність до військової служби» Списку.


Відомості щодо осіб, виключених з персонального військового обліку, зберігаються у Списках до кінця поточного року з відображенням відповідної інформації про їхню чисельність у відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (п. 44 Порядку №1487). Отже, до кінця року, в якому працівнику виповнилося 60 років, він «залишається» в Списку.


Також пам’ятайте: в окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які були виключені з військового обліку, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі (п. 38 Порядку №1487). Отже, немає потреби «заводити» нову справу стосовно таких працівників.


Як у Списках відобразити мобілізованих


Найбільш проблема категорія. З одного боку, у разі призову на військову службу чи початку контрактної служби призовник, військовозобов’язаний чи резервіст набуває статусу військовослужбовця. Тоді як військовий облік ведемо щодо призовників, військовозобов’язаних та резервістів.


З іншого боку, наразі немає підстави виключати відомості про працівників, яких упродовж року призвали чи прийняли на військову службу, зі Списку, а також з Відомості оперативного обліку, оскільки вони не виключаються, а знімаються з військового обліку.


Але обов’язково потрібно зробити наступне! У графі 15 «Придатність до військової служби» відповідного Списку треба зробити запис:


  1. «Виключено з військового обліку», якщо військова служба почалася до 18.05.2024;
  2. «Знято з військового обліку», якщо військова служба почалася після 18.05.2024.


Більше варіантів дій розглянули тут.


Як вести справи за Списками персонального військового обліку


Списки (додаток 5) складаємо окремо за такими групами:


  1. перша – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
  2. друга – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
  3. третя – список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
  4. четверта – список персонального військового обліку призовників.

Увага! Коли певної категорії працівників немає, то порожній Список не заводимо.

Водночас до списків кожної групи формується справа, в якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів (п. 37 Порядку №1487). Тут зазначимо таке. По-перше, має бути стільки справ, скільки груп Списків Ви ведете. По-друге, згідно з постановою КМУ від 16.05.2024 № 559 діє нова форма військово-облікового документа. Відповідно до п. 9 цієї постанови військово-обліковий документ в електронній формі (зокрема, і роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Тому при працевлаштуванні працівник може надати роздрукований з Резерв+ ВОД, але він повинен містити QR-код, придатний для зчитування.


Тож формально в справі можуть бути копії та роздруківки військово-облікових документів.

Увага! В окремій справі зберігають копії військово-облікових документів громадян, які були виключені з військового обліку, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі (п. 38 Порядку №1487).

Висновки


  1. Заброньованих працівників слід виокремлювати в Списках згідно з додатком 5.
  2. Звільнені працівники «залишаються» в Списках до 1 січня року, наступного за роком звільнення.
  3. До кожної групи Списків формується справа, де зберігаються копії та роздруківки військово-облікових документів.


Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор сайту kadroland


Шаблони та зразки документів:


Списки персонального військового обліку призовників (додаток 5)

Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів офіцерського складу (додаток 5)

Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу (додаток 5)

Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок

Повідомлення про зміну облікових даних військовозобов’язаних працівників (додаток 4)


Статті на тему:


Заповнення списків персонального військового обліку, якщо є тільки електронний військово-обліковий документ

«Військові» справи: копії ВОД, формування, архівування

Чи зберігати у списках дані мобілізованих працівників: позиція експертів і ТЦК

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇