Заповнення списків персонального військового обліку, якщо є тільки електронний військово-обліковий документ

Відповідно до Порядку № 1487 Списки персонального військового обліку (додаток 5) складають окремо за чотирма групами. Розбираємося як заповнити ці списки у разі подання електронного військово облікового документа


Відповідно до Порядку № 1487 Списки персонального військового обліку (додаток 5) складаються окремо за такими групами:


  1. перша — список персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) офіцерського складу;
  2. друга — список персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
  3. третя — список персонального військового обліку військовозобов'язаних та резервістів з числа жінок;
  4. четверта — список персонального військового обліку призовників.


Належність до категорії обліку


В першу чергу, необхідно визначити до якої групи списків відноситься особа. Інформація зазначається як в паперових, так і в електронних документах. Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 559 (далі — Порядок № 559), дані про належність до військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст) містяться у графі 1 паперової форми військово-облікового документа. В електронній формі — пункт 11 «відомості про виконання військового обов’язку (категорія обліку)». 


Заповнення списків


Склад, звання, ВОС


Згідно з Порядком № 559, у паперових ВОД зазначають:


  1. у графі 3 для військовозобов’язаних та резервістів — склад відповідно до положень ст. 5 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок та військову службу» (далі — Закон про військову службу) (рядовий, сержантський і старшинський, офіцерський);
  2. у графі 4 для військовозобов’язаних та резервістів — військове звання;
  3. у графі 5 цифрами — військово-облікова спеціальність, визначена громадянину відповідно до переліків, які затверджені Міноборони.


В електронних ВОД зазначають:


  1. 9 пункт — військове звання (для військовозобов’язаних та резервістів);
  2. 10 пункт — військово-облікова спеціальність;
  3. Відомості про склад не містить.


У такому випадку, за наявності електронного ВОД, необхідно орієнтуватись на норми ст. 5 Закону про військову службу, де встановлюється склад військовослужбовців, резервістів і військовозобов’язаних, та відповідно до складу військові звання.

Згідно з додатком 1 до Порядку № 1487, списки заповнюються наступним чином:


Відомості щодо рядових, сержантів та старшин:


  1. графа 2 (військове звання) військове звання присвоєне військовозобов’язаному, резервісту під час проходження ним військової служби або перебування в запасі
  2. графі 6 (військово-облікова спеціальність) відповідне тризначне кодове (цифрове) позначення військово-облікова спеціальність (ВОС);
  3. графа 7 (склад, профіль підготовки для офіцера) належність військовозобов’язаного, резервіста до рядового, сержантського, старшинського складу.


Відомості щодо офіцерів:


  1. графа 2 (військове звання) — військове звання, присвоєне військовозобов’язаному, резервісту під час проходження ним військової служби або перебування в запасі;
  2. у графі 6 (військово-облікова спеціальність) відповідне шестизначне цифрове позначення військово-облікової спеціальності;
  3. у графі 7 (склад, профіль підготовки для офіцерів) профіль підготовки (командний, інженерний, технічний, юридичний, медичний, ветеринарний) згідно із записами у військово – обліковому документі.


В новій формі ВОД відомості про профіль підготовки відсутні. Тому, орієнтуватися потрібно на розділ 1 Переліку військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу, затвердженого наказом МОУ від 01.08.2023 № 444 (далі — Перелік № 444), в якому затверджені військово облікові спеціальності (ВОС) осіб офіцерського складу та за яким може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу. ВОС мають шестизначне цифрове позначення (код). Перші дві цифри є кодом групи, до якої входить ВОС, чотири наступні цифри спеціальність у групі.


За Переліком № 444, ВОС класифікуються за характером службової діяльності осіб офіцерського складу і поділяються на спеціальності:


  1. командного профілю (групи 0139);
  2. інженерного і технічного профілю (групи 4170);
  3. юридичного профілю (група 85);
  4. медичного профілю (група 90);
  5. ветеринарного профілю (група 99).


Номер ВОД, категорія запасу, розряд


Згідно з Порядком № 559, номер ВОД відповідає окремому номеру запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (реєстр Оберіг). ВОД в електронній формі теж містить цей номер пункт 6 «окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів».


Отже, згідно з Порядком № 1487, далі в списках для рядових, сержантів та старшин зазначають:


  1. У графі 5 реєстраційний номер облікового запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (21 цифра номера та через похилу риску вписується ідентифікаційний код).
  2. у графі 8 категорія запасу військовозобов’язаного з урахуванням досвіду військової служби (перша, друга) згідно із записом у ВОД, а також серія та номер військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобов’язаного (за новою формою вписуємо номер ВОД з 21 цифри). Також, у новій формі ВОД не зазначають категорію. Отже, орієнтуємося на ст.27 Закону про військову службу:
  3. до запасу першої категорії належать військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження ВОС;
  4. до запасу другої категорії належать військовозобов’язані, які не здобули ВОС під час проходження військової служби або не проходили військової служби.
  5. У графі 10 у разі проходження військової служби зазначають вид та загальний період її проходження, а також вид та період проходження зборів (паперова форма). Якщо громадянин не проходив військову службу або збори, роблять запис «Не проходив». ВОД в електронній формі не містить відомостей про (не)проходження військової служби.


В списках для офіцерів зазначають:


  1. у графі 8 розряд запасу згідно із записом у військовому квитку офіцера запасу, а також серія та номер військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобов’язаного (за новою формою вписуємо номер ВОД з 21 цифри). 


У новій формі ВОД не зазначають розряд. Тому орієнтир ст. 28 Закону про військову службу, а саме, особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком:


  1. перший розряд: молодший офіцерський склад — до 45 років; старший офіцерський склад — майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) — до 50 років; полковник (капітан 1 рангу) — до 55 років; вищий офіцерський склад — до 60 років;
  2. другий розряд: молодший та старший офіцерський склад — до 60 років; вищий офіцерський склад — до 65 років.


Придатність до служби


Згідно з Порядком № 1487, в списках для рядових, сержантів та старшин зазначається:


  1. у графі 15 — висновок військово — лікарської комісії, графа і пункт відповідного наказу.


Нова форма ВОД не містить графу та пункт відповідного наказу. Тому, відповідно до додатка 1 до Порядку № 559:


  1. у графі 6 — зазначають назву останньої військово — лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення. ВОД в електронній формі, відповідно до Порядку № 559, містить такі відомості в п. 7 «відомість про результат медичних оглядів, що проводились з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку.


Перебування на ВО


Згідно з додатком 5 до Порядку № 1487 зазначаємо ТЦК, де громадянин перебуває на військовому обліку:


  1. у графі 13 — зазначаються найменування районного, міського територіального центру або його відділу за місцем перебування на військовому обліку громадянина. ВОД в електронній формі містить такі відомості в п. 12 «відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр, в якому перебуває на обліку громадянин).


Джерело: kadroland