Законодавчі зміни щодо відпусток для військових

З 24 грудня 2023 року працівникам, призваним на військову службу, виплачується грошова компенсація за невикористані відпустки, а після звільнення з військової служби за бажанням працівнику надається відпустка тривалістю до 60 календарних днів

Держпраці нагадує, що 24 грудня 2023 року набув чинності Закон України від 22.11 2023 № 3494-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань», яким змінено деякі норми законодавства, що регулюють питання надання відпусток, компенсації за відпустку для призваних на військову службу, надання відпустки після звільнення з військової служби тощо.


Компенсація за відпустки для призваних на військову службу


З’явилося нове правило (ст. 83 КЗпП, ст. 24 Закону України «Про відпустки»):

За невикористані щорічні відпустки працівникам, призваним на військову службу, за їхнім бажанням та на підставі заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи

Відповідна заява подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.


Йдеться про призов на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом.


Відпустка після звільнення з військової служби


Перелік відпусток без збереження заробітної плати, які за бажанням працівника надаються в обов’язковому порядку доповнили відпусткою тривалістю до 60 календарних днів для працівників, які стати до роботи після звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки»).


Період перебування у цій відпустці, включається до страхового стажу (абз. 6 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).


Джерело: Держпраці