Коли здоров'я перешкоджає роботі: перевести чи звільнити

Якщо стан здоров'я не дозволяє працівнику продовжувати роботу, його необхідно перевести на іншу роботу за його згодою. У разі відмови від переведення, працівника можна звільнити

Що робити, якщо немає можливості перевести на іншу роботу працівника, стан здоров’я якого не дозволяє продовжувати роботу?

У Держпраці нагадали про п. 2 ст. 40 КЗпП яким передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи.


Порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників) у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я за наявності в нього права на призначення дострокової пенсії за віком затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2022 року №1449.

Звільнення працівника на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП України допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу

У разі надання працівником документу, що підтверджує неможливість продовження ним роботи у зв’язку із станом здоров’я, роботодавець зобов’язаний вжити заходів для переведення працівника за його згодою на іншу роботу тимчасово чи без обмеження строку за наявності відповідних вакансій або у разі відсутності відповідних вакансій скласти про це акт.


У разі відмови працівника від переведення, його може бути звільнено «у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я».


Розірвання трудового договору з працівником може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.


Джерело: Держпраці