Як уникнути санкцій при помилках у виплатах страхових коштів

Фахівці ПФУ зазначають, що при самостійному виявленні та поверненні страхувальником надлишково нарахованих і виплачених страхових коштів до Фонду перед перевіркою, а також за наявності відповідної бухгалтерської довідки та обґрунтованого письмового пояснення причин повернення, фінансові санкції не застосовуються

Згідно із п. 1 ч. 5 ст. 8 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення.


Відповідно до ч. 6 ст. 8 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50% такої суми.


За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.


Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.


Фахівці ПФУ відмічають, що у разі самостійного виявлення страхувальником помилки при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності за минулий період та повернення у повному обсязі до Фонду надлишково нарахованих та виплачених коштів до початку перевірки страхувальника, за наявності відповідної бухгалтерської довідки та обґрунтованого письмового пояснення щодо причин повернення страхових коштів, фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів до страхувальника не застосовуються.


Джерело: Лист ПФУ від 09.10.2024 №42306-51549/К-08/8-2800/24