Життя кадровика без ТЦК або на кого «повісити» обов’язки з ведення військового обліку

Ви пишете коментарі під статями та відео, ставите питання в чатах наших прямих ефірів і ми чудово розуміємо відчай, яким наповнено ці коментарі: «Треба кидати цю професію!», «Хто вигадав повісити на кадровика ще й військовий облік?», «Звідки такі шалені штрафи, якщо зарплата 8 000 грн?» Це лише невелика частина того, що ви пишете, про що думаєте…

Дозвольте трохи поміркувати на цю тему. Згадаємо норми Законів, поділимося досвідом, спробуємо щось вигадати, щоб все не виглядало так сумно.


Але почнемо з правди:


  1. Військовий облік з нами назавжди чи, принаймні, на наш трудовий вік його точно вистачить.
  2. Штрафи меншими не стануть, кількість перевірок не зменшиться, рано чи пізно, всі підприємства перевірять.
  3. Не кожен кадровик чи інший працівник, на якого намагаються покласти обов’язки із ведення військового обліку, можете собі дозволити відмовитися їх виконувати.


Щодо останнього пункту, то відповідно до п. 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487) обов’язки з ведення військового обліку покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом (далі - служба персоналу).


У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників на підприємстві.

Отже, якщо є відділ кадрів, то обов’язки із введення військового обліку повинні покласти на когось з працівників відділу кадрів. Якщо є лише інспектор з кадрів, то, відповідно, саме він буде тією особою, яка повинна вести військовий облік на підприємстві

Разом з тим, не можна примусити кадровика, бухгалтера чи іншого працівника виконувати обов’язки особи, відповідальної за ведення військового обліку. Лише за його добровільної згоди, яку радимо оформити письмово.


Пропозиція працівнику про ведення військового обліку

Заява про покладання обов'язків з ведення військового обліку


Але не виключено, що кадровик відмовиться виконувати обов’язки відповідальної особи.

Як діяти в такому разі, адже виконання цих обов’язків іншим працівником п. 8 Порядку №1487 допускає лише за умови відсутності штатної одиниці служби персоналу?

На початку дії вказаного Порядку здавалося, що це не є принциповим питанням, головне, щоб підприємство належним чином організувало ведення персонального військового обліку своїх працівників. Але числений досвід участі у перевірках стану військового обліку на підприємствах, говорить про те, що ТЦК має принципову позицію:


  1. Військовий облік повинен вести лише працівник відділу персоналу. І лише якщо такої штатної одиниці немає, - інший працівник, який веде облік працівників.
  2. За ведення військового обліку обов’язкова доплата до посадового окладу навіть за умови, якщо обов’язки із ведення військового обліку внесено до посадової інструкції відповідальної особи.
Що ж робити якщо відділ персоналу є, але ніхто з працівників відділу не погоджується вести військовий облік? При цьому, є інший працівник, який хоче вести військовий облік.

В такому разі, щоб дотриматися вимог п. 8 Порядку №1487, можна цього «іншого» працівника за внутрішнім сумісництвом прийняти до відділу персоналу і покласти на нього обов’язки із ведення військового обліку. При цьому, всі умови вищезгаданого Порядку будуть виконані.


Інший варіант, коли відділу персоналу немає, облік працівників, як це часто буває, покладено на бухгалтера. Але бухгалтер немає ні бажання, ні часу вести військовий облік. Як і в першому прикладі, є інша особа, яка готова взяти на себе такі обов’язки.


Але для дотримання вимог вищезгаданого Порядку слід спочатку покласти на цю «іншу» особу обов’язки із ведення обліку працівників (можна в певній частині, не відбираючи у бухгалтера його «хліб») і вже після цього призначити цю «іншу» особу відповідальною за ведення військового обліку.


Спробуємо цей самий приклад розібрати, але «іншим» працівником, який готовий взяти на себе ведення військового обліку, буде директор. 


Отже, є підприємство, кадровика немає. Є один бухгалтер, який оформлює всі документи при прийнятті, звільненні, переведенні працівників, веде графік обліку робочого часу, графік відпусток, тобто, облік працівників – це його обов’язки. Але він настільки перевантажений, що не може і не хоче вести військовий облік на підприємстві.


Директор готовий прийняти на себе ці обов’язки.

Але ж як дотриматися вимог п. 8 Порядку №1487, який дозволяє вести військовий облік лише особі, яка веде облік працівників на підприємстві?

На нашу думку, директор може «забрати» у бухгалтера частину обов’язків із ведення обліку працівників (хоча б формально), зазначити про це в наказі і після цього прийняти на себе обов’язки із ведення військового обліку.


До речі, досвід свідчить, що на багатьох підприємствах (навіть там, де є кадровики) обов’язки із ведення військового обліку приймає на себе керівник. І щоб не наражатися на виявлення порушення з боку ТЦК, радимо прислухатися до нашої поради і дотриматися вимог п. 8 Порядку №1487.

А що з доплатою?

На нашу думку, якщо посадовою інструкцією передбачено певні обов’язки, то за ці обов’язки окремо доплачувати вже не треба, адже за виконання посадових обов’язків передбачено певний посадовий оклад. Але ТЦК вважає інакше і з огляду на п. 10 Порядку №1487 вимагає і доплати, і наявності відповідних посадових обов’язків в посадовій інструкції особи, відповідальної за ведення військового обліку. 

Нагадуємо, доплата повинна встановлюватися в розмір до 50% посадового окладу (по основній посаді), а для державних службовців - в межах економії фонду оплати праці

Отже, ми визначилися, хто і за яких умов може бути особою, відповідальною за ведення військового обліку. Визначилися щодо доплати за виконання обов’язків відповідальної особи.


Але є ще одна важлива вимога, встановлена п. 12 Порядку №1487 – до 1 жовтня щороку визначати потребу в підвищенні кваліфікації працівників, які відповідають за ведення військового обліку. При цьому, підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, здійснюється не рідше одного разу на п’ять років.


Наказ про визначення потреби в підвищенні кваліфікації працівників, які є відповідальними за ведення військового обліку

Отже, раз на 5 років відповідальні особи повинні підвищувати кваліфікацію

Відповідний курс з підвищення кваліфікації є на нашій платформі. За результатами проходження курсу ви отримаєте не лише сертифікат від нашої компанії, а й сертифікат державного зразка від Національного авіаційного університету. Цей сертифікат буде іменний, його вистачить на 5 років і ви зможете додатково вести військовий облік за сумісництвом на інших підприємствах.


Сертифікований спеціаліст з військового обліку на підприємстві

До речі, 10 липня виходить повністю оновлений курс, в якому враховано вже всі зміни до законодавства.

Ну і наостанок про приємне.

Коли і кому можна не вести військовий облік?

Насамперед зазначимо, що ФОПам не потрібно вести військовий облік щодо своїх найманих працівників. Крім того, військовий облік не потрібно вести на підприємствах, де немає жодного штатного призовника, військовозобов’язаного чи резервіста. Тобто, якщо у вас всі «працюють» за договорами ЦПХ, то військовий облік вам вести не потрібно, інформувати ТЦК про таких «працівників» не потрібно. Нагадаємо, що не слід плутати працівників і виконавців/підрядників за договорами ЦПХ.


І радимо дуже прискіпливо ставитися до договорів ЦПХ, адже масові звільнення працівників і переведення трудових відносин у цивільно-правові вже під пильним наглядом Держпраці і податкових органів. А штрафи за такі приховані трудові відносини ще більші, ніж за неналежне ведення військового обліку. Про те, як оформити документи, щоб не допустити прихованих трудових відносин ми детально розбирали на нашому вебінарі.

А чи потрібно вести військовий облік, якщо є лише один військовозобов’язаний керівник?

Про це в нашій окремій статті. Дочекайтеся.


Тетяна ДОНЕЦЬ, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи