Законодавством не визначено єдиного поняття терміна «аптечка». Проте відповідно до джерел теорії медичної науки аптечка є набором лікарських засобів, інструментів та приладів, які призначені для надання першої медичної допомоги. Вміст аптечки залежить від специфіки діяльності підприємства. Його визначає роботодавець, якщо це не визначено окремими нормативно-правовими актами.
Аптечка медична чи першої допомоги
Аптечки ніколи не були «першої медичної допомоги». Головне призначення аптечки – надання першої допомоги. Загалом поняття «медична» стосується поняття «допомога» і завжди залежить від того, хто її надає.
Отже, на підприємстві аптечки логічно назвати «аптечками першої допомоги», оскільки ними можуть скористатися як медичні, так і немедичні працівники. Якщо у вас на підприємстві аптечками користуються лише немедичні працівники, то у документації підприємства їх можна назвати «аптечка першої домедичної допомоги».
Зберігання аптечки
Задля недопущення псування лікарських засобів під впливом виробничого середовища (вологи, агресивних речовин, бруду, світла тощо) аптечку необхідно герметично запакувати. Її можна зберігати у сумці, футлярі з твердими стінками, ящику, невеличкій підвісній шафці. Головне, щоб аптечку було зручно переносити та в ній були відділення для упорядкування (розфасування) її вмісту.
Нанесіть на аптечку спеціальний знак, щоб за потреби полегшити її пошук.
Нормативні акти щодо надання першої допомоги
Хоча законодавством і не визначено вимоги щодо обов’язкового забезпечення підприємства аптечками, водночас вимоги щодо надання домедичної та медичної допомоги містяться в окремих нормативно-правових актах, а саме:
- Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві коштом роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії (п. 3.1 розд. 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15, далі – Положення № 15). У п. 6.1 Положення № 15 читаємо про те, що працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні, зокрема, проходити на підприємстві інструктажі про надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
- Тематичний план та програма навчання з питань охорони праці посадових осіб містять тему 7 «Надання першої медичної допомоги потерпілим у разі нещасного випадку», в якій зазначено, що працівники повинні знати: поняття домедичної допомоги; основні принципи надання домедичної допомоги й правильність, доцільність дій, швидкість, рішучість, спокій (додаток 4 до Положення № 15).
- У разі настання нещасного випадку безпосередній керівник робіт зобов’язаний терміново організувати надання першої медичної допомоги потерпілому, забезпечити у разі потреби його направлення до закладу охорони здоров’я (п. 5 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337).
- У разі виникнення на підприємстві надзвичайних ситуацій і нещасних випадків роботодавець повинен вжити термінових заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим (п. 2.4 р. II Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25.01.2012 № 67).
- За рішенням роботодавця створюється одне або кілька приміщень для надання першої медичної допомоги, забезпечених необхідним устаткованням і матеріалами. Крім того, засоби, необхідні для надання першої допомоги, повинні бути в наявності у всіх тих місцях, де цього вимагають умови праці. Місця, де знаходяться ці засоби, повинні бути легкодоступними й відповідним чином позначеними (п. 4.5 р. IV Загальних вимог № 67).
Комплектація аптечки
У нормативних документах місця розміщення аптечок та їх склад не визначені. Подібні питання можуть бути врегульовані в колективному договорі.
Перелік медичних препаратів і виробів медичного призначення в аптечці повинен враховувати вимоги не лише охорони та безпеки праці, а й ті, що пов’язані з:
- воєнним станом;
- цивільним захистом;
- надзвичайними ситуаціями;
- пандеміями.
Медичні препарати, якими укомплектовують аптечки, повинні, якщо це можливо, не спричиняти алергічної реакції та мати широкий спектр дії.
Приблизний перелік медичних засобів, які можуть знадобитися для забезпечення безпеки та здоров’я працівників на підприємстві:
- жгут кровоспинний (турнікет – краще декілька);
- ножиці, пінцет, англійська шпилька;
- антисептики (йод, перекис водню, хлоргексидин);
- спирт, що дезінфікує розчини або спреї;
- бинти та марлевий відріз (еластичні, стерильні та нестерильні);
- індивідуальний перев’язочний пакет;
- лейкопластир рулонний та пластирі різних розмірів;
- косинка фіксуюча 50*50 см;
- антисептичні та протиопікові серветки.
Щодо медикаментів, то у складі аптечки першої допомоги повинні бути, як мінімум:
- антигістамінні засоби;
- кровоспинні;
- нашатирний спирт;
- протиблювотні;
- антишокові препарати (адреналін);
- нейтралізуючі розчини для обробки хімічних опіків.
В умовах підвищеної небезпеки, причиною яких є воєнна агресія в Україні, на підприємствах бажано мати:
- термометр, тонометр, пульсоксиметр;
- апарат для штучного дихання;
- шини, фіксатори та засоби індивідуального захисту.
Призначення відповідальних
Керівник підприємства повинен наказом призначити особу, відповідальну за аптечку (фахівця служби охорони праці, цивільного захисту, медико-санітарної служби / частини тощо). Зразок такого наказу наведено нижче. До обов’язків відповідальної особи можна включити моніторинг наявності необхідних медикаментів в аптечках та контроль за строками їх придатності. Періодичність та порядок таких перевірок визначаються локальними документами підприємства.
Висновки
- Головне призначення аптечки – надання першої допомоги.
- Не допускайте псування лікарських засобів під впливом виробничого середовища.
- Надання домедичної та медичної допомоги – вимога нормативно-правових актів.
- Комплектуйте аптечку з урахуванням воєнного стану, надзвичайних ситуацій та пандемій.
- Призначте відповідальних за аптечки.
Віктор СТЕПАНОВИЧ, редактор kadroland
Шаблони та зразки документів:
Наказ про призначення відповідальної особи за формування аптечки домедичної допомоги