Для збільшення тривалості щоденної роботи (зміни) слід:
- запровадити підсумований облік робочого часу;
- обов’язково погодити це з профспілкою.
Так, відповідно до статті 61 Кодексу законів про працю України в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.
Без цього узгодження зміна режиму роботи не матиме законної сили.
Зауважте, що за мирного життя зміна режиму роботи підпадає під зміну істотних умов праці (ст. 32 Кодексу законів про працю). А отже, про таке збільшення тривалості робочого дня роботодавець зобов’язаний повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці.
Однак в умовах воєнного стану не застосовується попередження працівників про зміну істотних умов праці (режиму роботи) за два місяці (ст. 3 Закону України 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Запровадження підсумованого обліку робочого часу може оформлюватися розпорядчим документом роботодавця, але при цьому необхідна згода первинної профспілкової організації.
Зверніть увагу, формально запровадити новий режим роботи можна навіть з наступного дня після видання наказу, узгодивши його з профспілкою та ознайомивши з ним працівників.
Джерело: Держпраці