Чи можна прийняти за сумісництвом особу з інвалідністю

Робота за сумісництвом виконується у вільний від основної роботи час. Постає питання: якщо працівник з інвалідністю працює повну зайнятість за основним місцем роботи, чи можна його прийняти за сумісництвом? Адже фактично тоді робота за сумісництвом виконуватиметься понад нормальну тривалість робочого часу

На жаль, але в листі від 18.11.2024 №1758/2.3/2.2-ЗВ-24а чіткої відповіді Держпраці так і не дало, а щодо можливості особи з інвалідністю працювати понаднормово – скерувало до МСЕК. 


Так, ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП) визначає право працівників укладати трудові договори одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.. При цьому сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи (ст. 102-1 КЗпП). 


Відповідно до ч. 1 ст. 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. 

При цьому робота за основним місцем та за сумісництвом є окремими трудовими договорами, кількість відпрацьованих годин за якими обліковується окремо та не сумується.

Водночас висновок МСЕК з професійної придатності включається в індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю і є підставою для здійснення професійної орієнтації, професійної освіти і наступного працевлаштування з урахуванням побажань і думки особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю для навчання). 


Рішення МСЕК є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності. 

Важливо: відповідно абз. 1 п. 6 Положення висновки комісії, реабілітаційні заходи, визначені в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, реабілітаційними підприємствами, установами та організаціями, в яких працює або перебуває особа з інвалідністю, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, типу і форми власності

З огляду на зазначене, щодо можливості працювати за сумісництвом, якщо у висновку МСЕК протипоказаний ненормований робочий день, пропонуємо звернутись до МСЕК. 


Джерело: лист Держпраці від 18.11.2024 №1758/2.3/2.2-3З-24а

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇