Прийняття на роботу за переведенням: правила та нюанси

Законодавство дозволяє звільнити працівника за переведенням на інше підприємство. Відповідно, прийняття на роботу в цьому випадку відбувається також за переведенням. У статі розглянемо, як оформити таке прийняття на роботу, та чи є якісь пільги у працівника, який переводиться на роботу на інше підприємство


Нормативне регулювання


Законодавча підстава для прийняття на роботу за переведенням – п. 5 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП). Цей пункт передбачає можливість припинення трудового договору у разі переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію. Відповідно, інше підприємство також приймає працівника на роботу за переведенням.


Виходячи з цієї норми КЗпП, для звільнення працівника, та прийняття його на роботу на нове підприємство повинні виконуватися такі умови:


  1. є згода працівника на таке переведення;
  2. роботодавці («старий» та «новий») узгодили між собою таке переведення.


Сьогодні ми розглядаємо ситуацію з погляду роботодавця, який приймає на роботу працівника за переведенням. Про звільнення за переведенням читайте у статті «Переведення працівника на інше підприємство: як звільнити».

Увага! Якщо роботодавці узгодили переведення працівника з одного підприємство на інше, то «приймаюча сторона» не має права відмовити працівнику в прийнятті на роботу за переведенням з іншого підприємства (ч. 5 ст. 24 КЗпП). На цей момент також звертає увагу Верховний Суд (див. п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду від 06.11.1992 № 9): у разі відмови у прийнятті на роботу за переведенням, суд зобов’яже роботодавця оформити з працівником трудовий договір, а також стягне з роботодавця заробітну плату за період вимушеного прогулу на підставі ст. 235 КЗпП

Особливості документального оформлення прийняття на роботу


Розглянемо детальніше, які документи потрібно оформити для прийняття працівника на роботу за переведенням.


Етап 1. Отримання згоди працівника.


Як ми зазначили вище, для переведення працівника на інше підприємство, потрібна згода працівника, яку слід оформити письмовими документами. Така згода оформлюється заявами працівника. «Старому» роботодавцю працівник подає заяву про звільнення на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП за переведенням. А майбутньому роботодавцю подається заява про прийняття на роботу за переведенням. Зміст заяви може бути таким:

Прошу прийняти мене на роботу на посаду бухгалтера за переведенням з ТОВ «СІРІУС» з 24.12.2024

Етап 2. Обмін листами роботодавців.


Роботодавцям потрібно узгодити між собою факт переведення працівника та дату такого переведення. Як це документально оформити, в законодавстві не прописано, але, виходячи з практики, в цьому випадку роботодавці обмінюються листами. Такі листи складаються у довільній формі із зазначенням всіх необхідних реквізитів.


Зазвичай, ініціює обмін листами «приймаюча» сторона. Цей роботодавець направляє іншому лист, зміст якого може бути таким:

Просимо звільнити вашого працівника Сологуба Андрія В’ячеславовича за переведенням на наше підприємство з 23.12.2024 на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП

Якщо роботодавець, який отримав лист з проханням про переведення, згоден на звільнення свого працівника на таких умовах, він надає відповідь, викладену у листі, наприклад, такого змісту:

У відповідь на ваш лист від 12.12.2024 № 34/ОК повідомляємо, що згодні на звільнення за переведенням на ваше підприємство Сологуба Андрія Вячеславовича з 23.12.2024 на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП.

Етап 3. Оформлення прийняття на роботу.


Тут все відбувається у звичайному порядку, як і у всіх інших випадках: працівник надає роботодавцю документи, необхідні для оформлення на роботу (передбачені ч. 2 ст. 24 КЗпП), а роботодавець видає наказ про прийняття на роботу.


Єдина відмінність в наказі про прийняття на роботу – це зазначення в ньому факту про прийняття на роботу за переведенням з конкретного підприємства. Наприклад, формулювання наказу може бути таким:

Прийняти на роботу Сологуба Андрія В’ячеславовича на посаду бухгалтера фінансового відділу за переведенням з ТОВ «СІРІУС» з 24.12.2024 з посадовим окладом 15 000 грн відповідно штатного розпису.

Також при оформленні наказу слід звернути увагу на дату прийняття на роботу. Прийняти на роботу працівника потрібно з дати, що настає за датою звільнення. Наприклад, якщо працівник звільнений за переведенням 23.12.2024, то новий роботодавець повинен оформити цього працівника на своє підприємство з 24.12.2024.


Але, якщо дата звільнення припала на п’ятницю, тоді новому роботодавцю слід оформити прийняття на роботу з першого робочого дня, що настає за днем звільнення (тобто, з понеділка), або ж з іншої дати, про яку домовилися сторони трудового договору.


Етап 4. Запис у трудовій книжці.


За бажанням працівника запис про прийняття на роботу вносяться у його паперову трудову книжку (ст. 48 КЗпП).


Такий запис повинен відповідати формулюванням наказу про прийняття на роботу. Тому, у запису до трудової книжки також слід зазначити про прийняття на роботу за переведенням з іншого підприємства. Запис у графі 3 трудової книжки буде таким:

Прийнятий на роботу на посаду бухгалтера фінансового відділу за переведенням з ТОВ «СІРІУС»

Крім оформлення цих документів, роботодавець, який укладає трудовий договір з працівником, повинен виконати всі інші обов’язкові процедури, які передбачені трудовим законодавством у разі прийняття на роботу, зокрема, ст. 29 КЗпП (роз’яснення прав та обов’язків, умов праці; ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором та іншими документами підприємства; проведення інструктажів з охорони праці), оформити особову картку П-2, виконати обов’язки щодо військового обліку (якщо працівник підлягає персональному військовому обліку) тощо.


Нюанси оформлення прийняття на роботу


Розглянемо деякі нюанси оформлення трудових відносин у разі переведення працівника з іншого підприємства у вигляді відповідей на запитання, які найчастіше виникають у роботодавців у такій ситуації.

Чи потрібно роботодавцю подавати ДПС повідомлення про прийняття працівника за переведенням?

Так, потрібно.


Повідомлення ДПС про прийняття на роботу працівників здійснюється на підставі ст. 24 КЗпП та Постанови КМУ від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником» (далі – Постанова № 413).


Повідомлення подається до територіального органу ДПС у всіх випадках прийняття працівників на роботу. Ніяких виключень для випадків, коли працівника приймають за переведенням, у Постанові №413 немає. Отже, роботодавцю необхідно подати повідомлення до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.

Чи може бути встановлений працівнику, який приймається за переведенням, випробувальний термін?

Так, зараз такий термін можна встановити.


Загальне правило, встановлене ч. 3 ст. 26 КЗпП передбачає, що у разі прийняття працівника на нове підприємство в порядку переведення, випробування йому не встановлюється. Але, в період дії воєнного стану діють особливі правила, встановлені Законом України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Так, у його ч. 2 ст. 2 передбачено, що умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників. Отже, роботодавець має право, за угодою з працівником, встановити такому працівнику строк випробування. Умови щодо строку випробування зазначаються у заяві працівника, та у наказі про прийняття на роботу.

Чи зберігається за працівником, який прийнятий на підприємство за переведенням, право на щорічну відпустку, яку він не використав за попереднім місцем роботи?

Ні, не зберігається.


Попередній роботодавець, при звільненні працівника повинен повністю з ним розрахуватися і виплатити компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки. А новий роботодавець вже наново веде облік стажу, який дає право на щорічну відпустку відповідно ст. 9 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки).


Наразі жодних пільг щодо надання щорічної відпустки переведеним з іншого підприємства працівникам законодавство не містить. Хоча раніше дійсно, у Законі про відпустки та КЗпП була пільга щодо відпусток переведених з іншого підприємства працівників. Але, ці норми виключили з Закону про відпустки та КЗпП з 19.07.2022 на підставі Закону України від 01.07.2022 № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин».


Отже, зараз переведеному працівнику доведеться наново напрацьовувати собі стаж для відпустки за новим місцем роботи.


Висновки


1. Прийняття на роботу за переведенням відбувається за згодою працівника.

2. Для узгодження такого прийняття на роботу новому роботодавцю слід обмінятися листами з попереднім роботодавцем.

3. У документах, які оформлюють при прийнятті на роботу (заява працівника, наказ про прийняття на роботу, запис у трудовій книжці) слід вказати, що працівник прийнятий за переведенням.


Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з кадрових питань


Шаблони та зразки документів:


Заява про прийняття на роботу в порядку переведення


Стаття на тему:


Переведення працівника на інше підприємство: як звільнити