Які відпустки (не)перейдуть у 2025 рік – використайте бо згорять

Останні часом чимало працівників своєчасно не реалізують своє право на відпустки: спочатку COVID, а зараз воєнний стан. Втім варто пам’ятати, що є види відпусток, які не переносяться на наступний календарний рік. Які невикористані відпустки перейдуть у 2025 рік, а які з них працівник не зможе реалізувати розповідаємо в статті


Відпустки, які перейдуть до прийдешнього року


Щорічні відпустки


Щорічну відпустку надають за відпрацьований робочий рік, який розраховують індивідуально для кожного працівника з моменту укладення трудового договору. Працівник має право на повну тривалість щорічної відпустки після повного відпрацювання робочого року.


Особливістю щорічних відпусток є те, що право на них не втрачається навіть у випадку невикористання за попередні роки. Законодавство не встановлює строку давності, після якого працівник втрачає таке право. Це стосується всіх видів щорічних відпусток (основної, додаткової за шкідливі умови або особливий характер праці).


Наприклад, у 2025 році працівник може використати дні щорічної відпустки, які залишилися за 2024, 2023, 2022 роки чи навіть за раніше. У разі звільнення невикористані дні підлягають компенсації.


Звісно ж маємо пригадати положення ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136). Тут  законодавці, зокрема, прописали, що в період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад 24 к.дн. щорічної основної відпустки, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. А надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати».


Щоправда, ця норма не застосовується до керівних працівників закладів освіти та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.


Та й будемо відверті, заміна оплачуваних відпусток відпустками без збереження зарплати теж ще та неврегульована історія. Більше про це у статті «Оплачувані відпустки «без збереження зарплати»: застосування та ризики».


Додаткова відпустка на дітей


Цей вид відпустки є соціальним, а не щорічним, і регулює її надання ст. 19 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки). Її тривалість становить 10 або 17 календарних днів, залежно від кількості підстав для її надання. На відміну від щорічної відпустки, ця надається за календарний рік, починаючи з 1 січня, незалежно від відпрацьованого часу.


Право на таку відпустку не згорає: навіть якщо вона не використана за попередні роки, працівник(-ця) може реалізувати її або отримати компенсацію при звільненні.


Наприклад, якщо у 2024 році працівниця, мати двох дітей, не скористалася 10 календарними днями відпустки, то вже з 1 січня 2025 року вона має право на 20 днів: 10 за 2024 рік і 10 за 2025 рік.


Відпустки, які  НЕ перейдуть до прийдешнього року


Додаткова відпустка учасникам бойових дій


Ця відпустка надається згідно зі ст. 162 Закону про відпустки. Вона не є щорічною і надається тільки за календарний рік. Її тривалість – 14 календарних днів, але невикористані дні на наступний рік не переносяться і не компенсуються при звільненні. Докладно про надання таких відпусток ми розповідали у статті «Додаткова відпустка учасникам бойових дій: правила надання».


Наприклад, якщо працівник не використав цю відпустку у 2024 році, у 2025 році він може скористатися лише днями відпустки за 2025 рік.


Водночас якщо відпустка розпочинається у грудні 2024, а закінчується у січні 2025, її зарахують, як відпустку за 2024 рік.


«Чорнобильська» відпустка


Такі відпустки надають на підставі Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тривалість – 16 календарних днів.


Як і відпустка учасникам бойових дій, ця відпустка не переноситься на наступний рік. Якщо працівник не скористався відпусткою за поточний рік, право на неї зникає.


Знов таки, у разі надання відпустки на межі 2024 і 2025 років її буде зараховано як відпустку за 2024 рік.


Більше про надання «чорнобильких» відпусток читайте у статті «Чорнобильські відпустки: кому надавати та як оформити».


Навчальна відпустка


Працівники, які навчаються без відриву від роботи, мають право на додаткову оплачувану навчальну відпустку (ст. 15 Закону про відпустки), якщо подадуть довідку-виклик з навчального закладу. Цю відпустку не переносять на інший період і вона згорає, якщо працівник не скористався нею у встановлені строки.


Отже, навчальні відпустки потрібно використовувати вчасно, адже вони не накопичуються і не можуть бути перенесені на наступний календарний рік.


Висновки


  1. У 2025 році працівник зможе взяти дні щорічної відпустки і соцвідпустки на дітей, право на які виникло раніше, що не були використані у попередні роки. Звісно є певні обмеження, які діють під час воєнного стану.
  2. Дні інших відпусток («чорнобильської», відпустки учасникам бойових дій бойової, навчальної відпустки), право на які набуте у 2024 році та які невикористані, згорають і не переносяться на 2025 рік.


Джерело: kadroland