Код відповідно до Класифікатора професій
Назва посади в штатному розписі, трудовій книжці та інших документах зазначається відповідно до Класифікатора професій. Професія «інспектор з кадрів» відповідно до Класифікатора професій належить до професійного угрупування «Фахівці». Для цієї професії передбачено код КП 3423.
Увага! Саме в такому вигляді назву посади потрібно зазначати в трудовій книжці, кадрових наказах тощо. Не можна писати «інспектор по кадрах», «інспектор з обліку кадрів» тощо. Адже ці назви не відповідають Класифікатору професій
Коли йдеться про орган місцевого самоврядування (ОМС) або держорган, то його працівники є посадовими особами або держслужбовцями. Посада працівника такого органу не може називатися «інспектор з кадрів». Класифікатором професій передбачено професійну назву роботи «Спеціаліст державної служби (місцевого самоврядування)», яка належить до професійного угрупування 2419.3 «Професіонали державної служби та місцевого самоврядування». Отже, саме цю посаду потрібно обирати. Відповідно до примітки 2 додатку В до Класифікатора професій назви посад можуть бути розширені за потреби термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності, тобто посаду можна назвати, наприклад, «Спеціаліст державної служби – інспектор з кадрів» або «Спеціаліст місцевого самоврядування кадрової служби» тощо.
Потрібно підібрати назву посади, перевірити код КП або ж знайти потрібну посадову інструкцію? Тоді переходьте в наш пошуковий сервіс – Класифікатор професій, в якому враховано Зміни №14!
Кваліфікаційні категорії інспектора з кадрів
Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затвердженим наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336 (далі – Довідник № 336), для посади «інспектор з кадрів» передбачено кваліфікаційні категорії:
- старший;
- без категорії.
Для інспектора з кадрів НЕ передбачено кваліфікаційних категорій: «провідний» та «головний». Водночас згідно з розділом «Фахівці» Довідника № 336 інспектор з кадрів може або не мати категорії, або мати лише категорію «старший». В оману може ввести примітка 1 додатка В Класифікатора професій, якою передбачено похідні слова для професій. Але, по-перше, ці похідні слова передбачені для професійного угрупування «Професіонали» Класифікатора професій. Своєю чергою, професія «інспектор з кадрів» належить до професійного угрупування «Фахівці», тож примітка 1 додатка В Класифікатора професій не застосовується. По-друге, похідні слова доцільно застосовувати, якщо відповідні кваліфікаційні категорії передбачені Довідником № 336. Як уже зазначалося вище, Довідником № 336 для інспектора з кадрів не передбачено кваліфікаційних категорій: «провідний» та «головний».
Тарифний розряд інспектора з кадрів у бюджетних установах
По-перше, для працівників, оплата праці яких здійснюється за єдиною тарифною сіткою (ЄТС), під час встановлення тарифного розряду потрібно звертатися до постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі – Постанова № 1298) та галузевих наказів, які затверджені на її основі.
Як уже зазначалося вище, посада «інспектор з кадрів» відповідно до Класифікатора професій належить до професійного угрупування «Фахівці». У загальному випадку для фахівців додатком 3 до постанови № 1298 передбачено такі тарифні розряди:
- для старшого інспектора – 4-6;
- для інспектора без категорії – 4-5.
Але в галузевих наказах, які розроблені на підставі постанови № 1298, може бути передбачена інша градація тарифних розрядів в межах тієї, яка міститься в постанові № 1298. Тому в питанні встановлення тарифного розряду інспектору з кадрів конкретної бюджетної установи потрібно звертатися до галузевого наказу, який регулює оплату праці працівників цієї установи. Наприклад, якщо йдеться про заклад освіти, то звертаємося до наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557. В його додатку 11 зазначено, що тарифний розряд старшого інспектора з кадрів – 5-6; інспектора з кадрів без категорії – 4-5, а конкретний тарифний розряд встановлюється керівником установи відповідно до затвердженого фонду оплати праці.
По-друге, інспектор з кадрів в органі місцевого самоврядування (ОМС) є посадовою особою. А посадові оклади, передбачені для ОМС, містять додатки до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268. Такі працівники мають право на присвоєння рангу, надбавку за стаж служби в ОМС тощо.
По-третє, інспектор з кадрів в держоргані є державним службовцем. Посадові оклади державних службовців держорганів, які провели класифікацію посад, містяться у Схемі посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році, затвердженій постановою КМУ від 29.12.2023 № 1409 (далі — Схема). Відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» ця Схема актуальна й у 2025 році.
Право на відпустки для інспектора з кадрів
Інспектор з кадрів не має додаткових привілеїв при встановленні тривалості щорічної основної відпустки. Тож за загальними правилами тривалість щорічної основної відпустки становить 24 к. дн. відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки).
Увага! Якщо працівнику, який обіймає посаду інспектора з кадрів, встановлено інвалідність, то тривалість щорічної основної відпустки встановлюється за правилами ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки та залежить від групи інвалідності.
Коли мовиться про посадову особу ОМС, то відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі – Закон № 2493) інспектор з кадрів має право на 30 к. дн. щорічної основної відпустки. Так само й держслужбовцям щорічна основна відпустка надається тривалістю 30 к. дн. (ст. 57 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», далі – Закон № 889).
Окрім цього, інспектор з кадрів може мати право на такі оплачувані відпустки:
- щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (за роботу на комп’ютері) тривалістю до 4 к. дн. Конкретна тривалість такої відпустки повинна бути встановлена в колдоговорі роботодавця. Відпустку надають згідно з п. 1 ст. 8 Закону про відпустки. Зокрема, працівникам, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, до яких належить і персональний комп’ютер, і яким тривалість щорічної відпустки не визначено іншими актами законодавства, надається право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці згідно з п. 58 підрозд. «Інші види виробництв» розд. XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, наведеним у додатку 2 до постанови КМУ від 17.11.1997 № 1290;
- щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (за ненормований робочий день) тривалістю до 7 к. дн. згідно зі списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором – п. 2 ст. 8 Закону про відпустки. Зверніть увагу: оскільки інспектор з кадрів має право одночасно на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці за двома підставами, то відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону про відпустки йому надається лише одна з цих відпусток за вибором працівника;
- додаткову відпустку на дітей (за наявності підстав, передбачених ст. 19 Закону про відпустки;
- додаткові відпустки окремим категоріям громадян (чорнобильцям, учасникам бойових дій тощо);
- інші відпустки, передбачені Законом про відпустки (відпустку на період навчання, відпустку при народженні дитини тощо);
- відпустку за стаж державної служби (стаж служби в ОМС), якщо йдеться про посадову особу ОМС (ст. 21 Закону № 2493) чи державного службовця (ст. 58 Закону № 889).
Увага! Інспектор з кадрів не має права на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці відповідно до ст. 7 Закону про відпустки. Адже цієї посади немає у Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, наведеному у додатку 1 до постанови КМУ від 17.11.1997 № 1290
Прийняття на посаду
Інспектора з кадрів приймають на роботу за загальними правилами: тут жодних особливостей. Якщо йдеться про посадову особу ОМС чи державного службовця, то відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII в період воєнного стану прийняття на посаду відбувається без конкурсу.
Висновки
- Відповідно до Класифікатора професій посада має назву «інспектор з кадрів» (код КП 3423). Саме так її потрібно зазначати в усіх документах. Якщо йдеться про ОМС чи держорган, то посада повинна називатися «спеціаліст державної служби (місцевого самоврядування)» (код КП 2419.3).
- Для посади «інспектор з кадрів» передбачено лише кваліфікаційні категорії: старший та без категорії.
- Інспектор з кадрів має право на відпустки на загальних підставах, передбачених Законом про відпустки та іншими законами.
Людмила БАЛЛА, PhD in Economics
Шаблони та зразки документів:
Посадова інструкція інспектора з кадрів
Акт приймання-передачі справ під час зміни інспектора з кадрів