Страхові виплати за лікарняними зміняться з квітня 2025 року

У квітні 2025 року набудуть чинності зміни до порядку здійснення страхових виплат за листками непрацездатності. Нововведення передбачають оплату лікарняних як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, а також змінюють відповідальність роботодавців за фінансування страхових випадків

ВРУ прийняла Закон України від 18.12.2024 №4158-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» (далі – Закон №4158. Зміни внесено до низки законодавчих актів, в тому числі до Закону України від 23.09.1999 №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №1105), зокрема, до статтей 22 та 36. Однак, зміни набувають чинності через три місяці з дня опублікування Закону №4158, тобто з 04.04.2025 року. Про це ми розповідали тут.


Безпосередньо зміни торкнуться оплати листків непрацездатності, зокрема з квітня 2025 року:


  1. Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надаватиметься за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом.
  2. Допомога по тимчасовій непрацездатності (внаслідок нещасного випадку на виробництві / професійного захворювання) призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати. При цьому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
  3. У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншим страхувальником (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу ІV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» Закону №1105 в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу. Тобто, за рахунок коштів іншого роботодавця, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, оплачуються перші 5 днів тимчасової непрацездатності.


Джерело: ПФУ


Стаття на тему: 


Лікарняні сумісникам: оформлення та умови оплати станом натепер та після змін