До ТЦК на таксі: як зазначити в наказі про оповіщення спосіб доставки та відшкодовувати витрати на проїзд

Роботодавець, отримавши розпорядження про виклик працівника до ТЦК, в наказі про оповіщення вказує спосіб доставки такого працівника до ТЦК. Чи можна працівнику відбути до ТЦК на таксі та чи може роботодавець відшкодувати такі витрати? Відповіді – у статті


Відповідно до пункту 47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок №1487) у разі отримання розпоряджень Р(М) ТЦК та СП (додаток 13) щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до Р(М) ТЦК та СП керівники підприємств, установ та організацій зобов’язані:


 1. видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів,
 2. довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання ними дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення у частині, що стосується їх прибуття до відповідного Р(М) ТЦК у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного Р(М) ТЦК та СП, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.
Отже, при отриманні розпорядження ТЦК та СП, роботодавець насамперед видає наказ про оповіщення працівників, яких викликають до ТЦК

Норма щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК міститься і в пункті 13 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженому постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Порядок №560).


При цьому, вказаний пункт Порядку №560 визначає, що керівники з отриманням розпорядження видають наказ про проведення оповіщення, у якому зазначають:


 1. підставу та мету видання,
 2. перелік осіб, які підлягають оповіщенню,
 3. дата, час та місце їх прибуття,
 4. способи доставки до Р(М) ТЦК та СП,
 5. відповідальних осіб за здійснення оповіщення,
 6. порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов’язаних тощо.
Зверніть увагу, серед іншого, в наказі повинен бути зазначений спосіб доставки до ТЦК та СП працівників, яких викликають
Але чи зобов’язаний роботодавець доставляти працівника до ТЦК?

В цьому ж пункті 13 Порядку №560 визначено, що керівники з отриманням розпорядження забезпечують прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору Р(М) ТЦК та СП або військових частин чи звільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦК та СП, та у разі потреби часу на зворотний шлях.


По-перше, мова йде про перевезення не просто до ТЦК, а саме до збірного пункту або військової частини. Це може свідчити про обов’язок доставити працівника, якому вручено вже повістку на відправку або «бойову» повістку, як її називають в народі.


По-друге, встановлено альтернативу: чи то доставити працівника ..., чи то просто звільнити його від виконання обов’язків.


Звільнення від виконання обов’язків оформлюється наказом про увільнення працівника на час виклику його до ТЦК.

Тобто, роботодавець не зобов’язаний доставляти працівника до ТЦК, а може скористатися альтернативним варіантом, що встановлений п. 13 Порядку №560. А саме, видати наказ про увільнення працівника від виконання трудових обов’язків на час звернення до ТЦК та СП

Але пригадаємо, що у наказі про оповіщення повинен бути зазначений спосіб доставки до збірного пункту ТЦК.

Що ж зазначити в наказі, коли вимога є, а обов’язку немає?

Пропонуємо різні варіанти викладення цього пункту наказу, якщо ви не плануєте перевозити працівника службовим автомобілем. Наприклад:


 1. «Спосіб доставки – не передбачено. Працівник самостійно прибуває до ТЦК та СП»

або

 1. «Спосіб доставки – за допомогою таксі».
Додамо трохи жартівливий спосіб доставки – велосипедом, самокатом чи просто пішки

Але повернемося до таксі.

Чи може роботодавець з коштів підприємства оплатити таксі працівнику, якого викликають до ТЦК?

За статтею 9-1 КЗпП підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і власним коштом можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.


Крім того ПКУ не обмежує витрати на проїзд для працівників підприємства.


Отже вартість проїзду на таксі до ТЦК роботодавець може компенсувати. Але відразу попереджаємо, тут виникатиме додаткове благо. Адже поїздка:


 1. не є робочою для працівника;
 2. її можна персоніфікувати, а відповідно є можливість визначити дохід по конкретному працівнику.


Хоча не виключаємо, що податківці можуть піти ще далі, звичайно у фіскальних інтересах…. А саме, вимагати від роботодавця, щоб такі поїздки розглядалися окремо, як соцгарантії підлеглим та були визначені у колективному договорі або інших локальних актах на підприємстві.

Що це дає для бюджету?

А це додаткова сплата коштів. Адже у цьому разі компенсація проїзду на таксі включатиметься до фонду оплати праці. А відтак, з’являється обов’язок із даної суми сплатити додатково ще і ЄСВ, 22%. Компенсація буде відноситься до фонду оплати праці, як виплата, що носить індивідуальний характер (п. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5). Такий висновок, можна зробити із роз’яснень податківців (ІПК від 26.02.2021 № 719/ІПК/26-15-04-09-11).


Тому не радимо прописувати у локальних актах додаткову гарантію підлеглим для компенсації поїздок до ТЦК, щоб уникнути нарахування ЄСВ.


Також не забуваємо про ПДФО та військовий збір. Адже роботодавець, відшкодовуючи вартість проїзду до ТЦК на таксі, як податковий агент розраховує (із застосуванням коефіцієнта за п. 164.5 ПКУ) і утримує суми ПДФО за рахунок працівника (п. 168.1 ПКУ). Крім того, доходи у вигляді додаткового блага є об’єктом оподаткування військовим збором (пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).


Матеріал підготовлено в творчій колаборації юриста і бухгалтера :)


Тетяна ДОНЕЦЬ, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи

Тарас ШАРИЙ, експерт з обліку та оподаткування, сертифікований фахівець АССА DipIFR


Шаблони та зразки документів:


Наказ про оповіщення працівників щодо виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки

Наказ про увільнення від роботи працівника у зв’язку з викликом до ТЦК та СП