За мобінг – штраф: роботодавців перевірятимуть за заявою працівника

Верховна Рада дозволила проводити позапланові кадрові перевірки за зверненням працівника або профспілки щодо цькування на роботі. Порушення можуть обернутись для роботодавця штрафом до 6800 грн або громадськими роботами


15.04.2025 Верховна рада прийняла Закон (законопроєкт №11044), яким розширила підстави проведення позапланової кадрової перевірки – за заявою працівника або профспілки про вчинення мобінгу на роботі. Про це ми розповідали тут.


Отже, після набуття чинності Закону, працівники зможуть подати заяву до органів Держпраці про вчинення відносно них мобінгу на роботі.


Адвокат Ганна Лисенко зазначила, що право на звернення до органів Держпраці за захистом від мобінгу працівники мають ще з 2022 року згідно зі змінами до ст. 5-1 КЗпП, за якою держава гарантує працівникам правовий захист від мобінгу. Проте цю підставу не було додано до ст. 16 Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин у період воєнного стану», що регулює проведення кадрових перевірок у період воєнного стану.


Працівники, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право на захист шляхом:


• подання скарги до органів Держпраці,

• та / або подання позовної заяви про визнання (встановлення) факту вчинення мобінгу до суду.


Органи Держпраці можуть прийти з позаплановою перевіркою на підставі заяви працівника або профспілки, за результатами перевірки скласти акт про встановлені порушення (або їх відсутність).

У нашому сервісі Штраф за порушення законодавства про працю можна розрахувати його розмір! Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, користуйтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!

У разі доведення мобінгу, Держпраця може скласти протокол про правопорушення, який передає до районних судів, які розглядають вже складені протоколи про адміністративні правопорушення в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.


За вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність для роботодавця (ст. 173-5 КУпАП):


  1. штраф від 1700 до 6800 гривень;
  2. громадські роботи тривалістю від 30 до 40 годин.



Джерело: трудові нотатки адвоката Ганни Лисенко


Стаття на тему:


Перевірки Держпраці та штрафи на роботодавців 2025

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇