У листі Держпраці від 14.03.2025 №414/2.1/2.3-ЗВ-25а йдеться, що пунктом 1 постанови КМУ від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» (далі – Постанова №303) припинено проведення планових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану.
Дізнайтесь про трудові порушення та штрафи – 2025 у нашому довіднику!
Пунктом 2 Постанови №303 встановлено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових перевірок Держпраці на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Наказом Мінекономіки від 16.06.2023 №5782 «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану» Держпраці протягом періоду воєнного стану дозволено проведення позапланових заходів у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю за такими підставами:
- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) (абз. 4 ч. 1 ст. 6 Закону №877);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу (абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону №877);
- доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави (абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону №877);
- настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання (абз. 9 ч. 1 ст. 6 Закону №877).
Джерело: лист Держпраці від 14.03.2025 №414/2.1/2.3-ЗВ-25а
Від редакції: нагадаємо, що 15.04.2025 Верховна рада в цілому прийняла законопроєкт №11044 «Про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу». У разі прийняття нормативно-правового акта, перелік підстав для перевірок Держпраці у період воєнного стану буде розширено. Про це детальніше читайте – тут.