Кого не можна звільнити за втрату довір’я: правова позиція ВС

У постанові від 15 лютого 2025 року Верховний Суд уточнив, кого не можна звільняти за п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП. Серед них – головний бухгалтер

Для правомірного звільнення працівника з підстави втрати довір’я необхідне дотримання трьох умов:


  1. Безпосереднє обслуговування цінностей – працівник повинен мати прямий доступ до грошових, товарних або культурних цінностей у рамках своїх трудових обов'язків.
  2. Винна дія працівника – має бути встановлено, що працівник вчинив, які порушують правила обслуговування цінностей. При чому, немає значення, це були умисні чи необережні дії.
  3. Втрачена довіра роботодавця дії працівника повинні бути такими, що об'єктивно дають підстави для втрати до нього довіри з боку роботодавця.


Важливо! Для звільнення за цією підставою не потрібна наявність матеріальної шкоди. Тобто, навіть за відсутності шкоди, але за наявності дій, які створюють загрозу такої шкоди або свідчать про ненадійність працівника може бути втрачена довіра, що дає право на звільнення такого працівника відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Кодексу законів про працю (далі КЗпП).

Зразок наказу про звільнення у зв'язку із втратою довір'я – тут. Потрібен зразок документа? У нашому розділі «Документи» – все, що треба кадровику. 5500+ шаблонів, які завжди під рукою!

Хто вважається працівником, який обслуговує грошові та матеріальні цінності?


До працівників, які безпосередньо обслуговують грошові, товарні або культурні цінності, можна віднести тих, що займаються прийманням, зберіганням, транспортуванням, розподілом або іншим чином мають справу з цими цінностями. Прикладами таких посад є касири, інкасатори, комірники, продавці, завідувачі складами, експедитори тощо.


Ці працівники, як правило, отримують матеріальні цінності під звіт і несуть повну матеріальну відповідальність за їх збереження.


Водночас особи, які виконують функції обліку, охорони або управління майном, але не здійснюють безпосереднього обслуговування цінностей, не підпадають під дію цієї норми. Наприклад, бухгалтери, охоронці, сторожі та інші працівники, які не мають прямого доступу до матеріальних цінностей у рамках своїх посадових обов'язків, не можуть бути звільнені на підставі втрати довіри за п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП.


Таку позицію висловив Верховний суд у постанові від 15.02.2025 у справі № 757/26467/22-ц.


Джерело: Правові позиції Верховного Суду


Від Редакції: варто зазначити, що судова практика з цього питання була різна.

Наразі маємо важливий висновок Верховного суду про те, що головний бухгалтер не належить до кола працівників, які безпосередньо обслуговують грошові або товарні цінності. Функції головного бухгалтера мали управлінський, а не матеріально-відповідальний характер.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇